Yusuf Kanlı

Konuşma Zamanı

 • 2020-09-21

Akdeniz’deki gerilim yerini geçici olarak diplomasiye, açık ve gizli görüşmelere, pazarlıklara bıraksa da bu çıkmazdan çıkış yolunun kısmi ya da taksitli satış misali parçalı bir şekilde gelmesinin mümkün olmadığı artık görülmelidir.

Çok Tehlikeli Bir Gidişat

 • 2020-09-14

Yapılırsa eğer 11 Ekim seçimleri de geride kalacak ancak bu seçim döneminin açtığı yaralar korkarım çok uzun bir süre kanayacak, acı verecek.

Verelim mi bir Maraş?

 • 2020-09-07

Şöyle bembeyaz, kıvamlı, saatlerce yoğrulmuş, dövülmüş, saleple ham hasıl olmuş süt, şeker, vanilya. Usulünce soğutulmuş…

Cesur Kararlar Zamanı

 • 2020-08-31

Karşımızdaki sorun artık sadece Kıbrıs meselesinden ibaret değildir. Konu sadece doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginliğinin nasıl paylaşılacağı da değildir. Sorun bazı Avrupalı politikacılarda ciddi olarak görülen Türkofobi, ya da Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili samimiyet yoksunluğu da değildir. 

Akdeniz’e Schuman Sistemi

 • 2020-08-24

Almanya’dan enteresan sesler gelmeye devam ediyor. Boş laflar değil, perde gerisinde, önünde hem girişimler alıyor Alman hükümeti, hem de kendi medyası dahil uluslararası alanda beşinci kol faaliyetleri de yürütüyor.

Durum nasıl?

 • 2020-08-17

Rahmetlik Süleyman Demirel’e muhalefette olduğu bir dönemde gazetecilerden birisi sanki cevabını bilmiyormuş gibi muzır bir soru yöneltmiş.

“Efendim, ülkenin içindeki durumu tek kelimeyle nasıl anlatırsınız?”

Demirel gülmüş, o klasik Isparta şivesiyle, “Eyi…” demiş.

Türkiye’nin Adayı…

 • 2020-08-10

Kuzey Kıbrıs Türkünün cumhurbaşkanı, başbakanı ve siyasi parti yetkililerinin, önde gelen siyasi şahsiyetlerin birlikte veya tek başlarına Türkiye’ye görüşmeye davet edilmelerinden kimse gocunmamalı. Öküzün altında buzağı arar gibi bu gibi davetlerin arka planında ilan edilen amaç dışında nedenler aramak ne kadar abesle iştigal ise, böyle davetlere “Düğüne gidiyoruz” ve benzeri örtülerle gizleme çalışmak da saçma ve gülünçtür.

Türkiye’nin Kırmızı Çizgileri

 • 2020-08-02

Kıbrıs sorununa ne Metaxas (1974’den bu yana Eleftheria) meydanındaki ne de Dikilitaş’ın bulunduğu Sarayönü meydanındaki hissiyata bakarak çözüm bulmak mümkün değildir. Elbette o meydanlarda ne konuşulduğu, gerek Kıbrıs Türk halkı gerekse Rum halkı ne düşünürler, ne isterler önemlidir ama tek başına herhangi bir karara temel teşkil edemez.

Ustaya Veda…

 • 2020-07-27

Bir tek gün bile beraber çalışmadım Mehmet Ali Kışlalı ile; benim kaybım. Ancak, her zaman benim “editörüm” en haşin eleştirmenim, hocam ve ne mutlu ki en sıkı takip eden okurlarımdan birisi oldu.

Akıncı Saptırıyor…

 • 2020-07-20

Nisan ayında görev süresi dolan ve salgın nedeniyle Cumhuriyet Meclisi tarafından anayasaya aykırı bir şekilde “atanmış” olarak görevine devam eden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı seçim endişeleriyle bunalıma yuvarlandı. Kendisinin de “atanmış” olduğunu unutan Akıncı, seçimle oluşan Cumhuriyet Meclisinden nesep alan hükümeti “atanmış” olarak aşağılama, meşruiyetini sorgulama gafletini gösterdi. Yazık… Yılların siyasetçisi sadece bir koltukta kalma uğruna alçalmamalı, kendi devletinin kurumlarına saldırıda bulunma banalliğine düşmemeliydi.

Öküz Altında Buzağı Aramak…

 • 2020-07-13

Faiz Sucuoğlu niye Ankara’ya gitti? Zamanı mıydı? Hem hayatını riske atmış hem de Kıbrıs Türküne bulaş tehdidi oluşturmuş olmadı mı? İnsanların ağzı torba değil ki büzesin! Konuşması gerekenler konuşmuyorlar, ama alakasız insanlar küfeyle boş laf ediyorlar.

Darmadağın…

 • 2020-07-06

Halen 11 Ekim günü gerçekleşeceği beklenen cumhurbaşkanlığı seçimi mevcut adaylar açısından giderek bunalımlı bir sürece dönüşmeye başladı.