Ahmet Göksan

Eşitliğin Egemeni

 • 2019-10-04

Hukuksuzluğu meslek haline getirmiş olan mendil büyüklüğündeki ülkenin önde gidenleri Fransa’ya kendi ilan ettikleri 7. parselde sondaj izni verdiler. Yaptıkları hukuksuzluk nedeniyle uluslararası hukuk alanında rekora koştuklarını söylemek olasıdır.

Tavırların Dayatılması

 • 2019-09-27

Mendil büyüklüğündeki ülkede uzun süre siyaset sahnesinde boylarını göstermiş olanlar bir araya gelerek “Barış Kararı” isimli bir hareketi kurduklarını açıklıyorlar. Kurucuların kimler olduğuna baktığımızda yakın dönemde siyasi arenada görev ile sorumluluk almış olanlardan kurulduğuna tanık oluyoruz. Gökyüzündeki ayın eskimesi sonrasında yıldız yapıldığı öyküsündeki gibi bu kişilerinde böyle göreve soyunduklarını kaydetmek gerekiyor. Kurucular görev de oldukları süre içinde uzlaşmama taktiği ile hareket ettiklerinin de bilinmesini istiyoruz.

Terörün Fransızcası

 • 2019-09-20

Türkiye’nin Asala Ermeni terörü ile tanışmasının 1970’li yılların ortalarında itibaren başladığı biliniyor. Kıbrıs’ta albaylar darbesinden sonra canını kurtaran Arşövek Makarios, 1974 Aralık ayında Ada’ya dönüşünde Larnaka Uçak Alanında ki konuşmasında uzun süreli mücadele başlattıklarını söylüyordu.

Formülün İkirciklisi

 • 2019-09-13

   İngiltere’nin AB üyeliği gerçekleşirken yaşanan sıkıntılar şimdilerde boşanma aşamasında da kat be kat fazlası ile yaşanıyor. Başlatılan tartışmalar sürekli olarak Başbakanların görevlerinden istifalarla sonuçlandığı için olay yeniden başa sarılıyor.

Baltacı – lar

 • 2019-09-06

Son yılların aksine dünyamızın yangın yerine döndürüldüğü gerçeği ile yüzleşiyoruz. Dünyada orman yangınlarının yaşanıyor olması ülkemizdeki yangınları mazur göstermeye yetmiyor. 

Bunalımın Güveni

 • 2019-08-30

  Dünyamızın iklim değişiklikleri nedeniyle olağanüstü dönemden geçtiğimizi kaydetmek olasıdır.  Nerede ise her ülkede yaşanan sıcaklık artışları Avrupa ülkelerini de etkisi altına aldığı için Kuzey Kutbundaki buzulların erimesine neden oluyor. 

Duruşun Ödünsüzü

 • 2019-08-23

Yunanistan’ın çiçeği burnundan düşmemiş olan Başbakanı Bay Kyriakos Mitçotakis,’de geleneği bozmayarak ilk ziyaretini Ada’nın Güneyine gerçekleştirdi. Görüşmelerinde Türkiye’nin bölgede yapmakta olduğu sondaj konusunu birincil konu olarak ele aldıklarını açıkladı.

Algıların Kırılması

 • 2019-08-16

Kıbrıs uyuşmazlığına çözüm arayışlarına nafile turlarla devam edilirken adadaki statükoyu yıkmak adına gündeme Maraş konusu da getirildi. Kıbrıs Rum’ları ellerindeki belgelerin ‘kullanım Belgesi’ olduğunu bilmelerine karşın belgeleri ‘tapu kaydı’ olarak sunuyorlar.

Köşenin Tersi

 • 2019-08-09

Kıbrıs uyuşmazlığının çözümü konusunda yıllardır oynanan oyun ile uygulanan senaryonun yeniden oynanması için geriye sayım devam ediyor.

Kilidin Anahtarı

 • 2019-08-02

Ada’nın güneyindeki yönetimin düş işleri affedersiniz Dışişleri Bakanı Bay Nikos Hristodulidis, Economist dergisinin geleneksel olarak Atina’da düzenlediği söyleşi de kendilerinin çözümü amaçladıklarını bunu sağlamak için de ‘Türkiye ile işbirliğinin tüm tarafların yararına olur” diyor.

Kıbrıs Türkleri'nin Toplumsal Direniş Bayramı Kutlama Mesajı

 • 2019-07-31

 Kıbrıs Adası’nın Türk’ler tarafından fethinin 448., “Biz bu Ada’nın asli unsurlarıyız” inancından hareket ederek Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 61. ve güzel yurdumuzun savunulması için bağrından çıkardığı, Güvenlik Kuvvetleri’nin kuruluşunun 43. Yıldönümünü 1 Ağustos 2019 tarihinde birlikte kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Köklerimizin derinlerde olduğuna inandığımız için direnerek bu anlamlı günlere ulaşmış bulunuyoruz. Yüce Türk ulusunun ve onun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk’lerinin Toplumsal Direniş Bayramı kutlu olsun.

Teslimin Hakkı

 • 2019-07-26

Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan AP seçimlerinin sonuçları bazı ülkelerde sıkıntıya neden oldu. Yunanistan bu ülkelerin önünde gidiyor.