Haberler » "Kıbrıs'ta Osmanlı Eserleri" Fotoğraf Sergisi Açıldı


    Kıbrıs Türk Kültür Derneği işbirliği ve ev sahipliğinde Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen "Kıbrıs'ta Osmanlı Eserleri" konulu fotoğraf sergisi 26 Mart 2018 Pazartesi günü Saat 11.00’de Halk Sokak No:17 Asma Kat Yenişehir-Ankara adresinde bulunan Kıbrıs Türk Kültür Derneği Mehmet Ertuğruloğlu Toplantı Salonu’nda açıldı. 


    Serginin açılışı, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur ÖZGÖKER ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi KESER tarafından yapıldı.


    Rektör Prof. Dr. Uğur ÖZGÖKER, Sergilenen eserlerin  1571 yılında  Osmanlıların Kıbrıs’ı fethinden sonra yarattıkları kültürel ve tarihi eserler olduğunu, Üniversitenin misyonunun da bu eserleri geleceğe taşımak olduğunu, bu vesileyle Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Merkezi’nde bu sergiyi açmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.


    Genel Başkan Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ, Kıbrıs Türk Kültür Derneği olarak bu nitelikte bir serginin açılmasının Kıbrıs Türk Kültür Derneği için bir kültürel ve sanat etkinliği olduğunu, temel görevlerinin arasında olan bu tür faaliyetlerin zenginleştirilmesine de katkı sağlayacağından dolayı Üniversitesi ile böyle bir işbirliği yapmanın Dernek açısından büyük bir mutluluk olduğunu kaydetti.


Sergiyi hazırlayan Dekan Prof. Dr. Ulvi KESER de,  Lefkoşa Surlar içinde Arap Ahmet Mahallesi’nde bir farkındalık yaratmak Kıbrıs Türk tarihinin izlerini bugünden yarına taşımak ve özellikle bu mahalledeki dokuyu yarına taşımak gibi bir misyon üstlendiklerini ifade ederek, Kıbrıs Türk Kültür Derneği ile işbirliklerinin farklı alanlarla da devam edeceğini söyledi.


    Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur ÖZGÖKER  ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi KESER’e serginin açılış anısı olarak  Kıbrıs Türk Kültür Derneği tarafından plaket takdim edildi.


    Sergi 2 Nisan 2018 tarihine kadar açık olup sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur.


                                   
KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ
     YÖNETİM KURULU29.03.2018
26032018 26032018 26032018 26032018
Kıbrıs Türk Kültür Derneği
Halk Sokak No:17/2 06420-Yenişehir/ANKARA-TÜRKİYE
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Powered by .NET