Yusuf Kanlı

Bir Görüşme Notları

 • 2022-01-10

Uzun zamandır görüşmediğim bir dostum şehre gelmiş. Telefonlaştık, kaldığı otelde buluşalım diye konuştuk.

Neredeyse haftada iki “ayarlanan” petrol ürünleri fiyatları nedeniyle mi ne, trafik sorununa neredeyse mucizevi bir şekilde çözüm bulundu. Çukurambar tarafına gidiş her zaman işkence halini aldığı bilinçaltıma o kadar yerleşmiş ki neredeyse bir saat önce randevum için yola çıktım. Gerçi benden akıllı telefonumun Navigasyon programı gideceğim adrese araba ile “18 dakika” sonra varabileceğimi söylese de, inanmadım. “18 kilometre mesafe, 18 dakikada varırsın diyor. Bu programı yazan Ankara’da yaşamamış” diye de söylendim üstelik.

Nerede kalmıştık?

 • 2022-01-03

2021 her açıdan 2020’yi maalesef arattı. 2022 de inşallah 2021’i aratmaz diyeceğim ancak daha yılın ilk gününde iplerini koparan elektrik, gaz, tüm vergi ve resimler durumun pek iç açıcı olmayacağını adeta haykırdılar.

Ne demek yüzde elliyi aşan elektrik fiyatındaki zam? Ne demek yüzde doğal gazın ilk zammının yüzde 25 olması? Kimin umurunda faiz mi sebep, enflasyon mu sonuç yoksa faizler adil seviyeye getirilmez ise dövize teveccüh artar, TL değeri yerle bir olur? Nihayette ceplerde yangın var, tencereler boş.

Tuz Kokmuş İse…

 • 2021-08-31

Bülent Ersoy’u seversiniz, sevmezsiniz, biraz müzik zevkiniz varsa sesine muhakkak hayransınız. İbrahim Tatlıses de öyle. Muhteşem bir ses. Yaşam tarzları sadece kendilerini ilgilendirir.

Teşekkürler Anastasiades

 • 2021-08-25

Yıllar önce bir sohbetimizde rahmetli Osman Örek Temsilciler Meclisi merdivenlerinde Glafkos Klerides’in kendisine “Anayasa değişikliklerini kabul ederseniz, sorun yok. Meclise girmenize müsaade ederiz. Kabul etmiyorsanız ya kendiniz derhal gidin, ya da ben sizi namlunun ucunda gönderirim” dediğini anlatmıştı.

Kıbrıs Sorununun Bam Teli…

 • 2021-08-23

Kıbrıs’ta sol muhalefet gibi dünyada tek gözü kapalı su alınması için hayatını kuyunun etrafında dönerek çarkı çevirmek olarak algılayan kesimler bir türlü anlamasa da, adadaki sorunun temelinde iki toplumdan birisinin kendini her şeyin sahibi ve “üstün” olarak görmesi, diğer toplumu ise sadece kendinin alt unsuru statüsünü kabul ettiği sürece var olmasına razı olacağı insan grubu olarak görmesidir.

Afganistan ve Sonrası

 • 2021-08-18

Kabil havaalanı görüntüleri yürek burkuyor. Amerikan Büyükelçiliği’nden havalanan helikopterler ile Saygon’dan bir zamanlar alelacele kaçan, hiçbir şeyi olmayan kuzey Vietnamlılara savaş kaybeden ABD imajını hatırlatıyor. Yabancı elçiliklere, iş yerlerine, gazetecilere, ziyaretçilere hizmet veren binlerce Afgan vatandaşının perişanlığı, İran sınırına zırhlı personel taşıyıcıları ve tankları üzerine yüklediği çıkınlarıyla memleketlerinden canhıraş kaçmaya çalışan güya Amerikan subaylarının iyi eğittiği, donattığı Afgan subayları perişanlığı anlatıyor.

Cehalet Tüm Suçların Anasıdır

 • 2021-08-16

Bu günlerde Saddam Hüseyin’i çok anmaya başladık. Niye dilimize pelesenk oldu, anlayamadım. Herhalde bir elektronik yayın platformundaki “Nasıl zorba olunur” dizisinden kaynaklandı. Kafam takılmış kalmış…

Mangala Yasak…

 • 2021-08-11

Önce Ankara’da akıllı bir ses yükseldi. Ankara Valiliği 15 Eylül’e kadar başkentin tüm ağaçlık alanlarında mangal yakmanın yasak olduğunu, vatandaşların duman görmeleri durumunda hemen itfaiyeye bildirmeleri açıklaması geldi geçen hafta.

Kıbrıs'ta Tek Taraflılık Sona Ermeli

 • 2021-08-09

Kıbrıs konusunda Maraş kartının açılmasıyla davranış kalıpları, ön kabuller kırıldı. Köşe taşları çatladı. Kıbrıs Türk-Türk tarafının Maraş pozisyonunda 47 yıl sonra bir değişimle bir dizi tepkinin alevleneceği aşikardı. Şimdi harekete geçildi ve sadece Kıbrıs Rum tarafı değil, Birleşmiş Milletler'in yanı sıra Avrupa Birliği'nin de kafası karıştı, tepki dolu açıklamalar birbirini kovaladı.

RTÜK Sansür Kurulu Olmamalıdır

 • 2021-08-04

Enteresan bir durum. Kim akıl verdi? Kendisi tek başına mı becerdi böyle bir adımı atmayı? Yok… Bu kadar saçma bir durumu bile, isteye azıcık mürekkep yalayan birisi yapmaz… Yapamaz.

Biraz da Gerçekçi Olmak Gerekmez Mi?

 • 2021-08-02

Bazı çevrelerde panik var. BM Güvenlik Konseyi kınamış, AB yaptırım kartını tekrar ortaya çıkarabileceğini üst perdeden haykırıp, “olumlu gündem” dönemini kapatabileceğini söylemiş. Rusya bile katılmış Türkiye’nin kınandığı Güvenlik Konseyi açıklamasına. Başka? Amerika da “Maraş’ta atılan adımlar geri alınsın, iki devletli çözüm asla olmaz” demiş.

Türkiye’siz Cennete Bile Gidilmez

 • 2021-07-14

Çok nahoş iddialar geliyor kulaklarıma son günlerde. Doğru mu olur, yanlış mı ayrı hikaye ancak duyduklarım gerçekleşirse eğer bu işin sonunda birileri çok ciddi fatura ödeme durumunda kalabilir.