KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Açıklama

CNN TÜRK

08.02.2020

 

KKTC Cumhurbaşkanı'ndan açıklama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İngiliz The Guardian gazetesine konuştu. Akıncı, federal çözüme kısa zamanda varılmazsa bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceğini söyledi. Türkiye'ye ekonomik bağımlılığı azaltma arzusunu dile getirdi. Türkiye'ye bağlanma ihtimalini 'korkunç' diye niteledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı adada iki taraf arasındaki görüş ayrılıklarının her yıl giderek daha kemikleştiğini, bunun yeniden birleşme ihtimalini azalttığını söyledi. Akıncı, "Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik" vurgusu yaptı.

Yarım asırlık bölünmüşlükten sonra tek işler çözümün federal bir çatı altında yeniden birleşme olduğunu söyleyen Akıncı, bu başarılamazsa, Kuzey Kıbrıs'ın daha fazla bağımlı hale geleceğini öne sürdü. "KKTC Ankara tarafından yutulabilir ve De Facto Türkiye iline dönüşebilir" ifadelerini kullandı.

Akıncı, Kıbrıs'ta anlaşmaya varılmasının Doğu Akdeniz'de yükselen gerilimi yatıştırabileceğini belirtti. Akıncı, Osmanlı kökenleri olan Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın Ankara ile iyi ilişkilerini kullanarak Kıbrıs Müzakerelerini yeniden canlandırması umudunu dile getirdi.

Sayfamızı Paylaşın: