"Olağanüstü Zamanlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü"

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi olarak ANTALYA da var olan Kamu kurumları ve STK lar ile diyaloğu geliştirme çabalarında pandemi süreci öncesi fiili olarak, pandemi süreci içerisinde ise davet edildiğimiz telekonferans ve online etkinliklere katılım yanı sıra, konulara etkin katkı sağlamamız neticesinde, Derneğimiz ‘’AB Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’’ destekli "SivilAnT® STK Çalıştay ve Festivaline katılımcı olarak davet edilmiştir.

Antalya-Burdur-Isparta illerini temsil eden STK'lar ile Kamu kurumları, Belediyeler, Özel sektör ve Akademik camia ile bir araya gelme firsatı bulduğumuz ‘’Olağanüstü Zamanlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü’’ teması ile gerçekleştirilen etkinlik 16-19/09/2020 tarihleri arası 4 gün boyunca devam etti....Etkinlik süresince ilk iki gün başta Antalya olmak üzere Batı Akdeniz bölgesindeki sorunların çözüm ortağı olmaları konusunda sivil toplum kuruluşları, akademik camia, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları arasında diyalog ve işbirliği kurma yöntemleri konuları işlendi. STK'ların kapasitelerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla;

STK’lar için Mevzuat Bilgisi

STK’lar için Stratejik Planlama

STK’lar için İletişim Becerileri ve Sosyal Medya

STK’lar için Çatışma Yönetimi ve Yönetim Becerileri

STK’lar için Proje Yönetimi

STK’lar için Uluslararası Örgütler ve Kaynak Bulma

STK’lar için Filantropi, Gönüllülük, Lobicilik

STK’lar için Görünürlük, Yaygınlaştırma ve Uluslararasılaştırma;

ana başlıkları altında Akademisyenler tarafından STK ve Kamu temsilcilerine yönelik eğitimler gerçekleştiridi.

Çalıştay ve Festival’in son iki günü ise  STK’ların kendilerine ayrılan noktalarda stand kurup tanıtımlarını yapabilmeleri için ayrılmıştı. STK'lar aynı zamanda atölye çalışmalarında bir araya gelerek projeleri hakkında paylaşımlarda bulundular.

Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz Burcan Önal ve Celal İsmetoğlu'nun aktif görev üstlendikleri etkinlikte, almış olduğumuz eğitimler yanı sıra, bir çok STK’nın bulunduğu bir ortamda bilinebilirlilik adına önemli temaslarda bulunulmuştur. Yönetim Kurulu Başkanımız yapılan NETWORK çalışmalarında etkin yer almış, Kıbrıs Türk Kültür Derneği tanıtımı, misyonu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türklerinin Türkiye jeopolitiğinin ayrılmaz bir parçası olduğunun önemi konusunda tüm katılımcı STK’ların, Kamu kurumlarının ve Yerel yönetimlerin temsilcileri yöneticileri ve takipçilerine hitap fırsatı bulmuştur. Festivalinde son gün konuğumuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Antalya Kurucu Başkonsolosu Sayın Mustafa Kemal Beyazbayram ve Eğitim Kültür Ataşemiz Sayın Mehmet Kortay' dı.
Göreve geldiği ilk günden beri daima desteğini yanımızda hissedip güç bulduğumuz Sayın BEYAZBAYRAM'ın ziyareti organizasyon komitesi ve katılan tüm STK'lar arasında heyecanla karşılanmış olup 4 gündür devam eden çalıştaya bir nitelik katmıştır. Kendilerine davetimize gösterdikleri teveccüh den dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. KTKD Antalya şubesi, Antalya ve Batı Akdeniz Bölgesinde misyonunun gerektirdiği hedef odaklı etkin faaliyetlerine devam edecektir.

 
MVuralONAL
Kıbrıs Türk Kültür Derneği
Antalya Şube Başkanı
 
 

 

Haberimizi Paylaşın: