Basın Açıklamaları

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 • 2021-07-16

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının 1878 yılından itibaren verdiği milli kimliğini koruma ve var olma mücadelesi sonucunda kendi geleceğini belirleme hakkını kullanarak kurduğu demokratik, laik, bağımsız, egemen, meşru çağdaş bir devlettir. İnsan haklarını, evrensel değerleri, hukukun üstünlüğünü, laik devlet anlayışını ve demokrasiyi bir yaşam biçimi olarak benimseyip kabul eden Kıbrıs Türk halkı, bugün kendi kurduğu öz devletinde tam bir güvenlik, huzur ve barış içinde geleceğinden emin olarak yaşamaktadır.  Kıbrıs Türk halkının verdiği var oluş mücadelesiyle bugünkü koşullara kavuşmuştur. Türk halkı 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın sağladığı, mücadelesiyle belirlediği ve kararlılıkla sürdürdüğü devletinin siyasi coğrafyasında onurla huzur içinde yaşamaktadır.

RÜSTEM TATAR VEFAT ETTİ.

 • 2021-04-26

Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın değerli babası Rüstem Tatar’ın vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Kıbrıs Türk halkının önemli bir değerini daha yitirmenin acısı içindeyiz.

DR.FAZIL KÜÇÜK VE RAUF R.DENKTAŞ'I SAYGIYLA ANIYORUZ.

 • 2021-01-13

KIBRIS TÜRK HALKININ VAROLUŞ MÜCADELESİ LİDERİ DR.FAZIL KÜÇÜK’Ü VEFATININ 37’NCİ YILINDA KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF R. DENKTAŞ’I VEFATININ 9’UNCU YILINDA ŞÜKRANLA, ÖZLEMLE VE SAYGIYLA ANIYORUZ.

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası

 • 2020-12-21

Kıbrıs Türk halkının en doğal ve en başta gelen insan hakkı olan Yaşam Hakkına son vermek için Rum-Yunan tarafının başlattığı soykırım eylemlerinin tarihimize “Kanlı Noel” olarak yazılan 21 Aralık 1963 vahşetinin 57’inci yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 37’NCİ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ COŞKUYLA KUTLUYORUZ

 • 2020-12-21

Kıbrıs Türk Halkının özgürlük ve varoluş mücadelesini taçlandırdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Meclis’te oybirliği ile kuruluşunun 37. Yıldönümünü daha güvenli ve devletimizi yaşatma inanç ve kararlılığı ile sevinçle kutluyoruz. Kıbrıs Türk halkının siyasi tarihinin en büyük bayramı KKTC CUMHURİYET BAYRAMI kutlu olsun!

ERENKÖY SAVAŞI'NIN 56. YIL DÖNÜMÜ'NÜ KUTLUYORUZ.

 • 2020-08-07

ERENKÖY SAVAŞI, Ağustos 1964 koşullarını ve o dönemdeki Kıbrıs gerçeklerini bilen, yaşayan yabancı gözlemcilerin de belirttikleri gibi üniversite öğrencileri ve az sayıdaki köylü Mücahitlerin yarattığı bir DİRENİŞ DESTANI’DIR.  Erenköy Savaşı Kıbrıs Türk halkının sadece bir direniş destanı değildir.  Bir destanın çok daha ötesinde anlamlı ve derin bir niteliğe sahiptir. Erenköy Direniş Destanı’nı gerçekleştiren oldukça sınırlı sayıda ve yetersiz silah gücü, profesyonel asker olmayan gönüllü üniversite öğrencileri ile köylü Mücahitlerin binlerce tam donanımlı Yunan Silahlı güçleri ile takviye edilmiş Rum ordusuna karşı direnerek yarattığı bir Direniş Destanı’dır.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

 • 2020-07-27

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diler, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, yüce Türk milletine başsağlığı dileriz. 

BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 • 2020-07-20

Osmanlı devletinin egemenliğinde kalmak ve tamamen geçici olarak Kıbrıs’ın 1878 yılında İngiltere’nin yönetimine verilmesiyle başlayan Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin silahlı direniş aşaması 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile son bulmuştur. Bu tarihten sonra  siyasi, ekonomik ve diplomasi mücadelesi başlamıştır.

DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN EŞİ SÜHEYLA KÜÇÜK’Ü KAYBETTİK

 • 2020-06-09

Kıbrıs Türk  halkının varoluş, egemenlik ve özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük’ün değerli eşi Süheyla Küçük’ün  vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

CAMİLERİMİZE YAPILAN RUM SALDIRILARI

 • 2020-06-08

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Kıbrıs Rum halkının Türk düşmanlığı ve İslam karşıtlığı, Haçlı seferlerine kadar dayanan tarihten gelen faşist, soykırım, etnik temizlik, ırkçı uygulamalarının yeni tezahürleri camilerimize karşı gerçekleştirdikleri iğrenç saldırılarıdır.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • 2020-03-07

 Uluslararası alanda ortak bir anlayış temelinde, insan haklarının güçlendirilmesi, cinsiyet ayırımcılığının ortadan kaldırılması ve kadınların doğuştan gelen, yaşamın her alanında sahip olduğu kayıtsız şartsız eşit haklarının korunması, gerçek yaşamda uygulanan ayırımcı yapının kaldırılması açısından 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ anlamlı, değerli ve son derece önemli özel bir gündür.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ANITKABİR ZİYARETİ

 • 2020-01-30

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 19 Ocak 2020 tarihinde yapılan 53. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Başkan Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ Başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti.