Ahmet Göksan

İvmeli Irkçılık

 • 2020-03-06

 Avrupa kıtası kendi yetiştirip gürbüzleştirdiği ırkçı terörle boğuşuyor. Bu saldırılarda eline silah almadan kolaylıkla ulaşılabilecek bıçak kullanılıyor. Hiçbir suçu olmayan insanların tek suçları kendileri gibi düşünmüyor olmalarıdır. İbadetini yapmak üzere dini mekanlara gidenlerin son dönemde hedef seçiliyor olmalarının aykırı düşüncede olmaları şaşırtıcı değildir.

Sarsıntının Artçıları

 • 2020-02-28

Maraş’ın kapalı bölümü konusunda başlatılan tartışmalara siyasilerin ötesinde Rum avukatlar da müdahil olmaya çalışıyorlar. Özellikle Maraş’ın sahil kesimlerindeki taşınmaz malları bulunan Rum’lara satmaları yönünde Kıbrıslı Türk avukatlardan öneriler gittiği savlanıyor. Konuya ilişkin olarak Rum avukatlar da Türk meslektaşlarını hedef tahtasına koymak için çaba harcıyorlar. Ada’da uzlaşı ve çözüme ulaşılamadan başlatılan rant savaşlarının etkilerine hep birlikte tanık olacağız.

Kuralların Hukuku

 • 2020-02-21

Günümüzde yanıtlanması gereken güncel sorunun Kıbrıs’ta sonuç odaklı özlü müzakerelerin başlayıp başlamayacağı noktasında düğümlenmektedir. Yarım asrı aşan sürede uyuşmazlığın çözüme ulaşılabilmesi için yapılan bütün müzakerelerin çözüm odaklı olarak başlatıldığı biliniyor. Halen tartışılan ve çözüm odaklı olduğu savlanan Annan’ın Belgesi’nin de çözüme katkısı olmadığı gibi toplumun çözüldüğü noktada olduğumuzun bilinmesi gerekiyor. Sıklıkla yineliyoruz. Karşılıklı güven sağlanmadan çözümün olanaksız ötesi olduğu da bilinen bir başka gerçektir.

Belleğin Unutulanı

 • 2020-02-14

 İngiltere’nin AB’den boşanma işlemi sonunda gerçekleşti. Bundan sonra kuralların konuşulacağı bir döneme giriyoruz. 47 yıllık evlilik sürecinin böyle sonlandırılması Birliğe daha sonraları katılan ve bazı uygulamalardan rahatsızlık duyan ülkelerin de benzer yolu izleyeceği belirtiliyor.

Çabanın Kahvesi

 • 2020-02-07

  Bölgemizde güç kaybı yaşamaya başlayan Amerika ‘ben burada olmalıyım’ dürtüsü ile hareket ediyor. Rusya ile Çin’in gücünü bir anlamda kıramayacağını anladığı için yeni projelerle ortalıklara çıkıyor. Asrın Anlaşması diyerek daha fazla kan akmasına neden olacak bir anlaşmayı Bay Neden Yahu ile imzaladıklarını duyurdular. Savaş bataklığı demek olan bu anlaşmanın kendilerine de yararı dokunacağını söylemek zor olsa gerek. Bir süre önce bölgede Lübnan Hizbullah’ı ile yaşadıkları çatışmalarda verdikleri kayıplar biliniyor. Yapılmış olan bu anlaşmayı bir anlamda Kol Gücü olarak da okumak olasıdır. 

Çözümün Egemenliği

 • 2020-01-31

Son dönemde özellikle EAST MED (Doğu Akdeniz Doğalgaz boru hattı) projesinin nasıl uygulanacağına ilişkin tartışmalarına ivme kazandırılıyor. Mendil büyüklüğündeki ülkenin yedeğine takılan İsrail ve Yunanistan Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgazın Avrupa’ya taşınabilmesine ilişkin ön anlaşmayı imzaladıkları biliniyor. 1900 kilometrelik boru hattı projesinin maliyeti imzacı tarafları korkutuyor. Bu nedenle konuya ilişkin tartışmalara devam edilirken projenin şimdilik kağıt üzerinde kalacağına ilişkin kaygılar da artıyor.

Raporun İnandırıcısı

 • 2020-01-24

Ülkelerin yurt dışında sesi ve kulağı olacak kurum ve kuruluşlara gereksinim duyması son derece doğaldır. Bu konuda iyi örgütlenerek Türkiye’nin başını sürekli olarak ağrıtan yapıların başında ERMENİ DİYASPORASI’nın olduğu biliniyor. Sürekli olarak kendi yalan söylemleri ile de zemin kazandıklarını kaydetmek olasıdır. Geçtiğimiz günlerde Mendil büyüklüğündeki ülkenin yedeğine takılan Yunanistan ile İsrail’e ait bazı kuruluşlar Atina’da bir araya geldiler. Bu yapılanmanın Türkiye’nin i-kinci baş ağrısı olacağı görünmektedir.

Koşulların Yenisi

 • 2020-01-17

Yeni bir yıla yeni umutlarla girdiğimiz 2020 yılının ilk günlerini geride bırakırken geçmişi aratmayacak olayları yaşıyoruz. Amerikalı Trump’ın Kasım 2020’de yapılacak olan Başkanlık seçimine gidilirken elini güçlendirmek adına Irak’taki saldırıyı gerçekleştirdiğini söylemek olasıdır. Üst düzey İranlı bir generalin konuk olduğu ülkede saldırı sonrasında öldürülmesi yılın daha büyük çatışmalarının habercisi de olabilir. İran’ın da karşı saldırı ile Irak’taki Amerikan üslerine saldırıyor olmasını bir anlamda güç gösterisi olarak okumak gerekiyor.

Kazanın Kaynayanı

 • 2020-01-10

   Yeni bir yıla girerken genellikle iyi niyet beklentisi yaygındır. Buna karşın 2020 yılına girerken istenen dileklerin adeta çöpe atıldığına tanık oluyoruz. İran ile Amerika’nın en önde gideni Bay Trump hepimizle dalga geçercesine Irak’ta çağrılı olarak bulunan İranlı generali düzenlediği saldırı sonrasında katletti. Bu olay sonrasında iki ülke arasında yaşanan gerilimin genel bir çatışmanın yaşanacağı beklentisi yaygın bir kanı idi. Bu satırların yazıldığı sırada gerginliğin ateşi düşüyordu.

Programın Seçimi

 • 2020-01-03

 Son dönemin belki de çok kötü olaylarının yaşandığı bir yılı daha tarihin çöplüğünde yerini alması için göndermiş bulunuyoruz. Başlayan 2020 yılının yine de bütün olumsuzluklara karşın çatışma ve kavgaların kör bir inat uğruna insanların ölmeyeceği bir yıl olmasını diliyoruz. Bu iyi niyetli isteğimize karşın fazla da umutlu olamıyoruz. Umutlu olmanın yine de iyi olduğunu da kaydetmek istiyoruz.

Hedefin Doğrusu

 • 2019-12-27

İngiltere’de 12 Aralık 2019 günü yapılan seçim sonucunu AB’den boşanmanın öncülüğünü yapan Bay Boris Johnson kazandı. 1973 yılında birliğe girişi de olaylı olan İngiltere’nin boşanırken de benzer sıkıntılarının önümüzdeki dönemde nasıl aşacağını birlikte yaşayacağız.

Çabanın Ortağı

 • 2019-12-20

İki kutuplu dünya yıkılıp dağıldıktan sonra NATO içinde tartışmalar ve krizler yaşanmaya başladı. Doğu Blok’u diye bilinen yapı dağıldıktan sonra NATO’nun da gereğini yapması beklentisi yaygın bir kanı idi. Beklenen yapılmadığı için günümüzde Beyin Ölümü tartışmaları başlatıldı.