Ahmet Göksan

Ahmet Göksan

Hareketin Birlikteliği

 • 2020-12-18
 • Ahmet Göksan

  Amerikan Anayasasına göre 2. Seçmenler diye bilinen kurul Joe Biden’ın yeterli çoğunluğu sağladığını açıklıyor. Donald Trump’un yaptığı bütün itirazların reddedilmesi sonrasında Joe Biden 46. Cumhurbaşkanı olarak duyuruluyor. Ülkedeki iki partili sisteme göre Cumhuriyetçilerin sağ, Demokratların ise sol görüşü savundukları biliniyor. Bu iki partinin evrensel değerlerdeki görüşleri savundukları söylenemez. Bu görüşleri Amerikan sağı ve solu olarak tanımlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Cumhuriyetçilerin sertlik yanlısı tutumlarına karşın Demokratların biraz daha ılımlı olduklarını söylemek olasıdır. Dünyada yaşanan olaylarda bu gerçeği yaşıyoruz.

Detay
Ahmet Göksan

Eteğin Taşlısı

 • 2020-12-11
 • Ahmet Göksan

 Birleşik Amerika Devletlerinde son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kuyuları taşlarla doldurmuş olan Bay Trump tanımadığının türküsünü çığırmaya devam ediyor. Görünen o ki yeni yönetimin işlerinin bir hayli zor olacağını söylemek olasıdır. Buna koşut Bay Trump’ın görev süresince tartışmadığı daha ileri boyutta ise kavga etmediği siyaset adamının kalmadığı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Detay
Ahmet Göksan

Geleceğin Tehdidi

 • 2020-12-04
 • Ahmet Göksan

Crans Montana’daki toplantıyı tekmeleyerek sabote edenler şimdilerde müzakerelerin kaldığı yerden başlatılmasını isteyerek türkü çığırıyorlar. Diğer yandan BM Genel Yazmanı Bay Guterres, resmi olmayan 5’li görüşmenin başlatılabilmesi için zemin araştırmasının yapılabilmesi için düğmeye bastı. Bunu sağlamak için temsilcisi olarak da Bayan Lute’u yeniden görevlendirdi. Bu amaçla Ada’ya gelen Lute’un bir dizi görüşme yaptıktan sonra aranan zemini bulup bulmadığı belirsizliğini koruyor.

Detay
Ahmet Göksan

Ambarın Darı’lısı

 • 2020-11-27
 • Ahmet Göksan

 Birleşik Amerika Devletlerinde 03 Kasım 2020 tarihinden bu yana geçen süreçte kimin başkan seçildiği yorgan kavgasına dönüşmüş durumda. Yorganın kimde kalacağı konusunun tartışılmasına devam ediliyor. Bay Trump yorganın kendisine ait olduğu savı ile yargıyı da uğraştırıp duruyor. Yargıdan hayır tanıtını alsa bile boşuna kürek çekiyor. Buna karşın Bay Joe Biden kollarını sıvamış yeni kabinesini kurmaya çalışıyor. Uzun yıllardır (Barak Obama döneminden bu yana) Dışişleri Bakanlığı’nda aktif görev yapmakta olan Bay Antony Bliken’i bakan olarak atamayı düşündüğü belirtiliyor.

Detay
Ahmet Göksan

Odaklanmanın Ortağı

 • 2020-11-20
 • Ahmet Göksan

Amerika’da yapılmış olan Başkanlık seçimi sonuçlarının dünya gündeminde kendine bir süre daha yer bulacağını söylemek olasıdır. Bu nedenle Başkan Yardımcısı seçilen Bayan Camala HARRİS’in de geçmişini biraz olsun tartışmak istiyoruz. Öncelikle bu kişinin sütten çıkmış ak kaşık olmadığının bilinmesi gerekiyor. Harris’in 2019 yılında diğer birkaç senatörle (Bob Menedez ve Ted Cruz) birlikte Senatoya verdikleri 1915 Olaylarının Soykırım olarak tanınması önergesi ile yaptıkları çalışmalar belleklerdeki tazeliğini koruyor. Senatörlükten Başkan Yardımcılığına terfi eden Harris’in Ermeni soykırımı tanımlamasının Türk – Amerikan ilişkilerinin yumuşak karnı olarak olası etkilerine birlikte tanık olacağız.

Detay
Ahmet Göksan

Bilincin Sorumluluğu

 • 2020-11-13
 • Ahmet Göksan

  Birleşik Amerika Devletlerinde 03 Kasım günü yapılan Başkanlık seçimini önümüzdeki dönemde uzun süre konuşacağız gibi görünüyor. Seçimin sonuçlarını bizim ülkemizde yapılmış gibi havaya kapılanlar Trump’çı Biden’cı olarak ikiye ayrılarak tartışmayı sürdürüyorlar. Gereksiz yapıldığına inandığımız bu yönlü tartışmaların başka bir ülkede aynı düzeyde yapıldığını düşünmüyoruz. Buna koşut resmi olarak açıklanmamasına karşın Biden’ın seçimi kazandığı duyuruluyor.

Detay
Ahmet Göksan

Doğrunun Doğrusu

 • 2020-11-06
 • Ahmet Göksan

Dünya kritik bir eşikten geçerken İzmir ve çevresinde yaşanan deprem insan olan herkesin içini karartacak öyküler ve can kayıpları ile anılacak. Bugüne değin yaşamış olduğumuz depremlerden gereken dersi çıkarmadığımız için bu felaketi yaşamış bulunuyoruz. Yaşanan acıların son bulmasını diliyor ve can’ı gönülden istiyoruz.

Detay
Ahmet Göksan

Yolun Aydınlığı

 • 2020-10-23
 • Ahmet Göksan

Kıbrıs Türk’leri 1878 yılından bu yana geçen süreçte sürekli olarak moda söylemle Beka sorunu yaşıyor. İngiliz Sömürge yöneticileri ile Rumların baskılarına karşı direnerek kendi yolunu Türkiye ile birlikte bulmuştur. 1940’lı yıllardan sonra toplum önderleri Necati ÖZKAN, Faiz KAYMAK, Dr. Fazıl KÜÇÜK ve yakın çalışma arkadaşları ile birlikte Beka Sorunu ile ilgili hedefe ulaşma konusunda farklı yol ve yöntemler izlemişlerdir.

Detay