Atilla Çilingir

Tarihten Bir Yaprak (Yaşanmış bir insanlık öyküsü)

 • 2019-10-30

 Kıbrıs adasında Yunan Cuntası destekli bir askeri darbe gerçekleşmiş, adanın her yanında kanlı olaylar yaşanmaktadır. Bu arada ‘Türk Kasabı’ lakaplı Nikos Samson, ‘Helen Cumhuriyeti’ adıyla yeni bir devlet kurulduğunu ilan etmiştir. Eli kanlı bu terörist adanın yönetimini ele geçirmiştir ama esas hedefi Kıbrıs Türklerinin yok edilmesidir. Kanlı silahların namlusu adada yaşayan soydaşlarımıza çevrilmiş; çok geçmeden adadan hiç de iç açıcı olmayan katliam haberleri gelmeye başlamıştır.

Kıbrıs'ta Bundan Sonra Ne Olur?

 • 2019-10-22

Kıbrıs’ta bundan sonra olabilecek yegâne şey;  her iki kesimde kurulu devlet yapısının, her iki halkın yaşam biçiminin devamı olacak; Kıbrıs adasının bugününden farklı bir çözüm şekli gelişmeyecektir.

KKTC Cumhurbaşkanı ve Suriye Barış Pınarı Operasyonu

 • 2019-10-14

 KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına geldiği tarihten bugüne yaptığı her açıklamasıyla, Kıbrıs müzakereleri süresince attığı her adımla eleştirilen, gündeme damgasını vuran bir siyasetçi…

TBMM Tutanaklarıyla Kıbrıs Konusu ve Garanti Antlaşması

 • 2019-10-01

Tarihe iz bırakan öyle olaylar vardır ki, bu olayların gerçekleri ne kadar göz ardı edilirse edilsin, çağın gerekleri bu gerçeğin artık değişmek zorunda olduğunu işaret ederse etsin; o olayların tarih sayfalarına bırakmış olduğu izleri silmek mümkün olmaz, olamaz…

Yine Kıbrıs Müzakeresi, Yine Birleşmiş Milletler..!

 • 2019-09-25

  Yine bir Eylül sonu, yine bir Kıbrıs görüşmesi…

‘’Gerçekleri Mi İstiyorsunuz? İşte Size Gerçekler.’’

 • 2019-09-17

 Değerli Okurlar;  Kıbrıs’la ilgili güncel gelişmeleri kaleme alarak, ülkemizin en önemli dış sorunlarının başında gelen bu konuyu zaman, zaman Rum tarafının bakış açısıyla da sizlere aktarıyorum.

Kıbrıs’ta Çözüm Olur Mu?

 • 2019-09-10

 Kıbrıs adasında 1968 yılından beri devam eden müzakereler sürecine bakıldığında taraflar arasında yapılan görüşmelerin hiçbirisinden bir sonuç alınamamıştır.

Kıbrıs'ta Büyük Finale Doğru..!

 • 2019-09-03

Kıbrıs konusuyla ilgili geçen yıl sona eren müzakereler sürecinin yeniden başlayabilmesi için ilk temas geçtiğimiz Ağustos ayında yapılmış, Rum ve Türk tarafını temsil eden liderler Lefkoşa’da yeniden bir araya gelmişlerdi…

Hayalet Şehre, Hayalperest Başkan Seçimi..!

 • 2019-08-19

  Kıbrıs adasında son zamanda adından çok söz ettiren bir bölge var, adı Maraş! 1974 yılından beri yasak bölge.

Kıbrıs Kuvva-i-Milliyesi, ‘’T.M.T.’’

 • 2019-08-01

 ( T.M.T.) ‘’ Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kısaltılmış adıdır. Bu teşkilat Kıbrıs Adası’nda,

1 Ağustos 1958 tarihinde, T.C. Hükümetinin izni ile Genelkurmay Özel Harp Dairesi subayları tarafından, Kıbrıs Türk Toplumu liderlerinin yardımı ile kurulmuştur.

Kıbrıs Türk'ünün Kaderi Bu Mudur?

 • 2019-07-24

  İşte yine açıklandı! Kıbrıs’ta görüşmeler yeniden başlıyor…

45 Yılın Ardından Kıbrıs Gerçeği…

 • 2019-07-20

 20 Temmuz 1974 sabahı uğruna savaşı göze aldığımız Kıbrıs konusu hala tüm sıcaklığı ile gündemimizde.