Ahmet Göksan

Ahmet Göksan

Gücün Egosu

 • 2021-01-08
 • Ahmet Göksan

Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde bölgemiz yeniden şekilleniyor. Filistinli bazı grupların dışında kalan Arap ülkeleri İsrail ile can ciğer kuzu sarması konumuna gelmiş bulunuyorlar. Suudilerin öncülüğünde yapılan uzun soluklu müzakere sürecinden sonra Katar da bu kervana katılmış bulunuyor. Amerika ile İngiltere’nin gözetiminde gerçekleşen bu birlikteliğe Yunanistan ve Mendil büyüklüğündeki ülkenin de katılımı ile Türkiye’nin önüne Doğu Akdeniz’de duvar örmüş oluyorlar. Önümüzdeki dönemde bazı sıkıntıların yaşanacağını şimdiden kaydetmek istiyoruz.

Detay
Ahmet Göksan

Haritamızın Yolu

 • 2021-01-01
 • Ahmet Göksan

 Acılarla geçen bir yılı daha kendisine tarihin çöplüğünde yer bulabilmesi için gönderiyoruz. Yıl içinde yaşadığımız bütün olumsuzlukları yeni yılda yaşamak istemiyoruz. Buna karşın Corona salgını ile diğer uluslararası göstergelerle işaretler bu dileğimizin aksini adeta kanıtlamaya çalışıyor. Yine de umutlu olmak durumundayız. Ülkelerde ivme kazanan etnik yapıların etkinliklerini artıracaklarına ilişkin işaretlerin uç vermeye başladığını söylemek istiyoruz.

Detay
Ahmet Göksan

Döngünün Kısırı

 • 2020-12-25
 • Ahmet Göksan

 Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını yıllardır kurulan dengelerin değişmesinin yolunu açıyor. Gelişmiş kabul edilen Batı ülkelerinin bile bu yaşananlardan ayrı tutulamayacağını gösteriyor. Bugüne değin uyguladıkları sağlık sistemlerinin insan odaklı olmayıp hastanın müşteri olarak görülüyor olması sistemin bir anlamda sorgulanmasını gündeme taşıyor. Bu nedenle tam kapatma uygulamaları ile bir anlamda suçlarını bastırmaya çalışıyorlar. Yaşanan sıkıntılarını başka yönlere çekerek unutturmaya çalıştıkları biliniyor. Örneğin Fransa sürekli olarak Türkiye’ye saldırıyor. Bunun başka nedenleri olsa bile AB de saldırı katarına katılarak bazı yaptırım kararlarını alıyor.

Detay
Ahmet Göksan

Hareketin Birlikteliği

 • 2020-12-18
 • Ahmet Göksan

  Amerikan Anayasasına göre 2. Seçmenler diye bilinen kurul Joe Biden’ın yeterli çoğunluğu sağladığını açıklıyor. Donald Trump’un yaptığı bütün itirazların reddedilmesi sonrasında Joe Biden 46. Cumhurbaşkanı olarak duyuruluyor. Ülkedeki iki partili sisteme göre Cumhuriyetçilerin sağ, Demokratların ise sol görüşü savundukları biliniyor. Bu iki partinin evrensel değerlerdeki görüşleri savundukları söylenemez. Bu görüşleri Amerikan sağı ve solu olarak tanımlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Cumhuriyetçilerin sertlik yanlısı tutumlarına karşın Demokratların biraz daha ılımlı olduklarını söylemek olasıdır. Dünyada yaşanan olaylarda bu gerçeği yaşıyoruz.

Detay
Ahmet Göksan

Eteğin Taşlısı

 • 2020-12-11
 • Ahmet Göksan

 Birleşik Amerika Devletlerinde son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kuyuları taşlarla doldurmuş olan Bay Trump tanımadığının türküsünü çığırmaya devam ediyor. Görünen o ki yeni yönetimin işlerinin bir hayli zor olacağını söylemek olasıdır. Buna koşut Bay Trump’ın görev süresince tartışmadığı daha ileri boyutta ise kavga etmediği siyaset adamının kalmadığı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Detay
Ahmet Göksan

Geleceğin Tehdidi

 • 2020-12-04
 • Ahmet Göksan

Crans Montana’daki toplantıyı tekmeleyerek sabote edenler şimdilerde müzakerelerin kaldığı yerden başlatılmasını isteyerek türkü çığırıyorlar. Diğer yandan BM Genel Yazmanı Bay Guterres, resmi olmayan 5’li görüşmenin başlatılabilmesi için zemin araştırmasının yapılabilmesi için düğmeye bastı. Bunu sağlamak için temsilcisi olarak da Bayan Lute’u yeniden görevlendirdi. Bu amaçla Ada’ya gelen Lute’un bir dizi görüşme yaptıktan sonra aranan zemini bulup bulmadığı belirsizliğini koruyor.

Detay
Ahmet Göksan

Ambarın Darı’lısı

 • 2020-11-27
 • Ahmet Göksan

 Birleşik Amerika Devletlerinde 03 Kasım 2020 tarihinden bu yana geçen süreçte kimin başkan seçildiği yorgan kavgasına dönüşmüş durumda. Yorganın kimde kalacağı konusunun tartışılmasına devam ediliyor. Bay Trump yorganın kendisine ait olduğu savı ile yargıyı da uğraştırıp duruyor. Yargıdan hayır tanıtını alsa bile boşuna kürek çekiyor. Buna karşın Bay Joe Biden kollarını sıvamış yeni kabinesini kurmaya çalışıyor. Uzun yıllardır (Barak Obama döneminden bu yana) Dışişleri Bakanlığı’nda aktif görev yapmakta olan Bay Antony Bliken’i bakan olarak atamayı düşündüğü belirtiliyor.

Detay
Ahmet Göksan

Odaklanmanın Ortağı

 • 2020-11-20
 • Ahmet Göksan

Amerika’da yapılmış olan Başkanlık seçimi sonuçlarının dünya gündeminde kendine bir süre daha yer bulacağını söylemek olasıdır. Bu nedenle Başkan Yardımcısı seçilen Bayan Camala HARRİS’in de geçmişini biraz olsun tartışmak istiyoruz. Öncelikle bu kişinin sütten çıkmış ak kaşık olmadığının bilinmesi gerekiyor. Harris’in 2019 yılında diğer birkaç senatörle (Bob Menedez ve Ted Cruz) birlikte Senatoya verdikleri 1915 Olaylarının Soykırım olarak tanınması önergesi ile yaptıkları çalışmalar belleklerdeki tazeliğini koruyor. Senatörlükten Başkan Yardımcılığına terfi eden Harris’in Ermeni soykırımı tanımlamasının Türk – Amerikan ilişkilerinin yumuşak karnı olarak olası etkilerine birlikte tanık olacağız.

Detay