Yusuf Kanlı

İsrail Saldırısından Dehşete Düşmemek Mümkün Mü?

 • 2021-05-16

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail’in Gaza saldırıyla ilgili olarak yaptığı “Saldırıların durdurulması gerekir. Ateşkes için uğraşıyoruz” açıklaması ve gelişmelerle “dehşete düştüm” samimi itirafı çoğumuzun hislerine tercüman oldu.

Buruk Bir Bayram

 • 2021-05-12

Bu yıl bayramı salgının getirdiği küresel bıkkınlık yanı sıra “tam kapanma” içerisinde kutlayacağız. Ne aile büyüklerini ziyaret, çocuklarımızla buluşma, dostlarla bir araya gelme, ne de bırakın turistik geziyi güzel bir lokantada sevdiğimizle bir baş başa akşam yemeği yiyebilmek bile mümkün. Yine de bayramı ruhumuzu bunaltan bu salgın döneminden kısa zamanda hep beraber çıkabilmeyi dileğiyle kutlamak gerekir.

Medya Vazifesini Görebilmeli

 • 2021-05-09

Fransa Türk basınının gelişiminde önemli rol oynayan bir ülkedir. Anglo-Sakson dünyasında haber ile yorum arasında duvar ören habercilik anlayışının aksine Fransız gazetecilik anlayışında yorum, haber, değerlendirme birbirine geçmekte, adeta kişisel yaklaşımların haberi kirletmesi için elden gelen her şey yapılmaktadır. Türk aydınlarının Paris sürgünleri ve matbuatın Fransız etkisinde gelişmesine bağlantılı olarak, Türkiye’deki gazetecilik anlayışında da ciddi Fransız üslubu etkileri görülmektedir. Türk basınındaki yorum ve fıkra yazarlığı çokluğu da belki de Fransız medyasının büyük saygı gören derinlikli analizlerle gelişmeleri okuyucuya perspektif içerisinde sunma geleneğinden etkilenme sonucudur.

KKTC Yeniden Yapılandırılmalı

 • 2021-05-02

İktidarda ister sözüm ona milliyetçiler, ya da solcu olma adına devletin varlığına bile inanmayan, adeta Rum siyasetini savunan arkadaşlar da olsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti on yıllardır ciddi yönetim zafiyeti içerisindedir. Rant peşinde koşarak, nepotist anlayışın her rengini, güç kullanma sarhoşluğu içinde partizanlığın en alası uygulanarak Kıbrıs Türk halkına ve devletine hizmet elbette ki imkansız değilse de çok zor bir iddia olurdu. Eleştiri çok sert gelebilir, ama deneyerek öğrenildi ki, ister sağ, ister sol, isterse de karma hükümetler olsun, yok birbirlerinden farkları, hepsi aynı terane.

Hiçbir Şey Olmamış Gibi Olmayacak

 • 2021-04-26

Türkiye-ABD ilişkilerinde bir doğal “en alt seviye” bir de doğal “en üst seviye olduğu, ama ne en alt seviyenin müttefiklik ilişkisinin sonlandırılmasını ne de en üst seviyenin iki ülke arasında gerçek anlamda ABD-İngiltere veya ABD-İsrail ilişkilerinde gördüğümüz “stratejik ortaklık” seviyesini içermediği değerlendirmesi hep yapılır.

Egemenlik Tartışması

 • 2021-04-21

Enteresan günler. Bir Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye devletleri olmasa da, Türkiye hükümeti ve KKTC muhalefetiyle ciddi bir “egemenlik” ve “hukukun üstünlüğü” gerginliği başladı.

Dendias Krizi Neye İşaret Ediyor?

 • 2021-04-19

Diplomatik temaslar hassas işlerdir. Ziyaret veya toplantı öncesinde çok detaylı çalışmalar yapılır, sürpriz gelişmelere pek müsaade edilmez. Tabii ki görüşme ve temasların nasıl gelişeceği, alınan sonucun ne olacağı önceden tümüyle düzenlenemez. Ancak görüşme öncesinde ilgili bürokratik ekip her gelişmenin olumlu ve olumsuz senaryolarını hazırlayıp, siyasi yetkililerin tercihine sunarlar.

Subliminal Yayınlar

 • 2021-04-12

Sinema, televizyon, radyo, tiyatro ve hatta şarkılar, karikatürler, resimler, heykeller, mimari eserler ve tüm kültürel ama aynı zamanda iletişim ortamlarının veya nesnelerin kamuoyunu şekillendirme maksatlı kullanılabildikleri, kullanıldıkları ve ileride de kullanılacakları en bilinen sırdır belki de. İletişimin insanların temel haklarından birisidir. Bilgilenme, ifade etme, görüş ve değerlendirmesini aktarma hem anayasal bir hak. Bir güç mü, zafiyet mi? Nereden bakarsanız öyle. Kesin olan her dönem hem iyi yönde hem de çok kötü amaçlara ulaşılabilmesi için erk sahiplerince kullanılan bir alan.

Cenevre’ye Beş Kala

 • 2021-04-04

Tarih yaklaşıyor, meraklar artıyor. Türkiye ve Kıbrıs Türk lideri Cenevre’de ne kadar gerileyebilirler, ne gibi ödünler verebilirler? Kırmızı çizgileri nerede? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinde kimler tavsiyede bulunabilir, fikrini değiştirebilir, Kıbrıs’ta daha cesur açılımlara ikna edebilir?

Federasyondan İki Devlete

 • 2021-03-28

Kıbrıs'ta federal bir çözümün isim babası kim? Günün tartışmalarından, sanki Kıbrıs Rum tarafı federal bir çözüm istemekte ama Türk tarafı buna başından beri itiraz etmekte gibi bir durum anlaşılıyor. Yanlış, yanlış.

Gerçekçi Olmak

 • 2021-03-22

İnsani ilişkilerde, kişisel hayatta konulara ve gelişmelere romantik yaklaşmak gerekli olmayı bir yana bırakın, mutluluğun anahtarı olduğundan çok da yararlıdır. Ancak siyasi değerlendirmelerde, devlet hayatında, ulusal çıkarları konuşurken, tabii karamsarlığa kapılmadan, gerçekçi olunmasında çok yarar vardır.

Cenevre’den Ne Beklenmeli?

 • 2021-03-07

Kıbrıs adasının iki halkı arasında adı ne olur ise olsun bir siyasi uzlaşma sağlanmasının iki halkın yanı sıra tüm bölge ülkelerine ve özellikle Türkiye ve Yunanistan’a ekonomik açıdan çok büyük ödül getirecektir. Boutros-Boutros Ghali ve Kofi Annan gibi bu günün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bu görüşü savunmakta, çok uzun süredir çeşitli uluslararası düşünce kurumları analizlerinde bu durumu vurgulamaktadırlar.