Yusuf Kanlı

Yusuf Kanlı

Federasyon, Konfederasyon, Ne?

 • 2021-02-28
 • Yusuf Kanlı

Herhangi bir Kıbrıs çözümü sadece Kıbrıs konusundaki BM Güvenlik Konseyi kararlarında değil, aynı zamanda Kıbrıslı Rumların herhangi bir yeni Kıbrıs müzakere süreci için başlangıç noktası olması gerektiği konusunda ısrar ettiği sözde Guterres çerçevesinde de öngörülen siyasi eşitlik üzerine inşa edilmelidir. Kıbrıslı Rumlar bunu kabul etmekte güçlük çekiyorlar, ancak gerçekte siyasi eşitlik yetersiz bir tanım. Doğru tanımlama, yeni Kıbrıs devletinin iki kurucu halkında da "egemen eşitliği" ve “yönetime etkin katılım sağlayan” çerçevede siyasi eşitlik olmalıdır.

Detay
Yusuf Kanlı

KKTC’de “Hükümet” Kavgası

 • 2021-02-22
 • Yusuf Kanlı

Kıbrıs adasında egemenlik oldum olası sıkıntıdır. Egemenlikte ortaklık ya da egemenliği paylaşmak, Kıbrıs sorununun bir türlü çözülememesinin ana sebebi, hatta varoluş sebebidir. Federasyon, oluşturan ortakların egemenliği paylaşmasını nasıl gerekli kılıyor ise, demokrasilerde yönetim erkinde olanların gücü, görevi, sorumluluğu paylaşmaları, hesap vermeleri, yönetim çalışmalarında şeffaflığı gözetmeleri, hukukun üstünlüğü, herkesin hukuk önünde eşitliği ve tabii ifade ve basın özgürlüğü olmazsa olmaz, yani “sine qua non” unsurlardır.

Detay
Yusuf Kanlı

Kıbrıs Zirvesi Papatya Falına Kaldı…

 • 2021-02-15
 • Yusuf Kanlı

Konuşa konuşa sakıza dönen Kıbrıs 5+2 gayrı-resmi zirvesi hikayesini hatırlıyorsunuzdur. Önce Şubat ortası Avrupa’da AB üyesi olmayan İsviçre’de toplanacaktı. Olmadı. Sonra İngiltere artık AB ülkesi değil, Londra’da buluşulsun denildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres salgın nedeniyle seyahat etmek istemiyormuş. Mart başında BM’nin New York’un Greentree bölgesindeki çiftliği uygun denildi. Bu sefer Guterres haricindeki davetliler “Bilemeyiz ki, genel sekreter salgın nedeniyle seyahat edemezken, bizim canımız yok mu, biz niye risk alalım?” demeye başlamışlar. Şimdilik bu gayrı resmi zirve Mart’ın ikinci yarısında Greentree’de deniliyor ama, haftaya o da değişecektir. Eminim.

Detay
Yusuf Kanlı

Slogan Değil, Aksiyon Lazım.

 • 2021-02-08
 • Yusuf Kanlı

İki devletli çözüm, ezber bozduk falan gibi sloganlar yerine anlamlı politikalar, uygulamalar, kısaca aksiyonlarla konuşma zamanı gelmiştir.

Detay
Yusuf Kanlı

Gerçekler Acıdır.

 • 2021-02-01
 • Yusuf Kanlı

Bir deli kuyuya taş atar kırk akıllı çıkaramazmış derler ya, yine o noktadayız. Bir iş insanı “Memurun maaşından kesip özel sektör çalışanlarına destek verin” deyince kıyamet koptu. Omuzlarının üzerinde içinde biraz akıl olan bir kafaya sahip birisinin edeceği laf değil elbette. Ama, o laftan hareketle KKTC’de iş insanlarına yönelik kan davası başlatmak, “varlık vergisi” gibi abuk önerilerle zaten olmayan yatırım olasılıklarını iyice yok etmek sadece Kıbrıs Türk halkının ve devletinin düşmanlarının marifeti olabilir.

Detay
Yusuf Kanlı

Dünkü Güneşte Bugünün Çamaşırı Kurutulmaz.

 • 2021-01-25
 • Yusuf Kanlı

Kıbrıs’ta çözüm arayışlarında yeni bir merhale olarak öngörülen “gayrı resmi” ve anlaşıldığı kadarıyla BM’nin yanı sıra gözlemci olarak Avrupa Birliğinin de katılımıyla artık 5+2 formatına dönüşen konferansın ne zaman ve nerede toplanacağı neredeyse belli oldu. Şubat ayının ikinci yarısında, New York’ta.

Detay
Yusuf Kanlı

KKTC’de Yönetim Fiyaskosu

 • 2021-01-18
 • Yusuf Kanlı

Kim ne derse desin, durum gerçekten çok vahim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeteneksiz muhterislerin eline kaldı. Maalesef Nisan ayında başlayan ve halen devam eden “seçim bunalımı” ya da “kronik beceriksizlik” giderek kök salıyor.

Detay
Yusuf Kanlı

İki Devletli Çözüm

 • 2021-01-04
 • Yusuf Kanlı

Baş piskopos Hrisostomos bir laf etti, fincancı dükkanına giren fil efekti yarattı. Dediği ne bilinmeyen ne de gündemde olmayan bir konuydu. Peki niye koptu bu vaveyla?  Mesele basit. Rum toplumunun saygın dini lideri siyasi liderin, özel çerçevede de olsa, Kıbrıs sorununa iki devleti çözümü düşündüğünü, kabul edebileceğini açık etmişti.

Detay