Yusuf Kanlı

Korkmak Yararlıdır

 • 2021-07-12

Niye telefon “acı acı çaldı” derler? Telefon çalar, acı olup olmadığı diğer uçtaki kişinin verdiği mesajının içeriğiyle alakalı değil mi?

Bu Ne Tahammülsüzlük?

 • 2021-07-07

Öğrencisi olmaktan her zaman onur duyduğum KKTC eski Başbakan Yardımcısı Özker Özgür bir dönem Türkiye’ye giremiyordu. Milli güvenlik açısından sakıncalı görüldüğü açıklanmıştı. O zamanlar çok yanlış, yakışıksız ve ifade özgürlüğüne aykırı bulmuştum bu uygulamayı. Siyasi söylemini, ideolojik duruşunu her zaman beğenmesem de, söyledkleri beğenilmediği için bir Kıbrıs Türk siyasetçisinin “istenmeyen adam” ilan edilmesini Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye arasındaki özel ilişkiye aykırı görmüştüm.

Özür Dileyen Siyasetçi…

 • 2021-07-05

Özür dileyebilmek meziyettir derdi hocalarım ben orta eğitim sürecinde yaş ağaç misali ellerinde şekillenirken. İnsan beşer, şaşar demiş eskiler. Her yerde insan hataları olur. Geri kalmış ülkelerde, kötü, çıkarcı, yolsuz siyasetçiler varsa bile, isteye, bazen kandırılarak, çoğunlukla kandırarak hatalar olur yöneticiler seviyesinde de.

Gazetecilik Adanmışlık Gerektirir

 • 2021-06-30

Bugünkü yazımda gazeteciliğe, mesleğimize ciddi katkı koyan arkadaşlarıma ve onların bazılarının ödüllendirilmesine, teşvik edilmelerine ayırmak istedim. Gazeteciler Cemiyeti ile Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı (BIRN)ün birlikte verdikleri Batı Balkanlar ve Türkiye AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri bu yıl da küçük ama anlamlı bir törenle sahiplerini buldu.

Turizm Canlanmalı Ama Ciddi Tedbirler Şart…

 • 2021-06-28

Yaşanılan kısıtlı nefes alabildiğimiz bu dönemden etkilenmediğini iddia etmek herhalde kimse için gerçekçi olmayacaktır. Doğrudur, bazıları makamları ve imkanları gereği salgından ve onunla birlikte hayatımızın parçası olan kısıtlanmalardan daha az etkilenmiş olabilirler. Ancak onlar dahil kimse etkilenmedim diyemez.

Turizm Desteklerinin Tam Zamanı

 • 2021-06-23

Salgın nedeniyle aylardır kapalı kalan turistik tesislerde yeni bir heyecan, artan bir umut var. Her gün 1.5 milyon ve hatta üzerinde aşı yapılması, aşı uygulama yaşının 25’e inmesi, kısa süre içerisinde Türkiye halkının %50 ve hatta 60’tan fazlasının aşılanmış olabileceği beklentisini doğurdu. Bu beklenti ve ümit ise turizm sektörüne dolu gelen uçaklar, artan konuk sayısı ve dolayısıyla doluluk ibresi yükselişe geçen turistik işletmeler olarak yansıyor.

Gazeteciliğin Onuru İçin Dayanışma Şart

 • 2021-06-19

Elbette çoğu mesleğin onuru, saygınlığı, uyulması gereken etik ilkeleri, uzun döneme dayalı tecrübelerin imbiğinden geçmiş değerleri vardır. Hiçbir mesleğe üstünlük taslama gibi bir niyet olmadan açıkça söylemek istiyorum ki, toplumu bilgilendirme, halkın bilinçli tercih yapmasını sağlayarak demokratik yönetime yaptığı ya da yapabileceği katkı nedeniyle gazetecilik hem çok onurlu hem de aynı nedenlerle çok sorumluluk taşınmasını gerektiren bir meslektir.

Türk-ABD İlişkilerinde Yeni Dönem Zor

 • 2021-06-13

Seçilmesinin ve göreve gelmesinin üzerinden aylar geçmiş ama Türkiye lideriyle yüz yüze görüşmesine anca sıra gelmiş Amerikan Cumhurbaşkanı Joe Biden’ın. 23 Nisan günü hem 14 Haziran buluşma müjdesini hem de “soykırım kelimesini bu yıl kullanacağız” bildirimini yaptığı telefon görüşmesi bir yana güya müttefik iki ülkenin liderlerinin ilk buluşması bazı analistlere göre bir “nikah tazeleme” olayı imiş. Allah akıl versin.

Türkiye ve Transatlantik Bağları

 • 2021-06-08

Transatlantik Eğilimler, Amerikan ve Avrupa kamuoyunun bir dizi transatlantik meselesi, algıları, NATO ülkelerinin karşılaştığı zorluklar hakkında yıllık bir anketinin adıdır. ABD'nin Alman Marshall Fonu tarafından yürütülmektedir ve genelde ankete dahil edilen ülkelerin dışişleri bakanlıkları tarafından büyük ölçüde finanse edilir. Bu yılki anket Türkiye dahil olmak üzere 11 NATO ülkesinde yapıldı. Türkiye bölümünün Konrad Adenauer Vakfı tarafından desteklendiğini bildirdi.

Kıbrıs Türkü Tarihiyle Gurur Duymalıdır

 • 2021-06-06

Nedenini biliyoruz aslında, bilmiyormuş gibi yapmamak lazım. Sadece birkaç nesil önce tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen kahramanca var olma, onurlu yaşama, haklarından vaz geçmeme mücadelesi veren Kıbrıs Türk halkı kendi tarihinden niye kopartılmıştır?

Sıkıntılı Durumlar

 • 2021-06-02

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye tarafından dünyada tanınmayan bir devlet. Rumların AB, Avrupa ve uluslararası kurumlar tarafından uygulanan sağlık, kültür, siyasi ilişkiler, ulaşım ve hatta spor alanlarında çok acımasız ve temel insan haklarına aykırı izolasyonlar altında.

Gevşek Birlik

 • 2021-06-01

Bugün kaç kişinin hatırladığından şüpheliyim ama Mart 2010'da beş+bir Kıbrıs konferansı için fikirler ortada dolaşırken, dönemin Kıbrıslı Rum lideri Demetris Hristofyas  altı+iki Kıbrıs konferansını önermişti. İlk dengedeki beşli üç garantör İngiltere, Türkiye ve Yunanistan ile adanın iki toplumu ve "artı" da Birleşmiş Milletler iken, Hristofyas’ın önerisinde durum şöyleydi: Birleşmiş Milletler, Kıbrıs Cumhuriyeti, üç garantör güç, Avrupa Birliği altıyı oluşturuyor "artı iki" ise adadaki iki toplum oluyordu  Altını çizmeye çalıştığı şey oldukça açıktı: Bir Kıbrıs Cumhuriyeti var ve o cumhuriyete dahil olmaktan bahsedebilir iki alt kimlik, iki toplum. Hani bizim kendini solcu zanneden Stockholm Sendromundan rahatsız arkadaşların dediği gibi Hristofyas Kıbrıs Türk Halkına sadece “Kıbrıslıtürk” statüsü öngörüyordu.