Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 44. Yıldönümü Kutlu Olsun

Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 44. Yıldönümü Kutlu Olsun

Türk Milleti’nin Milli Davası’nın, Kıbrıs Türk Halkı’nın Varoluş Savaşı’nın temelinde, Yunanistan’ın ve Kıbrıs Rum halkının, vatanımız Kıbrıs adasını bir Helen adası yapma, Yunanistan’a bağlama, Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile bağlarını kopartarak, uluslararası antlaşmalarla sağladığı kazanımlarını yok ederek azınlık statüsüne düşürme, Kıbrıs’ta Rum-Yunan egemenliğini gerçekleştirme planları ve Türk halkına karşı yaptığı soykırım eylemleri vardır. Kıbrıs Türk halkı, yıllarca süren haklı direnişi, verdiği varoluş savaşı, Türkiye’nin tarihi ve ahdi yükümlükleri sonucunda Rum-Yunan ikilisinin Megali İdea’nın bir parçası olan ENOSİS hayalinin gerçekleşmesine kesin biçimde izin vermedi, bağımsız, özgür, egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak güven ve huzur içinde bugünlere ulaştı. Kıbrıs Türk halkına bugünleri sağlayan, varoluş savaşını zafere ulaştırarak taçlandıran 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı’dır.
 
    20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı, Türk halkının tarihinde asla unutmayacağı, her zaman ve her koşulda sonuna kadar sahip çıkacağı yeniden varoluş tarihidir. Kıbrıs Türk halkının gerçek özgürlüğe, egemenliğe, güvenliğe ve bağımsızlığa ulaştığı, kendi egemenliğinde yeni bir siyasi coğrafyaya kavuştuğu 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın 44. Yıl dönümünü egemen devletimizde özgür, güvenlik içinde ve geleceğinden emin huzurlu bir halk olarak coşkuyla ve mutlulukla kutluyoruz.
 
    20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’nın 44. Yılını bu denli güçlü duygularla kutlarken, uluslararası topluma ve Rum-Yunan ikilisine tarihi ve siyasi gerçeklere dayalı olarak haykırıyoruz; Kıbrıs uyuşmazlığı meşru Türk Barış Harekâtı ile başlamadı, bu uyuşmazlığı Yunan yayılmacı politikasının Türklere karşı gerçekleştirdiği katliamlar ve soykırım eylemleri başlattı. 20 Temmuz 1974 Türk Barış Harekâtı Rum-Yunan katliamlarına ve Türk halkının soykırımına son vermiş, sorunun bu niteliğini ortadan kaldırmış ve Türk halkını yok olmaktan kurtarmıştır.
 
    Yıllardır yaşanan gerçekler ve tarihi olgular karşısında Barış Harekâtı’nın 44. Yıl dönümünde de geçen yıl ifade ettiğimizi aynen bu yıl da şöyle tekrarlıyoruz:
 
“Rum-Yunan ikilisinin ENOSİS hayaliyle başlayan kanlı gelişmeler ve Crans Montana'da çöken müzakere sürecinin açıkça ortaya koyduğu gerçekler ve yaşanan bütün tecrübeler artık Kıbrıs’ta iki ayrı egemen devletin varlığı temelinde bir uzlaşmadan başka bir yol olmadığını kanıtlamıştır. BM Genel Sekreteri’nin de açıkça ifade ettiği gibi Kıbrıs görüşmeleri başarısızlıkla son bulmuştur. Bu gerçek ışığında Birleşmiş Milletler parametrelerine dayalı bir anlaşma ve federal bir uzlaşma mümkün değildir. Bu geçekler ışığında artık Kıbrıs gerçeklerine uygun iki devletli bir uzlaşmayı sağlayacak yeni bir strateji ve politikayı izlemek vazgeçilemez bir gerektir, daha güvenli ve aydınlık geleceğimiz için bir zorunluluktur.”
 
Barış ve Özgürlük Bayramımızı coşku, sevinç ve gururla kutladığımız Barış Harekâtı’nın 44’üncü yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatmak kararlığımızı vurguluyoruz.
 
Kıbrıs’ta yaşadığımız toprakları Türk halkına vatan yapan,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletinin koşullarını ve sınırlarını yaratan şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi minnetle anıyor, halen hayatta bulunan gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyoruz.
 
Kıbrıs Türk halkının var oluş savaşını zafere ulaştıran TMT mensuplarına, kahraman Mücahitlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine, Muharip Gazilerimize şükranlarımızı sunar,
 
 
KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ
       YÖNETİM KURULU
 
 
 
 
19.07.2018

Haberimizi Paylaşın: