Ahmet Göksan

Ahmet Göksan

Aklın Ortağı

 • 2019-03-22
 • Ahmet Göksan

‘Mavi Vatan 2019’ tatbikatının normal bir eğitim tatbikatı olmasına karşın Doğu Akdeniz de karşı tarafın bozmaya çalıştığı dengelerin yerli yerine oturtulmasına katkısının olacağı yargısını uzun soluklu olarak düşünmek gerekiyor.

Detay
Ahmet Göksan

Onurun Haklısı

 • 2019-03-15
 • Ahmet Göksan

Rum saldırılarının Aralık 1963’te başlaması sonrasında Ada’ya gönderilen BM Barış Gücünün görev süresi önce 3 aylık dönem olarak belirlenmişti. Ada’da bozulan düzenin ve barışın bu kadar sürede kurulamayacağını bu kararı alanlar da mutlaka biliyorlardı. 

Detay
Ahmet Göksan

İvmenin Özü

 • 2019-03-08
 • Ahmet Göksan

AB’nin önde giden büyükleri içlerine aldıkları bazı ülkeleri kelimenin tam karşılığı aşağılamayı yeğliyorlar. AB dönem başkanlığını 2019 yılı Ocak ayından itibaren 6 ay süre ile yürütecek olan Romanya’ya AB Komisyonu Başkanı Bay Jean – Claude Juncker’den densizce bir uyarı geldi. Adı geçen Bay, “Romanya’nın AB üyesi ülkelere başkanlık yapmasının ne olduğunu tam olarak anlayamadığını” söylüyor. Konuşmasının devamında ise sağduyulu davranmak için kendi isteklerini geride bırakıp başkalarını dinlemeye gönüllü olmak gerekiyor. Ancak bu noktada bizim şüphelerimiz var” diye sopa altından abasını gösteriyordu.

Detay
Ahmet Göksan

Gaspın Mülkiyeti

 • 2019-03-01
 • Ahmet Göksan

Düzenlenen Kitap Fuarlarının güzel özelliklerinden birisi de yazar ile okuru arasında kurduğu köprü olduğu yadsınamaz. Bir gün ara ile açılan 13. Ankara ve 5. Samsun kitap fuarlarında öğrencilerin yoğun ilgisinin yanında okurların da soruları ile yazarlarla kurdukları iletişimi her türlü takdirin üstünde gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. Her iki fuarın da katılım açısından daha farklı günlerde açılmaları gerektiğini yöneticilerle paylaşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde uyarılarımızı dikkate alacaklarını belirttiler.

Detay
Ahmet Göksan

Hukuk-Suzluk

 • 2019-02-25
 • Ahmet Göksan

Nasrettin Hoca’ya sormuşlar. “Hocam ay eskiyince ne yaparlar” diye. O’da gayet sakince “kırpıp kırpıp yıldız yaparlar yanıtını verdiği anlatılıyor. Bizler o günlerde yanında olmadığımız için doğru olarak kabul ediyoruz. Doğru olmayan ise Fransa’daki cumhurun başı olan Emanuel Macron’un 24 Nisan’ı Ermeni Soykırım günü ilan ettiğini duyurması oluyor. Bunu yaparak yıldız olmaya öykünüyor olsa bile ancak yıldızın kuyruklusu olabilir. Daha ötesini düşünmek bile istemiyoruz.

Detay
Ahmet Göksan

Kalıbın Dışı

 • 2019-02-15
 • Ahmet Göksan

      Amerikalı Bay Donald Trump’ın “Suriye’den askerlerimizi çekeceğim” taşını attığı kuyudan çıkarmak için fazla üzerine gidilmedi. İnandırıcı olmadığı kısa süre sonra gönderilen 600 adet ek askerle yaktığı mumun yatsıya kadar bile yanmasına izin vermedi. Hemen sonrasında da Venezüella kuyusuna da taşını atarak zemin kazanmaya çalışıyor. Dünyanın önde giden ülkelerini yönetenler önlerine gelen kuyulara taş atmaya devam ederlerse dünyada yeni çatışmaların yaşanmasına neden olacaklardır.

Detay
Ahmet Göksan

Yolun Güvensizliği

 • 2019-02-08
 • Ahmet Göksan

BM Güvenlik Konseyinin 04 Mart 1964 gününde aldığı talihsiz 186 sayılı kararla Ada’da yaşanan uyuşmazlığın çözümsüzlüğünün önündeki nedenlerden bir tanesi olarak karşımıza duruyor. Bu duruşa bir de karşımızdaki unsurun uyuşmalıkları da eklenince adeta tadından yenilmez oluyor. Anılan günde alınan kararla karşımızdakiler devlet olarak tanımlanırken Kıbrıs Türk’leri de toplum statüsüne indirgeniyordu. Bunlara ek olarak yaşanan çatışmaların durdurulabilmesi için Barış Gücü görevlendiriliyordu. Buna koşut olarak uyuşmazlığın çözümü için arabozucular affedersiniz arabulucular da devreye sokuluyordu.

Detay
Ahmet Göksan

Anahtarlı Diplomasi

 • 2019-02-01
 • Ahmet Göksan

         Fransa’da 17 Kasım 2018’de başlayan sarı yeleklilerin eylemleri dünyanın değişik ülkelerinde de yaygınlaşarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Bay Emanuel Macron’un verdiği 100 Euro maaş artışını rüşvet olarak kabul edenlerin eylemleri sürüyor. Eylemi düzenleyenlerin lideri konumundaki Eric Drouet’e karşı baskılar da artıyor. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Macron eylemleri dindirebilmek için Fransa halkına bir çağrı mektubu yayınladı. Mektubunda “gelin öfkeyi çözüme dönüştürelim” diyor. Bu çağrıya karşın olumlu bir noktaya henüz ulaşılamadığını kaydetmek istiyoruz.

Detay