Basın Açıklamaları

ERENKÖY SAVAŞI'NIN 56. YIL DÖNÜMÜ'NÜ KUTLUYORUZ.

 • 2020-08-07

ERENKÖY SAVAŞI, Ağustos 1964 koşullarını ve o dönemdeki Kıbrıs gerçeklerini bilen, yaşayan yabancı gözlemcilerin de belirttikleri gibi üniversite öğrencileri ve az sayıdaki köylü Mücahitlerin yarattığı bir DİRENİŞ DESTANI’DIR.  Erenköy Savaşı Kıbrıs Türk halkının sadece bir direniş destanı değildir.  Bir destanın çok daha ötesinde anlamlı ve derin bir niteliğe sahiptir. Erenköy Direniş Destanı’nı gerçekleştiren oldukça sınırlı sayıda ve yetersiz silah gücü, profesyonel asker olmayan gönüllü üniversite öğrencileri ile köylü Mücahitlerin binlerce tam donanımlı Yunan Silahlı güçleri ile takviye edilmiş Rum ordusuna karşı direnerek yarattığı bir Direniş Destanı’dır.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

 • 2020-07-27

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diler, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, yüce Türk milletine başsağlığı dileriz. 

BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 • 2020-07-20

Osmanlı devletinin egemenliğinde kalmak ve tamamen geçici olarak Kıbrıs’ın 1878 yılında İngiltere’nin yönetimine verilmesiyle başlayan Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin silahlı direniş aşaması 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile son bulmuştur. Bu tarihten sonra  siyasi, ekonomik ve diplomasi mücadelesi başlamıştır.

DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN EŞİ SÜHEYLA KÜÇÜK’Ü KAYBETTİK

 • 2020-06-09

Kıbrıs Türk  halkının varoluş, egemenlik ve özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük’ün değerli eşi Süheyla Küçük’ün  vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

CAMİLERİMİZE YAPILAN RUM SALDIRILARI

 • 2020-06-08

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Kıbrıs Rum halkının Türk düşmanlığı ve İslam karşıtlığı, Haçlı seferlerine kadar dayanan tarihten gelen faşist, soykırım, etnik temizlik, ırkçı uygulamalarının yeni tezahürleri camilerimize karşı gerçekleştirdikleri iğrenç saldırılarıdır.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • 2020-03-07

 Uluslararası alanda ortak bir anlayış temelinde, insan haklarının güçlendirilmesi, cinsiyet ayırımcılığının ortadan kaldırılması ve kadınların doğuştan gelen, yaşamın her alanında sahip olduğu kayıtsız şartsız eşit haklarının korunması, gerçek yaşamda uygulanan ayırımcı yapının kaldırılması açısından 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ anlamlı, değerli ve son derece önemli özel bir gündür.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ANITKABİR ZİYARETİ

 • 2020-01-30

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 19 Ocak 2020 tarihinde yapılan 53. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Başkan Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ Başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti.

53.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GÖREV DAĞILIMI

 • 2020-01-24

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 19 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen 53. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Üyeler 22 Ocak 2020 tarihinde Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ’un Başkanlığındaki ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımını yapmıştır.

RAHŞAN ECEVİT TEDAVİ GÖRDÜĞÜ GATA’DA YAŞAMA VEDA ETTİ

 • 2020-01-18

  Kıbrıs Türk Barış Harekâtı kararını veren hükümet döneminin Başbakanı Bülent Ecevit’in değerli eşi Rahşan Ecevit’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Rahşan Ecevit  Türk siyasi yaşamında etkinliği olan ve Bülent  Ecevit’in  siyasi yol arkadaşı  ve önemli bir destekçisi,  etkinliği bulunan nitelikleri yüksek bir kişi olarak bilinir.

DR. FAZIL KÜÇÜK VE RAUF R. DENKTAŞ'I SAYGIYLA ANIYORUZ

 • 2020-01-13

TÜRK HALKININ VAROLUŞ SAVAŞIMININ, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIK HEDEFLERİNE ULAŞILMASINDA BELİRLEYİCİ OLAN ÖNCÜ LİDERİMİZ DR. FAZIL KÜÇÜK’Ü VEFATININ OTUZ ALTINCI, DİRENİŞİMİZİ ÖRGÜTLEYEN, DEVLETİMİZİN KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF R. DENKTAŞ’I VEFATININ SEKİZİNCİ YILINDA AÇTIKLARI YOLDA İLKELERİNE BAĞLILIĞIMIZLA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLARIMIZLA ANIYORUZ.

21-25 ARALIK MİLLİ MÜCADELE ve ŞEHİTLER HAFTASI

 • 2019-12-22

Kıbrıs Türk Halkı, Kıbrıs’ın yönetiminin geçici olarak 1878 yılında İngiltere’ye devredilmesinden itibaren özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve varlığını sürdürmek için ağır koşullarda VAROLUŞ MÜCADELESİ veren onurlu ve egemen bir halktır.

BASIN AÇIKLAMASI

 • 2019-11-15

  Kıbrıs Türk Halkı, BAĞIMSIZ DEVLETİNİ ilan ettiği 15 Kasım’ın 36’ncı Yılını kutlarken güvenlik ve varlığını, sürdürülebilir bir zeminde daha da güçlendiriyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 15 Kasım siyasi tarihimizin en büyük günüdür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını sağlayan siyasi gelişmeler ve neden ilan edildiği dikkate alındığında 15 Kasım 1983 tarihinin önemi ve büyüklüğü çok daha iyi anlaşılmakta ve değerlendirilmektedir.