Yusuf Kanlı

Yusuf Kanlı

İsrail Saldırısından Dehşete Düşmemek Mümkün Mü?

 • 2021-05-16
 • Yusuf Kanlı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail’in Gaza saldırıyla ilgili olarak yaptığı “Saldırıların durdurulması gerekir. Ateşkes için uğraşıyoruz” açıklaması ve gelişmelerle “dehşete düştüm” samimi itirafı çoğumuzun hislerine tercüman oldu.

Detay
Yusuf Kanlı

Buruk Bir Bayram

 • 2021-05-12
 • Yusuf Kanlı

Bu yıl bayramı salgının getirdiği küresel bıkkınlık yanı sıra “tam kapanma” içerisinde kutlayacağız. Ne aile büyüklerini ziyaret, çocuklarımızla buluşma, dostlarla bir araya gelme, ne de bırakın turistik geziyi güzel bir lokantada sevdiğimizle bir baş başa akşam yemeği yiyebilmek bile mümkün. Yine de bayramı ruhumuzu bunaltan bu salgın döneminden kısa zamanda hep beraber çıkabilmeyi dileğiyle kutlamak gerekir.

Detay
Yusuf Kanlı

Medya Vazifesini Görebilmeli

 • 2021-05-09
 • Yusuf Kanlı

Fransa Türk basınının gelişiminde önemli rol oynayan bir ülkedir. Anglo-Sakson dünyasında haber ile yorum arasında duvar ören habercilik anlayışının aksine Fransız gazetecilik anlayışında yorum, haber, değerlendirme birbirine geçmekte, adeta kişisel yaklaşımların haberi kirletmesi için elden gelen her şey yapılmaktadır. Türk aydınlarının Paris sürgünleri ve matbuatın Fransız etkisinde gelişmesine bağlantılı olarak, Türkiye’deki gazetecilik anlayışında da ciddi Fransız üslubu etkileri görülmektedir. Türk basınındaki yorum ve fıkra yazarlığı çokluğu da belki de Fransız medyasının büyük saygı gören derinlikli analizlerle gelişmeleri okuyucuya perspektif içerisinde sunma geleneğinden etkilenme sonucudur.

Detay
Yusuf Kanlı

KKTC Yeniden Yapılandırılmalı

 • 2021-05-02
 • Yusuf Kanlı

İktidarda ister sözüm ona milliyetçiler, ya da solcu olma adına devletin varlığına bile inanmayan, adeta Rum siyasetini savunan arkadaşlar da olsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti on yıllardır ciddi yönetim zafiyeti içerisindedir. Rant peşinde koşarak, nepotist anlayışın her rengini, güç kullanma sarhoşluğu içinde partizanlığın en alası uygulanarak Kıbrıs Türk halkına ve devletine hizmet elbette ki imkansız değilse de çok zor bir iddia olurdu. Eleştiri çok sert gelebilir, ama deneyerek öğrenildi ki, ister sağ, ister sol, isterse de karma hükümetler olsun, yok birbirlerinden farkları, hepsi aynı terane.

Detay
Yusuf Kanlı

Hiçbir Şey Olmamış Gibi Olmayacak

 • 2021-04-26
 • Yusuf Kanlı

Türkiye-ABD ilişkilerinde bir doğal “en alt seviye” bir de doğal “en üst seviye olduğu, ama ne en alt seviyenin müttefiklik ilişkisinin sonlandırılmasını ne de en üst seviyenin iki ülke arasında gerçek anlamda ABD-İngiltere veya ABD-İsrail ilişkilerinde gördüğümüz “stratejik ortaklık” seviyesini içermediği değerlendirmesi hep yapılır.

Detay
Yusuf Kanlı

Egemenlik Tartışması

 • 2021-04-21
 • Yusuf Kanlı

Enteresan günler. Bir Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye devletleri olmasa da, Türkiye hükümeti ve KKTC muhalefetiyle ciddi bir “egemenlik” ve “hukukun üstünlüğü” gerginliği başladı.

Detay
Yusuf Kanlı

Dendias Krizi Neye İşaret Ediyor?

 • 2021-04-19
 • Yusuf Kanlı

Diplomatik temaslar hassas işlerdir. Ziyaret veya toplantı öncesinde çok detaylı çalışmalar yapılır, sürpriz gelişmelere pek müsaade edilmez. Tabii ki görüşme ve temasların nasıl gelişeceği, alınan sonucun ne olacağı önceden tümüyle düzenlenemez. Ancak görüşme öncesinde ilgili bürokratik ekip her gelişmenin olumlu ve olumsuz senaryolarını hazırlayıp, siyasi yetkililerin tercihine sunarlar.

Detay
Yusuf Kanlı

Subliminal Yayınlar

 • 2021-04-12
 • Yusuf Kanlı

Sinema, televizyon, radyo, tiyatro ve hatta şarkılar, karikatürler, resimler, heykeller, mimari eserler ve tüm kültürel ama aynı zamanda iletişim ortamlarının veya nesnelerin kamuoyunu şekillendirme maksatlı kullanılabildikleri, kullanıldıkları ve ileride de kullanılacakları en bilinen sırdır belki de. İletişimin insanların temel haklarından birisidir. Bilgilenme, ifade etme, görüş ve değerlendirmesini aktarma hem anayasal bir hak. Bir güç mü, zafiyet mi? Nereden bakarsanız öyle. Kesin olan her dönem hem iyi yönde hem de çok kötü amaçlara ulaşılabilmesi için erk sahiplerince kullanılan bir alan.

Detay