Temmuz 2020

Güney Kıbrıs'ta 7 Yeni Vaka 4’ü Yine Lİimasol'dan

 • 2020-07-29

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K.): Güney Kıbrıs’ta dün 7 yeni koronavürüs vakası belirlenirken 4’ünün yine Limasol bölgesinden olduğuna dikkat çekildi.

Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz mesajı: Kimse bizi engellemeye kalkmasın.

 • 2020-07-29

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Doğu Akdeniz'de hem KKTC'nin hakkı olan ruhsat sahalarında hem de Türkiye'nin kendi deniz yetki alanlarındaki kaynaklardan istifade etmek için gerekli araştırma incelemeleri yapmak, onlardan istifade etmek için çalışmaları sürdürmek bizim hakkımızdır ve bu hakkımızı da mutlaka kullanacağız, kullanıyoruz. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Seçim 12 Ağustos’ta resmen başlıyor.

 • 2020-07-29

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Halkoylaması ile ilgili seçim takvimi duyurdu. Buna göre seçim ve Halkoylamasının başlangıç tarihi olan 12 Ağustos’ta seçim yasakları da başlayacak.

Türkiye Doğu Akdeniz’de yeniden Navtex ilan etti

 • 2020-07-28

Oruç Reis krizinin aşılmasından saatler sonra Türkiye yeniden Doğu Akdeniz’de Navtex duyurusu yaptı. Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi Kıbrıs ile Lübnan arasında kalan deniz sahasında görevlendirildi.

Kusios Türkiye'ye Daha Sert Yaptırımlar Uygulanması Konusunda

 • 2020-07-28

Lefkoşa, 28 Temmuz 20 (T.A.K): Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, doğalgazla ilgili “mücadelede” Türkiye’ye daha sert yaptırımlar uygulanması gerektiğini söyledi.

“Doğal Gazda Gayri Resmi Anlaşma İçin Perde Gerisi”

 • 2020-07-25

Lefkoşa, 25 Temmuz 20 (T.A.K.): Son haftalarda Brüksel, Berlin ve New York’ta “Kıbrıs sorununu özünden saptıran ve doğal gaz konusunda ‘bumeranga’ dönüşecek” perde gerisi diplomasi yürütüldüğü haber verildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Serrac ile görüştü!

 • 2020-07-25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac ile Libya'daki gelişmeler hakkında bir görüşme gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan ülkeye girişlerle ilgili yeni genelge.

 • 2020-07-21

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda KKTC’ye girişlerde uygulanacak düzenlemeler ile ilgili genelge yayımladı.

The Sun: “Kuzey Kıbrıs, Güney’den önce kapılarını İngilizlere açıyor”

 • 2020-07-10

İngiliz “the Sun” gazetesi, yılda 1,3 milyon İngiliz turist ağırlayan Güney Kıbrıs’tan önce, Kuzey Kıbrıs’ın, İngilizlere 16 Temmuz’da 3 PCR testi zorunluluğu karşılığında ülkeye girişlerine izin verileceğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı, KKTC'den TC'ye kısa süreli seyahatlerde uygulanması gereken kuralları açıkladı...

 • 2020-07-10

Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılacak 5 gün dahil kısa süreli seyahatlerde KKTC'de son 3 gün içerisinde yapılmış bir PCR testi varsa, TC' de PCR testi yapılmasına ihtiyaç duymadan KKTC'ye geri dönüş mümkün olmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı, Rum tarafının geçiş kapılarına yerleştirdiği mevzileri kaldırmasını istedi.

 • 2020-07-09

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Spehar’a konudan duyulan rahatsızlığı ileten Özersay, BM Barış Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lacroix’a da mektup gönderdi.

Sağlık Bakanlığı, KKTC’ye Giriş- Çıkışlarla ilgili ürettiği kararları açıkladı.

 • 2020-07-06

Bakanlık açıklamasında;

“KKTC Bakanlar Kurulu’nun COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkeye giriş-çıkışlarla ilgili alınacak tedbirlerin belirlenmesi konusunda üretmiş olduğu karar ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın KKTC Sağlık Bakanlığı’na vermiş olduğu yetki doğrultusunda Bakanlığımız KKTC’ye Giriş- Çıkışlarla ilgili aşağıdaki kararları üretilmiştir;