Yusuf Kanlı

Dünkü Güneşte Bugünün Çamaşırı Kurutulmaz.

 • 2021-01-25

Kıbrıs’ta çözüm arayışlarında yeni bir merhale olarak öngörülen “gayrı resmi” ve anlaşıldığı kadarıyla BM’nin yanı sıra gözlemci olarak Avrupa Birliğinin de katılımıyla artık 5+2 formatına dönüşen konferansın ne zaman ve nerede toplanacağı neredeyse belli oldu. Şubat ayının ikinci yarısında, New York’ta.

KKTC’de Yönetim Fiyaskosu

 • 2021-01-18

Kim ne derse desin, durum gerçekten çok vahim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeteneksiz muhterislerin eline kaldı. Maalesef Nisan ayında başlayan ve halen devam eden “seçim bunalımı” ya da “kronik beceriksizlik” giderek kök salıyor.

İki Devletli Çözüm

 • 2021-01-04

Baş piskopos Hrisostomos bir laf etti, fincancı dükkanına giren fil efekti yarattı. Dediği ne bilinmeyen ne de gündemde olmayan bir konuydu. Peki niye koptu bu vaveyla?  Mesele basit. Rum toplumunun saygın dini lideri siyasi liderin, özel çerçevede de olsa, Kıbrıs sorununa iki devleti çözümü düşündüğünü, kabul edebileceğini açık etmişti.

2020 Geride Kalırken…

 • 2020-12-28

Herhalde 2020 yılı insanlığın büyük çoğunluğu tarafından pek hayırla anılacak bir yıl olmayacaktır. Muhakkak çok güzel olaylar da yaşanmıştır 2020’de. Birçok başarılara da imza atıldı 2020’de. Evet Covid-19 salgını sosyal ve ekonomik global sonuçları yanı sıra sevdiklerimizin canına mal olmuş bir felaket olarak sone ermiş değil henüz. Ancak, bu büyük salgına karşı hepimizde hayret ve şaşkınlık duyguları yaşatan sadece birkaç ayda bir, iki değil onlarca başarılı aşı çalışmalarının tamamlanması da elbette ki ileride insanlığın azminin ve yaşam kararlılığının göstergesi olarak kutlanılacak, anılacak bir destandır.

“Sizle veya Sizsiz”

 • 2020-12-21

Çok enteresan bir yaklaşımdır. “Sizle veya sizsiz ama her şartta bu işe yapacağız” denildiği zaman durumun çok nazik bir aşamaya geldiğini anlamak gerekir.

Nüfus Konusuna Eğilme Zamanı

 • 2020-12-14

Bazı konulara varoluşsal açıdan bakmak, ideolojik farklılıkları bir yana bırakmak şarttır. Kişisel çıkarların, çözümlerin hep ön planda olduğu günümüz algısını bir kenara koyup, en azından yaşamsal önemdeki konulara toplumsal ve hatta ulusal bakabilmeliyiz.

Bir Çınar Yara Aldı…

 • 2020-12-07

Ankara’da yaşayanlar, kültüre biraz önem verenler arasında bu şehir-köy olmuş başkente yolu düşenler, aydınlık fikirlerle hemhal olanlar bilir İzmir Caddesi Ihlamur Sokak denince konunun 58 yıl önce 6 Aralık 1963 kurulan, bir bodrum katına çağdaşlığı, sanata adanmışlığı, baskılara direne iradesini ve her şartta aydınlık ve barış sesini sığdıran Ankara Sanat Tiyatrosu’nu. Artık o mekan yok, çok üzgünüm.

Stockholm Sendromu ve Köleleşen Kartal

 • 2020-11-30

Eskiden beri hep bahsediyoruz. Kıbrıs Türk halkı arasında, özellikle solcu olduğunu iddia eden kesimde, pek çok kişi Stockholm Sendromundan mustarip.

Yeni Fikirlerle Dans

 • 2020-11-23

Yemek ne zaman pişer, ne zaman masa kurulur ve yemek servis edilir çok kesin değilse de, şimdilik bir şey neredeyse kesin gibi: Yemek tencereye girmedi henüz ama, ne pişirileceğine sanki karar verildi.

Egemen İki Devlet Vurgusu

 • 2020-11-16

Kuzey Kıbrıs’ta bazı gruplar protesto ettiler, coşkun kalabalıklar alkış tuttular. 1983 yılı 15 Kasım’ı gibi değil elbette ama bu yıldönümü de bir dönüm noktasıydı. İlerde daha iyi anlayabileceğimize inanıyorum.

ABD'de Keyfilik Bitti

 • 2020-11-09

Birkaç hafta içinde dünya yeni bir döneme girecek. Joe Biden şimdi başkan seçilmiş oldu ama 20 Ocak’a kadar hala Beyaz Saray'da Amerikalıların dediği gibi bir topal ördek başkan olsa da Donald Trump olacak. Tabii ki Biden sadece Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak seçildi ama resmen değilse de, son emperyal devletinin başkanı sıfatıyla fiili olarak, dünyanın her köşesinde hemen hemen herkesin hayatı üzerinde etkisi olacak güçler ve yeteneklere sahip olacağı aşikar.

Federasyon öldü, gömüldü

 • 2020-10-27

Bilmediğimiz, beklemediğimiz hiçbir mesaj vermedi Ankara temaslarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar. İki cümle ile tüm söylediklerini şöyle özetleyebiliriz: “Federasyon öldü, gömüldü. Beraber yaşamayı beceremedik, elli yıldır uzlaşamadık, artık yan yana iki ayrı devlette nasıl yaşayabiliriz konusunu görüşme zamanı gelmiştir.”