Atilla Çilingir

Kıbrıs’ta Çözüm Olur Mu?

 • 2019-09-10

 Kıbrıs adasında 1968 yılından beri devam eden müzakereler sürecine bakıldığında taraflar arasında yapılan görüşmelerin hiçbirisinden bir sonuç alınamamıştır.

Kıbrıs'ta Büyük Finale Doğru..!

 • 2019-09-03

Kıbrıs konusuyla ilgili geçen yıl sona eren müzakereler sürecinin yeniden başlayabilmesi için ilk temas geçtiğimiz Ağustos ayında yapılmış, Rum ve Türk tarafını temsil eden liderler Lefkoşa’da yeniden bir araya gelmişlerdi…

Hayalet Şehre, Hayalperest Başkan Seçimi..!

 • 2019-08-19

  Kıbrıs adasında son zamanda adından çok söz ettiren bir bölge var, adı Maraş! 1974 yılından beri yasak bölge.

Kıbrıs Kuvva-i-Milliyesi, ‘’T.M.T.’’

 • 2019-08-01

 ( T.M.T.) ‘’ Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kısaltılmış adıdır. Bu teşkilat Kıbrıs Adası’nda,

1 Ağustos 1958 tarihinde, T.C. Hükümetinin izni ile Genelkurmay Özel Harp Dairesi subayları tarafından, Kıbrıs Türk Toplumu liderlerinin yardımı ile kurulmuştur.

Kıbrıs Türk'ünün Kaderi Bu Mudur?

 • 2019-07-24

  İşte yine açıklandı! Kıbrıs’ta görüşmeler yeniden başlıyor…

45 Yılın Ardından Kıbrıs Gerçeği…

 • 2019-07-20

 20 Temmuz 1974 sabahı uğruna savaşı göze aldığımız Kıbrıs konusu hala tüm sıcaklığı ile gündemimizde.

Ya Türk Askeri Kıbrıs'a Gelmemiş Olsaydı?

 • 2019-07-01

 Bundan tam 45 yıl önce Türk askeri adaya gelmemiş, Kıbrıs Türk’ü Rum’un insafına terk edilmiş olsaydı, Kıbrıs’ta neler yaşanacak, o günlerin izleri bugünlere nasıl yansıyacaktı?

Bir Şehrin Uyanışı! Kıbrıs'ın Maraş'ı…

 • 2019-06-24

Türkiye’dekinin adı Kahramanmaraş çünkü bağımsızlık mücadelemizde dillere destan kahramanlıkları barındırıyor da ondan.Kıbrıs’takinin de adı Maraş ama ‘’Hayalet Şehir’’. 1974’ün Ağustosunda orada da bir savaş yaşandı.

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'de Esen Sert Rüzgarlar…

 • 2019-06-17

Yıllardır süregelen Kıbrıs konusu çözüm beklerken, bu defa adanın çevresini sarmalayan Akdeniz’in derin sularındaki zengin enerji kaynakları üzerinde hâkimiyet fırtınası esiyor!

Doğu Akdeniz'deki Bizans Oyunu! Türkiye'miz Kuşatılıyor Mu?

 • 2019-06-03

  Doğu Akdeniz’de sular giderek ısınmaktadır. Bölgede bulunan zengin hidrokarbon yataklarının arama ve kullanımıyla ilgili Güney Rum kesimin bölge ülkeleri, AB’ye üye ülkelerle yapmış olduğu anlaşmalar, ABD’nin konuyu yakinen takibi, pay almak istemesi; bu gelişmeler üzerine ülkemizin de uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkını korumak adına kendimize ait MEB’de sondaj çalışmalarına başlaması, önümüzdeki süreçte bölgede sıcak gelişmeler yaşanmasına neden olabilecektir.

KKTC’de Yeni Hükümet Kurulurken…

 • 2019-05-22

‘’15 yıl önce 1 Mayıs 2004 tarihinde Rum tarafının Kıbrıs sorunu çözülmeden ve üstelik de çözümüne bilerek ve isteyerek engel olduğu halde Avrupa Birliğine tek yanlı olarak üye yapılmasının ne kadar yanlış bir karar olduğunun aradan geçen bu kadar yılda çok daha net şekilde ortaya çıkmış, bu yanlış kararın bedelini esasen Kıbrıs Türk Halkı ödemiştir.

Kıbrıs'ta Çözüm İşte Bundan Olmaz..!

 • 2019-05-03

      Rum Ortodoks Kilisesinin Başpiskoposu Bay Hrisostomos, Paskalya Bayramı nedeniyle 21 Nisan 2019’da Kıbrıslı Rumlara hitaben yaptığı açıklamada:

 "Her gün Kuzey'e alışveriş için geçen, yasadışı Ercan Havaalanı'nı kullanarak seyahat edenler, kürtajı savunan ve eşcinsel çiftlerin birlikte yaşayabilmesini destekleyenler kadar ulusal ve dini değerlerden sapmıştır" demiştir. Rum Ortodoks Kilisesi’nin Başpiskopos unvanını taşıyan bu din adamının yapmış olduğu bu açıklama; Orta Çağ zihniyetini ifade etmekten başka bir şey değildir.