Ahmet Göksan

Engelin Önü

 • 2021-01-22

Türkiye’nin AB’ne tam üye olabilmek için uzun yıllardır uğraş verdiği biliniyor. Gümrük Birliği Anlaşması imzalanmasına karşın bekleyişini sürdürüyor. AB’ne üye olmamasına karşın yine birlik üyelerinin yoğun olarak yer aldıkları NATO’ya üyeliğine devam ediyor. Bu çelişkinin giderilmesi gerekirken otomatiğe bağlanmış gibi belirli zaman aralıklarında bu ülkelerin ambargoları ile de karşılaşıyor.Bunu yaparlarken içinde oldukları NATO örgütünün bir anlamda savunma boşluğuna neden olduklarını da dikkate almıyorlar.

Başarının Engeli

 • 2021-01-15

Trump, görevde olduğu sürece nerede ise bütün kuyuları taşlarla doldurmuştu. Giderayak da kendisine oy vermiş olan seçmenlerin haklarının yenmiş olduğunu öne sürerek son taşını silahlı yandaşları ile Kongre Binasını bastırarak attı. Bu hareketi nedeniyle hem kendisinin hem de ülkesinin görüntüsüne kara leke çalarak ayrılıyor. Buna koşut uygulanan emperyal amaçlı ekonomik sistemin de yeniden sorgulanmasının zeminini de ortalıklara bırakmıştır.

Gücün Egosu

 • 2021-01-08

Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde bölgemiz yeniden şekilleniyor. Filistinli bazı grupların dışında kalan Arap ülkeleri İsrail ile can ciğer kuzu sarması konumuna gelmiş bulunuyorlar. Suudilerin öncülüğünde yapılan uzun soluklu müzakere sürecinden sonra Katar da bu kervana katılmış bulunuyor. Amerika ile İngiltere’nin gözetiminde gerçekleşen bu birlikteliğe Yunanistan ve Mendil büyüklüğündeki ülkenin de katılımı ile Türkiye’nin önüne Doğu Akdeniz’de duvar örmüş oluyorlar. Önümüzdeki dönemde bazı sıkıntıların yaşanacağını şimdiden kaydetmek istiyoruz.

Haritamızın Yolu

 • 2021-01-01

 Acılarla geçen bir yılı daha kendisine tarihin çöplüğünde yer bulabilmesi için gönderiyoruz. Yıl içinde yaşadığımız bütün olumsuzlukları yeni yılda yaşamak istemiyoruz. Buna karşın Corona salgını ile diğer uluslararası göstergelerle işaretler bu dileğimizin aksini adeta kanıtlamaya çalışıyor. Yine de umutlu olmak durumundayız. Ülkelerde ivme kazanan etnik yapıların etkinliklerini artıracaklarına ilişkin işaretlerin uç vermeye başladığını söylemek istiyoruz.

Döngünün Kısırı

 • 2020-12-25

 Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını yıllardır kurulan dengelerin değişmesinin yolunu açıyor. Gelişmiş kabul edilen Batı ülkelerinin bile bu yaşananlardan ayrı tutulamayacağını gösteriyor. Bugüne değin uyguladıkları sağlık sistemlerinin insan odaklı olmayıp hastanın müşteri olarak görülüyor olması sistemin bir anlamda sorgulanmasını gündeme taşıyor. Bu nedenle tam kapatma uygulamaları ile bir anlamda suçlarını bastırmaya çalışıyorlar. Yaşanan sıkıntılarını başka yönlere çekerek unutturmaya çalıştıkları biliniyor. Örneğin Fransa sürekli olarak Türkiye’ye saldırıyor. Bunun başka nedenleri olsa bile AB de saldırı katarına katılarak bazı yaptırım kararlarını alıyor.

Hareketin Birlikteliği

 • 2020-12-18

  Amerikan Anayasasına göre 2. Seçmenler diye bilinen kurul Joe Biden’ın yeterli çoğunluğu sağladığını açıklıyor. Donald Trump’un yaptığı bütün itirazların reddedilmesi sonrasında Joe Biden 46. Cumhurbaşkanı olarak duyuruluyor. Ülkedeki iki partili sisteme göre Cumhuriyetçilerin sağ, Demokratların ise sol görüşü savundukları biliniyor. Bu iki partinin evrensel değerlerdeki görüşleri savundukları söylenemez. Bu görüşleri Amerikan sağı ve solu olarak tanımlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Cumhuriyetçilerin sertlik yanlısı tutumlarına karşın Demokratların biraz daha ılımlı olduklarını söylemek olasıdır. Dünyada yaşanan olaylarda bu gerçeği yaşıyoruz.

Eteğin Taşlısı

 • 2020-12-11

 Birleşik Amerika Devletlerinde son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kuyuları taşlarla doldurmuş olan Bay Trump tanımadığının türküsünü çığırmaya devam ediyor. Görünen o ki yeni yönetimin işlerinin bir hayli zor olacağını söylemek olasıdır. Buna koşut Bay Trump’ın görev süresince tartışmadığı daha ileri boyutta ise kavga etmediği siyaset adamının kalmadığı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Geleceğin Tehdidi

 • 2020-12-04

Crans Montana’daki toplantıyı tekmeleyerek sabote edenler şimdilerde müzakerelerin kaldığı yerden başlatılmasını isteyerek türkü çığırıyorlar. Diğer yandan BM Genel Yazmanı Bay Guterres, resmi olmayan 5’li görüşmenin başlatılabilmesi için zemin araştırmasının yapılabilmesi için düğmeye bastı. Bunu sağlamak için temsilcisi olarak da Bayan Lute’u yeniden görevlendirdi. Bu amaçla Ada’ya gelen Lute’un bir dizi görüşme yaptıktan sonra aranan zemini bulup bulmadığı belirsizliğini koruyor.

Ambarın Darı’lısı

 • 2020-11-27

 Birleşik Amerika Devletlerinde 03 Kasım 2020 tarihinden bu yana geçen süreçte kimin başkan seçildiği yorgan kavgasına dönüşmüş durumda. Yorganın kimde kalacağı konusunun tartışılmasına devam ediliyor. Bay Trump yorganın kendisine ait olduğu savı ile yargıyı da uğraştırıp duruyor. Yargıdan hayır tanıtını alsa bile boşuna kürek çekiyor. Buna karşın Bay Joe Biden kollarını sıvamış yeni kabinesini kurmaya çalışıyor. Uzun yıllardır (Barak Obama döneminden bu yana) Dışişleri Bakanlığı’nda aktif görev yapmakta olan Bay Antony Bliken’i bakan olarak atamayı düşündüğü belirtiliyor.

Odaklanmanın Ortağı

 • 2020-11-20

Amerika’da yapılmış olan Başkanlık seçimi sonuçlarının dünya gündeminde kendine bir süre daha yer bulacağını söylemek olasıdır. Bu nedenle Başkan Yardımcısı seçilen Bayan Camala HARRİS’in de geçmişini biraz olsun tartışmak istiyoruz. Öncelikle bu kişinin sütten çıkmış ak kaşık olmadığının bilinmesi gerekiyor. Harris’in 2019 yılında diğer birkaç senatörle (Bob Menedez ve Ted Cruz) birlikte Senatoya verdikleri 1915 Olaylarının Soykırım olarak tanınması önergesi ile yaptıkları çalışmalar belleklerdeki tazeliğini koruyor. Senatörlükten Başkan Yardımcılığına terfi eden Harris’in Ermeni soykırımı tanımlamasının Türk – Amerikan ilişkilerinin yumuşak karnı olarak olası etkilerine birlikte tanık olacağız.

Bilincin Sorumluluğu

 • 2020-11-13

  Birleşik Amerika Devletlerinde 03 Kasım günü yapılan Başkanlık seçimini önümüzdeki dönemde uzun süre konuşacağız gibi görünüyor. Seçimin sonuçlarını bizim ülkemizde yapılmış gibi havaya kapılanlar Trump’çı Biden’cı olarak ikiye ayrılarak tartışmayı sürdürüyorlar. Gereksiz yapıldığına inandığımız bu yönlü tartışmaların başka bir ülkede aynı düzeyde yapıldığını düşünmüyoruz. Buna koşut resmi olarak açıklanmamasına karşın Biden’ın seçimi kazandığı duyuruluyor.

Doğrunun Doğrusu

 • 2020-11-06

Dünya kritik bir eşikten geçerken İzmir ve çevresinde yaşanan deprem insan olan herkesin içini karartacak öyküler ve can kayıpları ile anılacak. Bugüne değin yaşamış olduğumuz depremlerden gereken dersi çıkarmadığımız için bu felaketi yaşamış bulunuyoruz. Yaşanan acıların son bulmasını diliyor ve can’ı gönülden istiyoruz.