Yusuf Kanlı

AB İÇİNDE İKİ DEVLET

 • 2022-08-03

AB İÇİNDE İKİ DEVLET

AB içinde iki devlet

YUSUF KANLI

“Avrupa Birliği içinde iki devlet” çözüm fikri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir televizyon programında  “iki devletli çözüm” fikrini izah ederken tekrar gündeme geldi.

 

Kıbrıs’ta arayış…

 • 2022-07-25

Kıbrıs’ta arayış…

YUSUF KANLI

KKTC yeniden yapılandırılmalıdır

 • 2022-07-18

YUSUF KANLI

Her tencere yangın yeri…

 • 2022-06-26

Her tencere yangın yeri…

YUSUF KANLI

KKTC ve Türkiye

 • 2022-06-20

KKTC ve Türkiye

YUSUF KANLI

Görmek istemeyebiliriz. Zor değil, inkar bile etmeyi deneyebiliriz. Ancak eninde sonunda Türkiye’nin Kıbrıs siyasetinin çok ciddi sıkıntılara gebe olduğunu kabul etmek zorunda kalacağız. Yeni değil. Yıllardır gerek Ankara’da gerekse de Kuzey Kıbrıs’ta yetkililerle konuşmalarımda hep vurgulamaya çalıştım, giderek açılan anlayışsızlık uçurumunun bir gün tamir edilmesi imkansız değilse de çok zor bir aşamaya gelebileceğinden örneklerle bahsettim.

Konu ne “Sizi biz kurtardık” ve “Ne paranı, askerini ne seni” pespayeliğinde ne de vatan, millet, Sakarya edebiyatı ile değerlendirilecek basitliktedir. Üzgünüm ama Lefkoşa’dan bakıldığında Ankara, Ankara’dan bakıldığında da Lefkoşa olduklarından çok farklı algılanıyor bugün.

Bir bayram sabahı

 • 2022-05-05

Bir bayram sabahı

“Bir gece ansızın” senaryosu

 • 2022-04-25

“Bir gece ansızın” senaryosu

Ulaşım yaşamdır

 • 2022-03-22

Ulaşım yaşamdır

YUSUF KANLI

Yaptırım, ya da dünya savaşı

 • 2022-03-01

 

Yaptırım, ya da dünya savaşı 

Her tarafı kirli değnek…

 • 2022-02-21

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ateşkes çağrısı yapıyor; Almanya, Fransa ve diğer Avrupa Birliği liderlerinden ve diğer ikili görüşmelerinde dünya liderlerinden “daha aktif” bir politika izlemelerini talep ediyor.

Bir Görüşme Notları

 • 2022-01-10

Uzun zamandır görüşmediğim bir dostum şehre gelmiş. Telefonlaştık, kaldığı otelde buluşalım diye konuştuk.

Neredeyse haftada iki “ayarlanan” petrol ürünleri fiyatları nedeniyle mi ne, trafik sorununa neredeyse mucizevi bir şekilde çözüm bulundu. Çukurambar tarafına gidiş her zaman işkence halini aldığı bilinçaltıma o kadar yerleşmiş ki neredeyse bir saat önce randevum için yola çıktım. Gerçi benden akıllı telefonumun Navigasyon programı gideceğim adrese araba ile “18 dakika” sonra varabileceğimi söylese de, inanmadım. “18 kilometre mesafe, 18 dakikada varırsın diyor. Bu programı yazan Ankara’da yaşamamış” diye de söylendim üstelik.

Nerede kalmıştık?

 • 2022-01-03

2021 her açıdan 2020’yi maalesef arattı. 2022 de inşallah 2021’i aratmaz diyeceğim ancak daha yılın ilk gününde iplerini koparan elektrik, gaz, tüm vergi ve resimler durumun pek iç açıcı olmayacağını adeta haykırdılar.

Ne demek yüzde elliyi aşan elektrik fiyatındaki zam? Ne demek yüzde doğal gazın ilk zammının yüzde 25 olması? Kimin umurunda faiz mi sebep, enflasyon mu sonuç yoksa faizler adil seviyeye getirilmez ise dövize teveccüh artar, TL değeri yerle bir olur? Nihayette ceplerde yangın var, tencereler boş.