Ahmet Göksan

Ahmet Göksan

Trenin Sallanmayanı

 • 2020-03-20
 • Ahmet Göksan

 Dünyada ve bölgemizde gündem o kadar çabuk değişiyor ki hızına ulaşmak için zamanla yarıştığımız günlerden geçiyoruz. Bu hıza yetişebilmek için Üsküdar’da bekleyen atın bile zorlanacağını belirtmek istiyoruz. Bir süredir Doğu Akdeniz’de yürütülmeye çalışılan araştırmaların egemenlik noktasında olduğunu kaydetmek istiyoruz. Bunlar yaşanırken Moskova’da yapılan görüşmelerden sonra silahların durması kararına yürekten katılıyoruz. En azından annelerin ağlamayacağı gibi ocaklara da kor ateş düşmeyecek.

Detay
Ahmet Göksan

İşlemin İzolesi

 • 2020-03-13
 • Ahmet Göksan

 Dünyanın her tarafı ateş çemberinden geçerken Anadolu coğrafyası 39 vatan evladının yasını tutuyor. Görevlerini yapmaktan başka amaçları olmayan bu yiğitlerin evlerine kor ateş düşürüldü. Öncelikle bu yiğitlerin ailelerine yakınlarına ve Yüce ulusumuza başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Hepsine Yüce Allahtan rahmet diliyorum.

Detay
Ahmet Göksan

İvmeli Irkçılık

 • 2020-03-06
 • Ahmet Göksan

 Avrupa kıtası kendi yetiştirip gürbüzleştirdiği ırkçı terörle boğuşuyor. Bu saldırılarda eline silah almadan kolaylıkla ulaşılabilecek bıçak kullanılıyor. Hiçbir suçu olmayan insanların tek suçları kendileri gibi düşünmüyor olmalarıdır. İbadetini yapmak üzere dini mekanlara gidenlerin son dönemde hedef seçiliyor olmalarının aykırı düşüncede olmaları şaşırtıcı değildir.

Detay
Ahmet Göksan

Sarsıntının Artçıları

 • 2020-02-28
 • Ahmet Göksan

Maraş’ın kapalı bölümü konusunda başlatılan tartışmalara siyasilerin ötesinde Rum avukatlar da müdahil olmaya çalışıyorlar. Özellikle Maraş’ın sahil kesimlerindeki taşınmaz malları bulunan Rum’lara satmaları yönünde Kıbrıslı Türk avukatlardan öneriler gittiği savlanıyor. Konuya ilişkin olarak Rum avukatlar da Türk meslektaşlarını hedef tahtasına koymak için çaba harcıyorlar. Ada’da uzlaşı ve çözüme ulaşılamadan başlatılan rant savaşlarının etkilerine hep birlikte tanık olacağız.

Detay
Ahmet Göksan

Kuralların Hukuku

 • 2020-02-21
 • Ahmet Göksan

Günümüzde yanıtlanması gereken güncel sorunun Kıbrıs’ta sonuç odaklı özlü müzakerelerin başlayıp başlamayacağı noktasında düğümlenmektedir. Yarım asrı aşan sürede uyuşmazlığın çözüme ulaşılabilmesi için yapılan bütün müzakerelerin çözüm odaklı olarak başlatıldığı biliniyor. Halen tartışılan ve çözüm odaklı olduğu savlanan Annan’ın Belgesi’nin de çözüme katkısı olmadığı gibi toplumun çözüldüğü noktada olduğumuzun bilinmesi gerekiyor. Sıklıkla yineliyoruz. Karşılıklı güven sağlanmadan çözümün olanaksız ötesi olduğu da bilinen bir başka gerçektir.

Detay
Ahmet Göksan

Belleğin Unutulanı

 • 2020-02-14
 • Ahmet Göksan

 İngiltere’nin AB’den boşanma işlemi sonunda gerçekleşti. Bundan sonra kuralların konuşulacağı bir döneme giriyoruz. 47 yıllık evlilik sürecinin böyle sonlandırılması Birliğe daha sonraları katılan ve bazı uygulamalardan rahatsızlık duyan ülkelerin de benzer yolu izleyeceği belirtiliyor.

Detay
Ahmet Göksan

Çabanın Kahvesi

 • 2020-02-07
 • Ahmet Göksan

  Bölgemizde güç kaybı yaşamaya başlayan Amerika ‘ben burada olmalıyım’ dürtüsü ile hareket ediyor. Rusya ile Çin’in gücünü bir anlamda kıramayacağını anladığı için yeni projelerle ortalıklara çıkıyor. Asrın Anlaşması diyerek daha fazla kan akmasına neden olacak bir anlaşmayı Bay Neden Yahu ile imzaladıklarını duyurdular. Savaş bataklığı demek olan bu anlaşmanın kendilerine de yararı dokunacağını söylemek zor olsa gerek. Bir süre önce bölgede Lübnan Hizbullah’ı ile yaşadıkları çatışmalarda verdikleri kayıplar biliniyor. Yapılmış olan bu anlaşmayı bir anlamda Kol Gücü olarak da okumak olasıdır. 

Detay
Ahmet Göksan

Çözümün Egemenliği

 • 2020-01-31
 • Ahmet Göksan

Son dönemde özellikle EAST MED (Doğu Akdeniz Doğalgaz boru hattı) projesinin nasıl uygulanacağına ilişkin tartışmalarına ivme kazandırılıyor. Mendil büyüklüğündeki ülkenin yedeğine takılan İsrail ve Yunanistan Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgazın Avrupa’ya taşınabilmesine ilişkin ön anlaşmayı imzaladıkları biliniyor. 1900 kilometrelik boru hattı projesinin maliyeti imzacı tarafları korkutuyor. Bu nedenle konuya ilişkin tartışmalara devam edilirken projenin şimdilik kağıt üzerinde kalacağına ilişkin kaygılar da artıyor.

Detay