Ahmet Göksan

Resmin Büyüğü

 • 2020-07-24

Amerika'lı Trump'ın dünyadaki kuyuları taşla doldurmaya devam etmesi nedeniyle ülkesi de güç kaybetmeye devam ediyor. Buna koşut Türkiye'ye karşı yaptırımları öngören çalışmalar da sürdürülüyor. Rusya'nın bölgede güç olmaya başlamasına koşut AB ile Çin'in de sırada olmasından rahatsızlık duyması son derece doğaldır. Afrika'nı en büyük petrol rezervine sahip olan Libya'yı da elinden kaçırmak istemiyor.

Kalıcılığın Pekişmesi

 • 2020-07-17

   Amerika'da Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimine doğru koşar adım gidilirken kutuplaşma ve gerilimin de arttığı günlerden geçiliyor. Floyd'un öldürülmesi ile başlayan gösteriler hız kesmiş gibi görntüveriyor. Bu görüntünün aldatıcı olduğu,saman alevi gibi parlayan olayların içten içe yanmaya devam ettiği, BayTrump'un boş bulduğu bütün kuyulara attığı taşların kısa süre sonra benzer olayların yaşanacağının işaret fişekleri oluyor.

Çözümün Virüslüsü

 • 2020-07-10

   Fransa 1958 yılında 5.Cumhuriyeti ilan ediyordu. Aradan geçen uzun sayılmayacak süreçte yerel ve genel seçimlerin yapıldığı biliniyor. Son olarak yapılan yerel yönetim seçimlerine katılımın %40'lar civarında olduğu açıklandı. Fransız demokrasisinin aldığı bu yara virüs salgını ile ilişkilendiriliyor. Alınan sonucu tek bir nedene bağlamanın yanlış ve eksik olduğunu düşünüyoruz. Sarı yeleklilerin eylemlerine koşut diğer AB ülkeleri ve başta Almanya'nın bu olaya sıcak bakmamasının da etkisi olduğu yadsınamaz. NATO içinde Amerika'nın da bu konuya karşı duruşunun da dikkate alınması gerektiğini ortalıklara koyuyor.

Dönemin Stratejisi

 • 2020-07-03

Amerika'da Floyd'un öldürülmesi ile düğmeye basılmış gibi yaygınlaşan olaylar yıllar önce yapılan ve tarihe KÖLE TİCARETİ olarak kaydedilen olayların sorgulanmasına neden oluyor. Bu ticaretten inanılmaz paralar kazandığı bilinenlerin doğdukları kentlerde dikilen heykellerini Irak'ta Saddam Hüseyin'in yıktıkları gibi yıkıyorlar. AB'nin kurucu çekirdeğini temsil eden ülkelerin emperyal ülkeler olduklarının unutulmaması gerekiyor.

Fırsatın Emaneti

 • 2020-06-26

 Dünyada tedavisi olmayan bazı hastalıkların olduğu biliniyor. Bugüne değin çağlar öncesinden gelerek insanlığı tehdit eden hastalığın adının IRKÇILIK olduğunu söylersek fazladan abartmamış olduğumuzu düşünüyoruz.

Huyun Huysuzu

 • 2020-06-19

Amerika'da George Floyd'un öldürülmesi sonrasında başlayan çatışmalar tıpkı 1968 yılında yaşananları çağrıştırıyor. Dünyada olayların kısa sürede Amerikan karşıtlığına dönüşmesi şaşırtıcı gelmiyor. Çatışmaların ateşinin düşmesi beklenirken bir başka zencinin öldürülmesi ile yeniden ivme kazanıyor. Martin Luther King'in beyaz bir ırkçı tarafından 1968 yılında öldürülmesi sonrasında başlatılan ve öfkeye dönüşen eylemler uzun süre ile dünya kamuoyunu etkilemişti.

Kuralın Değişimi

 • 2020-06-15

Dünyanın içinden geçmekte olduğu salgın nedeniyle bir süredir uygulanmakta olan önlemlerin gevşetilmesine karşın kesin ölüm sonuçları ile vaka sayıları şu ana dek belirlenmemiştir. Resmi açıklamalara göre 100 binden fazla insanın öldüğü Amerika'da bir polisin kendi renginden olmayan kişiyi öldürmesi olayı salgının önüne geçti. Cinayet, kalkışmanın fitilini ateşlemekle kalmadığı gibi Amerika'dan sonra bütün dünyayı da etkisi altına almış bulunuyor.

Özün Kaynağı

 • 2020-06-05

Bütün dünya korona virüsü ile boğuşmaya devam ederken Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgemiz yeni açmazlara doğru eviriliyor. İsrail'de bir süredir devam eden Hükümet kurma krizinin aşılması ile birlikte bugüne değin işgalleri altında bulundurdukları Filistin topraklarını Trump'dan aldıkları güçle resmi olarak kendilerine bağlamak çabasını başlattılar.

Çözümün Gönülsüzü

 • 2020-05-29

Korona virüsü salgınının bütün dünya ekonomilerini açmaza doğru sürüklediğini kaydetmek gerekiyor. Ülkeleri etkisi altına almış olan salgın bazı gerçeklerle yüzleşmelerin de nedeni oluyor. Berlin duvarının yıkıldığı günlerden sonra Soğuk Savaş'ın biteceği ve güzel bir dünya düzeninin kurulacağı yaygın bir kanı idi. Sovyet sisteminin ünlü muhaliflerinden SOLJENİTSİN "Duvarın sonuyla gelen mutluluk çok kısa sürdü. Yeryüzü daha huzurlu bir gezegen olmadı" diye dert yanıyordu.

Tezin Karşısı

 • 2020-05-22

Ermeni savlarının temelinde genel içerisinde Türkiye'den toprak istekleri yatmaktadır. Bu husus hemen herkesçe biliniyor olmasına karşın Ermeni diyaspora dernekleri aracılığı ile saldırılarına devam ediyorlar. Bilinenleri daha fazla uzatmadan soykırım nedir ve nasıl başlar? Sorusunun yanıtını aramamız gerekiyor. İ-kinci Paylaşım Savaşı döneminde Yahudilere yönelik olduğu bilinen olayların nasıl başladığına özet olarak bakılması gerekiyor.

Yapının Saygını

 • 2020-05-15

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bize Torunlarımızın Emanetidir".

Yapımızın Yenisi

 • 2020-05-08

"Yaşamanın ve var olmanın ancak gayeden uzaklaşmamakla mümkün olabileceğini bilerek selamet yollarını aramak zorundayız. Günışığındayız, karanlık gecelerde dolaşmıyoruz. Akıl ve şuurumuzu kaybetmiş değiliz. Muhakemesi yerinde olan toplum, yolunu gün batmadan tayin etmiştir. Adımlarımızı nereye attığımızı bilerek mücadelemize devam ediyoruz".1973