TC Dışişleri Bakan Yardımcısı: “AB’nin kararları Kıbrıs’ta çözüme katkıda bulunmuyor”

TC Dışişleri Bakan Yardımcısı: “AB’nin kararları Kıbrıs’ta çözüme katkıda bulunmuyor”

TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Avrupa Birliği’nin aldığı kararları işaret ederek, “Bu kararların ne Kıbrıs etrafındaki sondaj çalışmalarına ilişkin sorunu çözdüğünü, ne Kıbrıs sorununun çözüm sürecine katkıda bulunduğunu görüyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Avrupa Birliği’nin aldığı kararların Kıbrıs sorununun çözüm sürecine katkıda bulunmadığını, Kıbrıs etrafındaki sondaj çalışmalarına ilişkin sorunu çözmediğini vurguladı.

Kaymakçı şöyle devam etti:

"2020'de Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfa açma fırsatımız var. Biz samimiyetle bunu istiyoruz. Umarız AB tarafı da özellikle 2019'un ikinci yarısından itibaren ilişkilerde neden olduğu sıkışmayı, soğukluğu ortadan kaldırır.

Kıbrıs etrafındaki sondaj çalışmaları, Barış Pınarı Harekatı ve son olarak Libya ile imzalanan deniz yetki sınırlandırması mutabakatından sonra AB sözde dayanışma adı altında Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan'ın yanında durdu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmesiyle 2014-2020 dönemini kapsayan 4,4 milyar avro taahhüt edilen katılım öncesi mali yardım (IPA) fonlarında 1,2 milyar avro kesintiye gitti. Bu belli bir soğukluk oluşturdu.

Bu kararların ne Kıbrıs adası etrafındaki sondaj çalışmalarına ilişkin sorunu çözdüğünü görüyoruz, ne Kıbrıs sorununun çözüm sürecine katkıda bulunduğunu görüyoruz, ne de Türkiye-AB ilişkilerine bir yararı var. Dolayısıyla biz bu çıkmaz noktadan bir an önce geri dönülmesini arzu ediyoruz. Türkiye tam üyelikte kararlı. Türkiye, reform sürecinde kararlı.

Umarız 2020'den itibaren reform sürecimiz yeniden canlanır ve AB üyelik sürecinde ilerleriz. Türkiye'nin AB'ye üye olmama lüksü yok.

Avrupa kıtasında olup Avrupa ile aynı tarihi, geleceği, kültürü, ekonomiyi, ticareti ve siyasi yapıyı paylaşıp Avrupa'nın karar alma mekanizması haline dönüşmüş AB'ye üye olmama lüksümüz yok. Aksi halde Türkiye'nin çıkarlarını korumakta zorlanırız."

Sayfamızı Paylaşın: