Ahmet Göksan

Dağın Faresi

 • 2019-12-06

Nerede ise davullu zurnalı duyurularla ilan edilen Berlin’de yapılan resmi olmayan BM Genel Yazmanının başkanlığında ki toplantı sonrasında fare kısırlaştırıldığı için dağ bile doğuramadı. Bu noktada Akıncı’ya göre federasyon treninin rayına girdiği yönündeki açıklaması bazı çağrışımları da beraberinde getiriyor. 

Sonun Dağınıklığı

 • 2019-11-29

Dış güçlerin kendi emperyal çıkarları için ortalıklara çıkardıkları Kıbrıs konusu bir süre sonra sorun olarak algılattırılarak iki toplum karşı karşıya getirilerek çatışmalar yaşandı. Bu nedenle her iki toplum arasında güvensizlik doğal olarak yaşanmaya başlandı. Bu durum halen devam ettiği için çözüm konusunda her yol denenmesine karşın uzlaşı sağlanamıyor. Bu durumdan emperyal amaç güdenlerin şimdilik karlı çıktıklarını kaydetmek istiyoruz.

Bulutlu Toz

 • 2019-11-22

 Kıbrıs’ta yaşanmakta olan uyuşmazlığa çözüm bulma çabalarının devam ediyor olması genel içerisinde Kıbrıs Türkleri açısından karamsar bir hava yaratıyor. Karşımızdakilerin sürekli olarak Maraş’ın kapalı olan bölümünün kullanıma açılabilmesi için uluslararası toplumun aldığı kararları yok sayarak hareket ediyor olması ortak paydada buluşmamızı zorunlu kılıyor.

Haritanın Yolu

 • 2019-11-15

BM Genel Yazmanının isteği doğrultusunda Kıbrıs uyuşmazlığına çözüm bulabilmek için tarafları 25 Kasım 2019 tarihinde Berlin’de toplantıya çağırıyor. Bizler sıklıkla iki toplumlu iki bölgeli federasyon tezinin gelinen noktada kullanımdan kaldırılması gerektiğini vurguluyoruz. Bugüne değin yapılan görüşmelerden sonuç çıkmamasının nedeninin bu yönlü öneriler olduğu gerçeğini 50 yılı aşkın süredir yaşıyoruz. Buradaki yanlışlığın temelinde karşımızdakilerin uyuşmazlığın 20Temmuz 1974 tarihinde başladığı konusunda ki ısrarlarıdır.

Gücün Bilgisi

 • 2019-11-01

Yakın çevremizde yaşanan ateş çemberinin yakıldığı günlerde yaşıyoruz. Buna karşın son dönemde ülke genelinde nerede ise bütün kurumlarla kuruluşlar KİTAP FUARI düzenliyorlar. Özellikle belediyelerin bilinen belediye hizmetlerinin yanı sıra kültürel etkinlikler düzenlemelerini olumlu bulduğumuzu kaydetmek istiyoruz.

Aratılmayan Ağababalar

 • 2019-10-25

Bilinen öyküyü yinelemek gerekmiyor. Yakalanan hırsızın getirilmesi istenmesine karşın bir türlü getirilemiyordu. Bırakıldığı zaman ise gitmiyor. O zaman yapılması gereken gitmeyen hırsızı güzellikle gitmediği için zorla göndermektir. Şu anda Türkiye’nin Suriye’de yapmakta olduğu mücadele bilindik öykü ile bire bir örtüşmektedir. Yapılan harekât, Türkiye’nin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği Barış Harekâtıyla benzeşmiyor olsa da yapılması gereken bir işlemdir.

Yolumuzun Doğrusu

 • 2019-10-18

 Doğu Akdeniz’deki enerji mücadelesinin ivme kazanarak devam etmekte olduğu biliniyor. Yavuz Sondaj gemisi yeniden sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz sondaj gemisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamları tarafından verilen bölgede Ağustos ayında da çalışmalar yapmıştı. O günlerde mendil büyüklüğündeki ülkenin önde gidenleri gemi personeli için tutuklama kararı almışlar buna karşın uygulayamamışlardır.

Eşitliğin Egemeni

 • 2019-10-04

Hukuksuzluğu meslek haline getirmiş olan mendil büyüklüğündeki ülkenin önde gidenleri Fransa’ya kendi ilan ettikleri 7. parselde sondaj izni verdiler. Yaptıkları hukuksuzluk nedeniyle uluslararası hukuk alanında rekora koştuklarını söylemek olasıdır.

Tavırların Dayatılması

 • 2019-09-27

Mendil büyüklüğündeki ülkede uzun süre siyaset sahnesinde boylarını göstermiş olanlar bir araya gelerek “Barış Kararı” isimli bir hareketi kurduklarını açıklıyorlar. Kurucuların kimler olduğuna baktığımızda yakın dönemde siyasi arenada görev ile sorumluluk almış olanlardan kurulduğuna tanık oluyoruz. Gökyüzündeki ayın eskimesi sonrasında yıldız yapıldığı öyküsündeki gibi bu kişilerinde böyle göreve soyunduklarını kaydetmek gerekiyor. Kurucular görev de oldukları süre içinde uzlaşmama taktiği ile hareket ettiklerinin de bilinmesini istiyoruz.

Terörün Fransızcası

 • 2019-09-20

Türkiye’nin Asala Ermeni terörü ile tanışmasının 1970’li yılların ortalarında itibaren başladığı biliniyor. Kıbrıs’ta albaylar darbesinden sonra canını kurtaran Arşövek Makarios, 1974 Aralık ayında Ada’ya dönüşünde Larnaka Uçak Alanında ki konuşmasında uzun süreli mücadele başlattıklarını söylüyordu.

Formülün İkirciklisi

 • 2019-09-13

   İngiltere’nin AB üyeliği gerçekleşirken yaşanan sıkıntılar şimdilerde boşanma aşamasında da kat be kat fazlası ile yaşanıyor. Başlatılan tartışmalar sürekli olarak Başbakanların görevlerinden istifalarla sonuçlandığı için olay yeniden başa sarılıyor.

Baltacı – lar

 • 2019-09-06

Son yılların aksine dünyamızın yangın yerine döndürüldüğü gerçeği ile yüzleşiyoruz. Dünyada orman yangınlarının yaşanıyor olması ülkemizdeki yangınları mazur göstermeye yetmiyor.