Ahmet Göksan

Programın Çerçevesi

 • 2020-09-18

Son günlerde bazı İslam ülkelerinin İsrail aşklarının filizlendiği günlerden geçiyoruz.Mısır ile Ürdün'den sonra aşkını ilan eden üçüncü ülke olmak için Körfez ülkeleri arasında BAE bunu başarmıştır.Şimdi sırada Bahreyn'in olduğu belirtiliyor.Tanımanın hıza dönüştüğü günlerden geçilirken diğer ülkelerin de sıraya girdikleri duyuruluyor.Bugüne değin birbirlerine verdikleri ağır kayıplar nedeniyle kandan beslenenler olarak da bilinen bu ülkelerin karşılıklı olarak verdikleri zararın faturasının bu uygulama sonrasında kim veya kimler tarafından ödeneceği ortalıklarda kalmış oluyor.

Hukuksuzun Hukuku

 • 2020-09-11

 Cumhurbaşkanı seçimine doğru geri sayım devam ederken adaylar başvurularını ilgili makamlara yaptılar. İlk belirlemelere göre 12 adayın seçilmek için başvurdukları biliniyor. Yapılacak olan hukuki incelemeden sonra bu sayı kesinleşecektir. Halk da belirlenecek olan adaylardan o yüce makama uygun göreceği birisini oyları ile seçecektir. Bu yüce makama seçilecek olan kişinin işinin zor olacağını kaydetmek gerekiyor.

Ayarın Fabrikası

 • 2020-09-05

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerinin belirlenmesi için Türkiye’nin bir süredir yürüttüğü sismik araştırma çalışmaları AB ülkelerini rahatsız etmiş gibi görünüyor. Adı geçen kuruluşların hangisi olursa olsun sıklıkla bildiri yayınlıyorlar. Bu bildirilerde Türkiye sürekli olarak suçlanıyor. Bazen de bunun ötesine geçerek tehdide varan açıklamalar yapıyorlar. Kendi ordusunu bile kuramayan adı geçen birliğin kendini tatmin etmek için bu yolu denediğini kaydetmek gerekiyor.

Atağın Karşıtı

 • 2020-08-28

Emperyal amaç güden ülkelerin Akdeniz’e sahip olmak istemelerinin temelinde dünyaya egemen olmak dürtüsünün yattığı biliniyor. Yüzer gemi görüntüsünün ötesinde bölgedeki yer altı rezervleri yattığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu amaçlarına ulaşabilmek için de Kıbrıs’ı da sahipleniyorlar görüntüsünü vermekten geri durmuyorlar. Ülkeler siyaseten Rum yönetimini desteklerken şirketleri aracılığı ile yeraltındaki rezervleri sahiplenme çabalarını sürgit ediyorlar.

Dikkatin Adımı

 • 2020-08-21

Amerika ile Çin arasındaki ekonomik savaş dünyadaki gerilimi de arttırmaya devam ederken Amerika'daki başkanlık seçimi konusunda da gerilim yaşanıyor. Hele ki Demokrat Partinin Başkan adayı Bay Joe Biden'in yardımcılığına Asya-Afrika kökenli siyah olan Kaliforniya Senatörü Bayan Kamala Harris'in seçilmiş olması Türk Amerikan ilişkilerinin iyice gerilmesine neden olacaktır. Amerikan yönetimleri bugüne değin bölge dengelerini kısmen de olsa korumaya özen gösteriyorlardı.

Noktanın Ortası

 • 2020-08-07

Amerika'da Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimi öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları Demokratların adayı Biden'in kazanacağını gösteriyor. Floyd'un öldürülmesi ile başlayan karşı gösterilerin hız kesmeden devam ettiği belirtiliyor. 

Gücün Büyüğü

 • 2020-07-30

BM Genel Yazmanı Bay Antonio Guterres'in son günlerde dünyanın açlık ve kıtlık tehdidi altında olduğu söylemi yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oluyor. Bununla da yetinmeyerek sömürgeciliğin aynı zamanda Güvenlik Konseyi gibi uluslararası kuruluşlarda da devam ettiğine işaret ediyor. Dünya sorunlarının küresel kuruluşlarda yapılacak yeniden yapılandırma ile çözülebileceğini de kaydediyor.

Resmin Büyüğü

 • 2020-07-24

Amerika'lı Trump'ın dünyadaki kuyuları taşla doldurmaya devam etmesi nedeniyle ülkesi de güç kaybetmeye devam ediyor. Buna koşut Türkiye'ye karşı yaptırımları öngören çalışmalar da sürdürülüyor. Rusya'nın bölgede güç olmaya başlamasına koşut AB ile Çin'in de sırada olmasından rahatsızlık duyması son derece doğaldır. Afrika'nı en büyük petrol rezervine sahip olan Libya'yı da elinden kaçırmak istemiyor.

Kalıcılığın Pekişmesi

 • 2020-07-17

   Amerika'da Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimine doğru koşar adım gidilirken kutuplaşma ve gerilimin de arttığı günlerden geçiliyor. Floyd'un öldürülmesi ile başlayan gösteriler hız kesmiş gibi görntüveriyor. Bu görüntünün aldatıcı olduğu,saman alevi gibi parlayan olayların içten içe yanmaya devam ettiği, BayTrump'un boş bulduğu bütün kuyulara attığı taşların kısa süre sonra benzer olayların yaşanacağının işaret fişekleri oluyor.

Çözümün Virüslüsü

 • 2020-07-10

   Fransa 1958 yılında 5.Cumhuriyeti ilan ediyordu. Aradan geçen uzun sayılmayacak süreçte yerel ve genel seçimlerin yapıldığı biliniyor. Son olarak yapılan yerel yönetim seçimlerine katılımın %40'lar civarında olduğu açıklandı. Fransız demokrasisinin aldığı bu yara virüs salgını ile ilişkilendiriliyor. Alınan sonucu tek bir nedene bağlamanın yanlış ve eksik olduğunu düşünüyoruz. Sarı yeleklilerin eylemlerine koşut diğer AB ülkeleri ve başta Almanya'nın bu olaya sıcak bakmamasının da etkisi olduğu yadsınamaz. NATO içinde Amerika'nın da bu konuya karşı duruşunun da dikkate alınması gerektiğini ortalıklara koyuyor.

Dönemin Stratejisi

 • 2020-07-03

Amerika'da Floyd'un öldürülmesi ile düğmeye basılmış gibi yaygınlaşan olaylar yıllar önce yapılan ve tarihe KÖLE TİCARETİ olarak kaydedilen olayların sorgulanmasına neden oluyor. Bu ticaretten inanılmaz paralar kazandığı bilinenlerin doğdukları kentlerde dikilen heykellerini Irak'ta Saddam Hüseyin'in yıktıkları gibi yıkıyorlar. AB'nin kurucu çekirdeğini temsil eden ülkelerin emperyal ülkeler olduklarının unutulmaması gerekiyor.

Fırsatın Emaneti

 • 2020-06-26

 Dünyada tedavisi olmayan bazı hastalıkların olduğu biliniyor. Bugüne değin çağlar öncesinden gelerek insanlığı tehdit eden hastalığın adının IRKÇILIK olduğunu söylersek fazladan abartmamış olduğumuzu düşünüyoruz.