Ahmet Göksan

Yolun Aydınlığı

 • 2020-10-23

Kıbrıs Türk’leri 1878 yılından bu yana geçen süreçte sürekli olarak moda söylemle Beka sorunu yaşıyor. İngiliz Sömürge yöneticileri ile Rumların baskılarına karşı direnerek kendi yolunu Türkiye ile birlikte bulmuştur. 1940’lı yıllardan sonra toplum önderleri Necati ÖZKAN, Faiz KAYMAK, Dr. Fazıl KÜÇÜK ve yakın çalışma arkadaşları ile birlikte Beka Sorunu ile ilgili hedefe ulaşma konusunda farklı yol ve yöntemler izlemişlerdir.

Özün Başarısı

 • 2020-10-16

Geride bıraktığımız Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında daha önce öngörülen adayların ikinci tura kaldığı biliniyor.Doğal olarak kim seçilirse seçilsin Kıbrıs Türk'ünün Cumhurbaşkanı olarak görevini yapacaktır.Yaşamakta olduğumuz açmazın içinden çıkabilmemiz için Cumhurbaşkanının başkanlığında el ele vererek elimizi taşın altına koyarak aşacağımız konusunda büyük bir uzlaşı içinde olmamız gerektiğini kaydetmek istiyoruz.

Hareketin Ortaklığı

 • 2020-10-09

 Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırması ile başlayan çatışmalar boyut kazanarak devam ediyor.Saldırganların işgali altında bulunan Dağlık Karabağ'ın fazla zaman yitirmeden işgalden kurtarılması için Azerbaycan karşı saldırıya geçti.30 yıla yaklaşan süredir işgal ettikleri yerleşim yerlerinde KAÇKINLAR diye tanımlanan perişan yaşamlarını dünya kamuoyu sürekli olarak görmezden geliyor.

Nedensiz Niçinsiz

 • 2020-10-02

Amerika'da yapılacak olan Başkanlık seçimi öncesinde Bay Trump'ın çıkışlarıyla ortalığın toz duman olduğu günlerdeyiz.Seçimi kaybedeceği öngörülen Trump'ın Soğuk Savaş döneminden kalma bazı taktikleri piyasaya sürdüğü gözlerden kaçmıyor.20.yüzyılın sonlarında tarihe karıştığı bilinen bazı uygulamalar öncelikle Çin ile ekonomik savaşta kullanılıyor.Seçim sonucunun aleyhine olması durumunda kaynamakta olan kazanın daha da kaynayacağının işaret fişekleri şimdiden atılmaya başladı bile.

Geleceğin Güzeli

 • 2020-09-25

 Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon rezervleri var olduğu sürece bu konuyu konuşmaya devam edeceğiz.Ne zamana dek diye sorulacak olur ise bu rezervin adil paylaşımı sağlanana dek  sürecektir.Öyle bir noktaya gelindi ki Kıbrıs Adasının üzerinden uçakla geçenler bile rezerv için hak iddialarında bulunuyorlar.Bu yönlü bir sıkıntının aşılabilmesi için karşımızdaki unsurun kendisini adanın tek egemeni olarak görmemesi gerekiyor.Bu nedenle de arkalarına aldıklarını zannettikleri Fansa gibi bazı dostları ile bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktan geri durmayacaklarını söylemek olasıdır.

Programın Çerçevesi

 • 2020-09-18

Son günlerde bazı İslam ülkelerinin İsrail aşklarının filizlendiği günlerden geçiyoruz.Mısır ile Ürdün'den sonra aşkını ilan eden üçüncü ülke olmak için Körfez ülkeleri arasında BAE bunu başarmıştır.Şimdi sırada Bahreyn'in olduğu belirtiliyor.Tanımanın hıza dönüştüğü günlerden geçilirken diğer ülkelerin de sıraya girdikleri duyuruluyor.Bugüne değin birbirlerine verdikleri ağır kayıplar nedeniyle kandan beslenenler olarak da bilinen bu ülkelerin karşılıklı olarak verdikleri zararın faturasının bu uygulama sonrasında kim veya kimler tarafından ödeneceği ortalıklarda kalmış oluyor.

Hukuksuzun Hukuku

 • 2020-09-11

 Cumhurbaşkanı seçimine doğru geri sayım devam ederken adaylar başvurularını ilgili makamlara yaptılar. İlk belirlemelere göre 12 adayın seçilmek için başvurdukları biliniyor. Yapılacak olan hukuki incelemeden sonra bu sayı kesinleşecektir. Halk da belirlenecek olan adaylardan o yüce makama uygun göreceği birisini oyları ile seçecektir. Bu yüce makama seçilecek olan kişinin işinin zor olacağını kaydetmek gerekiyor.

Ayarın Fabrikası

 • 2020-09-05

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerinin belirlenmesi için Türkiye’nin bir süredir yürüttüğü sismik araştırma çalışmaları AB ülkelerini rahatsız etmiş gibi görünüyor. Adı geçen kuruluşların hangisi olursa olsun sıklıkla bildiri yayınlıyorlar. Bu bildirilerde Türkiye sürekli olarak suçlanıyor. Bazen de bunun ötesine geçerek tehdide varan açıklamalar yapıyorlar. Kendi ordusunu bile kuramayan adı geçen birliğin kendini tatmin etmek için bu yolu denediğini kaydetmek gerekiyor.

Atağın Karşıtı

 • 2020-08-28

Emperyal amaç güden ülkelerin Akdeniz’e sahip olmak istemelerinin temelinde dünyaya egemen olmak dürtüsünün yattığı biliniyor. Yüzer gemi görüntüsünün ötesinde bölgedeki yer altı rezervleri yattığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu amaçlarına ulaşabilmek için de Kıbrıs’ı da sahipleniyorlar görüntüsünü vermekten geri durmuyorlar. Ülkeler siyaseten Rum yönetimini desteklerken şirketleri aracılığı ile yeraltındaki rezervleri sahiplenme çabalarını sürgit ediyorlar.

Dikkatin Adımı

 • 2020-08-21

Amerika ile Çin arasındaki ekonomik savaş dünyadaki gerilimi de arttırmaya devam ederken Amerika'daki başkanlık seçimi konusunda da gerilim yaşanıyor. Hele ki Demokrat Partinin Başkan adayı Bay Joe Biden'in yardımcılığına Asya-Afrika kökenli siyah olan Kaliforniya Senatörü Bayan Kamala Harris'in seçilmiş olması Türk Amerikan ilişkilerinin iyice gerilmesine neden olacaktır. Amerikan yönetimleri bugüne değin bölge dengelerini kısmen de olsa korumaya özen gösteriyorlardı.

Noktanın Ortası

 • 2020-08-07

Amerika'da Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimi öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları Demokratların adayı Biden'in kazanacağını gösteriyor. Floyd'un öldürülmesi ile başlayan karşı gösterilerin hız kesmeden devam ettiği belirtiliyor. 

Gücün Büyüğü

 • 2020-07-30

BM Genel Yazmanı Bay Antonio Guterres'in son günlerde dünyanın açlık ve kıtlık tehdidi altında olduğu söylemi yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oluyor. Bununla da yetinmeyerek sömürgeciliğin aynı zamanda Güvenlik Konseyi gibi uluslararası kuruluşlarda da devam ettiğine işaret ediyor. Dünya sorunlarının küresel kuruluşlarda yapılacak yeniden yapılandırma ile çözülebileceğini de kaydediyor.