Ahmet Göksan

Ahmet Göksan

Niyetin Okunanı

 • 2021-03-05
 • Ahmet Göksan

BM gözetiminde ne zaman başlatılacağı adeta yılan öyküsüne dönüşen gayrı resmi Kıbrıs konferansının tarihi sonunda ilan edildi. Konferansın 27 – 29 Nisan 2021 tarihinde Cenevre’de yapılacağı ilan edildi. Genel Yazman Antonio Guterres’in Sözcüsü toplantının amacının tarafların Kıbrıs sorununa öngörülebilir bir süre içinde kalıcı bir çözüm bulmaları için ortak bir zemin olup olmadığını belirlemek olarak değerlendiriyor. Buna koşut Sözcü Dujarric, “gayri resmi konferansta olumlu sonuç görmeyi temenni ediyoruz” diyerek niyet okumaya çalışıyor. Niyet okumayı bir yana bırakarak çözüme odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Detay
Ahmet Göksan

Basılan Çamur

 • 2021-02-26
 • Ahmet Göksan

Kıbrıs uyuşmazlığının çözümüne ilişkin çabalara devam ediliyor. Buna koşut görüşme tarihi konusundaki belirsizlik de nadasa bırakılmış durumdadır. Bazı kaynaklar müzakerelerin başlatılmasının Nisan ayını bulacağını belirtiyor. BM Genel Yazmanının duyurduğu 5+1 sürecinin 5’li yapılacağına ilişkin olarak da karşımızdaki unsurun basın yayın kuruluşlarında bazı tartışmaların yapıldığı bilinmesine karşın +1’den vazgeçilip geçilmediği eğer doğru ise aydınlatılmaya muhtaç bir durumdur.

Detay
Ahmet Göksan

Uzlaşının Temeli

 • 2021-02-19
 • Ahmet Göksan

Amerika’nın Başkan eskisi Donald Trump 06 Ocak’taki Kongre saldırısını kışkırttığı suçlamasıyla i-kinci kez azil istemiyle Senato’daki oylama ile suçsuz bulundu. Yapılan oylamada 57 senatör Trump’ı suçlu bulurken 43 senatör ise mahkum edilmesine karşı çıkarak aklanmasını sağladılar. Sonucu değerlendiren burnundaki çiçeği düşmemiş olan Joe Biden “Trump Senatoda aklansa da suçlama tartışma götürmez. Trump’ın görevini utanç verici bir şekilde kötüye kullandığını” belirtiyor.

Detay
Ahmet Göksan

Densizliğin Densizliği

 • 2021-02-12
 • Ahmet Göksan

 Kıbrıs uyuşmazlığına çözüm bulma arayışları perdenin önünde olduğu kadar gerisinde de sürgit edip gidiyor. Garantör ülkeler arasında zaman zaman ağız dalaşlarını da yaşıyoruz. Yeni İngiliz Planı diye açıklanan öneriye göre 2017 yılında Crans Montana’da yaşananlardan sonra ortalıklara çıkarılıyor olmasını anlamlı buluyoruz. Neden mi?

Detay
Ahmet Göksan

Gezinmenin Peşini

 • 2021-02-05
 • Ahmet Göksan

İngiltere’nin Ankara’daki işgüderi Dominick Chilcott, Dış Basın Derneği’ne yaptığı ziyarette ülkesinin Kıbrıs’ın garantör ülkesi olduğunu belirttikten sonra, “Garantör ülke olarak  iki tarafa neye karar vermesini söylemek bize düşmez. Kendileri anlaşmak zorundalar. Buna karşın iki tarafa ortak zemin bulunmasına yardımcı olmak meselenin kabul edilebilir bir çözüme ulaşması için BM’i desteklemek konusunda elimizden geleni yaparız” diye konuşuyordu.

Detay
Ahmet Göksan

Engelin Önü

 • 2021-01-22
 • Ahmet Göksan

Türkiye’nin AB’ne tam üye olabilmek için uzun yıllardır uğraş verdiği biliniyor. Gümrük Birliği Anlaşması imzalanmasına karşın bekleyişini sürdürüyor. AB’ne üye olmamasına karşın yine birlik üyelerinin yoğun olarak yer aldıkları NATO’ya üyeliğine devam ediyor. Bu çelişkinin giderilmesi gerekirken otomatiğe bağlanmış gibi belirli zaman aralıklarında bu ülkelerin ambargoları ile de karşılaşıyor.Bunu yaparlarken içinde oldukları NATO örgütünün bir anlamda savunma boşluğuna neden olduklarını da dikkate almıyorlar.

Detay
Ahmet Göksan

Başarının Engeli

 • 2021-01-15
 • Ahmet Göksan

Trump, görevde olduğu sürece nerede ise bütün kuyuları taşlarla doldurmuştu. Giderayak da kendisine oy vermiş olan seçmenlerin haklarının yenmiş olduğunu öne sürerek son taşını silahlı yandaşları ile Kongre Binasını bastırarak attı. Bu hareketi nedeniyle hem kendisinin hem de ülkesinin görüntüsüne kara leke çalarak ayrılıyor. Buna koşut uygulanan emperyal amaçlı ekonomik sistemin de yeniden sorgulanmasının zeminini de ortalıklara bırakmıştır.

Detay
Ahmet Göksan

Gücün Egosu

 • 2021-01-08
 • Ahmet Göksan

Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde bölgemiz yeniden şekilleniyor. Filistinli bazı grupların dışında kalan Arap ülkeleri İsrail ile can ciğer kuzu sarması konumuna gelmiş bulunuyorlar. Suudilerin öncülüğünde yapılan uzun soluklu müzakere sürecinden sonra Katar da bu kervana katılmış bulunuyor. Amerika ile İngiltere’nin gözetiminde gerçekleşen bu birlikteliğe Yunanistan ve Mendil büyüklüğündeki ülkenin de katılımı ile Türkiye’nin önüne Doğu Akdeniz’de duvar örmüş oluyorlar. Önümüzdeki dönemde bazı sıkıntıların yaşanacağını şimdiden kaydetmek istiyoruz.

Detay