Basın Açıklamaları

ERENKÖY DİRENİŞİNİN YIL DÖNÜMÜNÜ ONURLA ANIYORUZ

 • 2022-08-08

ERENKÖY DİRENİŞİNİN YIL DÖNÜMÜNÜ ONURLA ANIYORUZ

İnsan topluluklarının, halkların, milletlerin yaşam süreçlerinde, var oluş savaşlarında son derece önemli tarihi dönüm olayları vardır. Bu dönüm olaylarında varlıklarını, kimliklerini, aydınlık geleceklerini sürdürebilecekleri, yıkılamayacak güçlü temeller attıkları süreçler vardır. Kıbrıs Türk halkı özgür, bağımsız ve egemen bir halk olarak, tam güvenlik içinde başka milletlerin tahakkümü altında olmadan yaşayabilecekleri bir gelecek kurmak için yaşanabilecek bütün zor süreçleri aşarak bugünlere ulaşmıştır.

KIBRIS TÜRK HALKININ TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMINI KUTLUYORUZ

 • 2022-08-01

KIBRIS TÜRK HALKININ TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMINI KUTLUYORUZ

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 • 2022-07-20

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

BAŞSAĞLIĞI

 • 2022-06-13

Değerli Bilim İnsanı Prof. Dr. Şennur ŞENEL'i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü ve acısını yaşıyoruz.Değerli  Şennur ŞENEL geçtiğimiz Kasım ayında düzenlenen Kıbrıs'ın  Fethinin 450.Yıl dönemindede Kutlama Programı çerçevesinde yer alan Sempozyumun Yürütme Kurulunda bulunmuş önemli katkılar sağlamıştı.
 

Değerli  Prof. Dr Şennur Şenel'e Allah’tan Rahmet, Ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve Üniversite Camiasına baş sağlığı diliyoruz.

Mekânı Cennet olsun, nurlar içinde yatsın.

 
                                                                                                                                           KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

                                                                                                                                                                   YÖNETİM KURULU      

KIBRIS TÜRK HALKININ VAROLUŞ MÜCADELESİ VE TARİHİ GERÇEKLER AMAÇLI HAKARETLERLE GÖLGELENEMEZ

 • 2022-02-12

Kıbrıs Türk halkı, varoluş mücadelesini Atatürk ilke ve devrimlerinden ve İstiklal Savaşı ruhundan aldığı güçle verdi. Bunun için Türk Mukavemet Teşkilatı, Kıbrıs Türk halkının Kuvayı Milliye'si ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en güçlü temel harcıdır.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ANITKABİR ZİYARETİ

 • 2022-02-11

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 30 Ocak 2022 tarihinde yapılan 54. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Üyeleri ile Dernek üyeleri Genel Başkan Dr. Ahmet Zeki Bulunç Başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti. Saygı duruşu ve Mozoleye çelenk konduktan sonra Misak’ı Milli Kulesi’nde Anıt Özel Defteri imzalandı.

 

54.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GÖREV DAĞILIMI

 • 2022-02-01

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 30 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen 54. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Üyeler 01 Şubat 2022 tarihinde Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ ’un Başkanlığındaki ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımını yapmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 38’İnci Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun

 • 2021-11-15

Kıbrıs Türk halkının siyasal, sosyal ve ekonomik alanlar başta olmak üzere yepyeni bir yaşam dönemine girdiği 20 Temmuz 1974 Türk Barış Harekâtı ile kazandığı barış, özgürlük ve bağımsızlık, 15 Kasım 1983 günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edilmesiyle somut bir anlam kazanmıştır

ERENKÖY SAVAŞI'NIN 57. YIL DÖNÜMÜ'NÜ ANIYORUZ.

 • 2021-08-07

Erenköy Şehitlerimizi, Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’i rahmetle, kahraman gazilerimizi, Liderimiz Dr. Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ı saygı ve şükranla anıyoruz. Varoluş Mücadelemizdeki diğer şehitlerimize rahmet, hayatta olan Mücahitlerimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Türk milletine ve mücadeleci Halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN

 • 2021-07-31

Bugün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı, Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 450’nci, Rum-Yunan Terör Örgütü EOKA’nın ENOSİS mücadelesine karşı varlığını korumak için kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşunun 63’ücü ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 45’inci yıl dönümünde varlığımızn temel taşlarının oluşturulduğu tarihler olarak kutluyoruz.

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 • 2021-07-16

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının 1878 yılından itibaren verdiği milli kimliğini koruma ve var olma mücadelesi sonucunda kendi geleceğini belirleme hakkını kullanarak kurduğu demokratik, laik, bağımsız, egemen, meşru çağdaş bir devlettir. İnsan haklarını, evrensel değerleri, hukukun üstünlüğünü, laik devlet anlayışını ve demokrasiyi bir yaşam biçimi olarak benimseyip kabul eden Kıbrıs Türk halkı, bugün kendi kurduğu öz devletinde tam bir güvenlik, huzur ve barış içinde geleceğinden emin olarak yaşamaktadır.  Kıbrıs Türk halkının verdiği var oluş mücadelesiyle bugünkü koşullara kavuşmuştur. Türk halkı 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın sağladığı, mücadelesiyle belirlediği ve kararlılıkla sürdürdüğü devletinin siyasi coğrafyasında onurla huzur içinde yaşamaktadır.

RÜSTEM TATAR VEFAT ETTİ.

 • 2021-04-26

Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın değerli babası Rüstem Tatar’ın vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Kıbrıs Türk halkının önemli bir değerini daha yitirmenin acısı içindeyiz.