Basın Açıklamaları

21-25 ARALIK MİLLİ MÜCADELE ve ŞEHİTLER HAFTASI

 • 2019-12-22

Kıbrıs Türk Halkı, Kıbrıs’ın yönetiminin geçici olarak 1878 yılında İngiltere’ye devredilmesinden itibaren özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve varlığını sürdürmek için ağır koşullarda VAROLUŞ MÜCADELESİ veren onurlu ve egemen bir halktır.

BASIN AÇIKLAMASI

 • 2019-11-15

  Kıbrıs Türk Halkı, BAĞIMSIZ DEVLETİNİ ilan ettiği 15 Kasım’ın 36’ncı Yılını kutlarken güvenlik ve varlığını, sürdürülebilir bir zeminde daha da güçlendiriyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 15 Kasım siyasi tarihimizin en büyük günüdür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını sağlayan siyasi gelişmeler ve neden ilan edildiği dikkate alındığında 15 Kasım 1983 tarihinin önemi ve büyüklüğü çok daha iyi anlaşılmakta ve değerlendirilmektedir.

BAŞSAĞLIĞI

 • 2019-11-13

Türkiye’nin yetiştirdiği, Anayasa Hukuku’nun önde gelen en önemli hocalarından biri olan, 1971 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı döneminde 12 Mart Darbe Yönetimince tutuklanan,  devlet, siyaset ve akademi yaşamında önemli rol oynayan, çok sayıda öğrenci yetiştiren, dinamik anayasa anlayışını getiren değeri ölçülemeyecek ve yeri doldurulamayacak, Kıbrıs Türk halkının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, milli çıkarlarını, egemenliğini savunan, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş’ın Anayasa ve müzakere süreçlerindeki danışmanı Prof. Dr. MÜMTAZ SOYSAL’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü ve acısını yaşıyoruz.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE BAŞARILAR DİLERİZ

 • 2019-10-14

Türkiye'nin güney sınırında, Doğu Akdeniz’e kadar uzanacak bir terör koridoru oluşturma planı yıllardır adım adım ileriye taşınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk milleti bu planın oluşturulmasına ve Türkiye’nin güney sınırında bir PKK/PYD terör devleti kurulmasına ne pahasına olursa olsun asla izin vermeyeceğini her platformda dile getirmiş, gerekli uyarıları her gelişme aşamasında yapmış ve bunu bir güvenlik, bir beka sorunu olduğunu bütün dünyaya duyurmuştur.

ETİMESGUT BELEDİYESİ 16. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ’NDE

 • 2019-09-04

Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Dünyası arasındaki kardeşlik, birlik, beraberlik ve kültür bağlarını geliştirmek ve Türk Dünyası coğrafyasındaki Türk topluluklarının kültür ve sanatının yaşatılması amacıyla “16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali”  düzenlenmiştir.

BASIN AÇIKLAMASI

 • 2019-08-07

ERENKÖY SAVAŞI, Kıbrıs Türk halkı için sadece bir direniş ve destan değildir.  Bunun çok daha ötesinde anlamlı ve derin bir niteliğe sahiptir. Direnişi gerçekleştiren sınırlı sayıda ve yetersiz silah gücü ile destan yaratan üniversite öğrencilerinin eğitimlerini, kişisel geleceklerini düşünmeden; İngiltere’de ailesini, işini, yaşam koşullarını, çocuklarını gözlerini kırpmadan bırakarak her şeylerini ortaya koyarak, sadece vatanlarını, halkının varlığını düşünerek Erenköy’e çıkan ve bölge halkının kadını, erkeği, ihtiyarı, çocuğu ile kahramanca savaşan ve Anavatan Türkiye ile lojistik imkânlar sağlayan köprübaşını yaratan kahraman insanların savaşıdır. Bu kahramanlar, vatan ve millet sevgisinin üstünlüğünü, önemini ve Türk halkının Kıbrıs’ta varlığının, Kıbrıs’ın bir başka siyasi coğrafyaya taşınmasını, yani ENOSİS’in önlenmesinde aktif görev yüklenen varoluş savaşçılarıdır.

KIBRIS TÜRK HALKININ TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN

 • 2019-08-01

Yakın tarihimizde Temmuz ve Ağustos ayları Kıbrıs Türk Halkının geleceğini belirleyen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin kuruluşunu sağlayan tarihsel dönüm noktalarının oluştuğu anlamlı, coşkulu, onurlu kutlamaların yapıldığı aylardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi coğrafyasını belirleyen 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’nın 45. yıl dönümünde Barış ve Özgürlük Bayramı’mızı coşkuyla kutladık. Bugün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramımızı kutluyoruz.

Kıbrıs Türk Halkı Aydın Denktaş’ı Kaybetti

 • 2019-02-04

Kıbrıs Türk Halkının egemenliğine, bağımsızlığına, özgürlüğüne ve Türkiye’nin garantörlük haklarına her şeyin üstünde önem veren, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletimizin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın değerli eşi, KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, Değer Denktaş ve Ender Denktaş Vangöl’ün annesi iyi insan Aydın Denktaş’ı bugün ebedi yolculuğuna uğurlamanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Basın Açıklaması

 • 2019-02-01

Kıbrıs Türk halkının siyasal tarihinde, Erenköy’e çıkan üniversite öğrencilerinin bölge insanıyla birlikte yarattığı bir destan olan 8 Ağustos 1964 Erenköy SavaşıVaroluş Savaşımız’da Kıbrıs’a ilk çıkarma harekâtı ve Türkiye’nin Garanti Antlaşması’nın sağladığı müdahale hakkını fiilen ilk kez kullandığı bir harekâttır. Kıbrıs Türk halkının siyasi tarihine, özgürlük, bağımsızlık ve varoluş savaşının tarih sayfalarına yazılışının 54. Yıl dönümünü, bağımsız ve egemen KKTC devletinde idrak etmenin onurunu yaşıyoruz.   

Bizimlerin Savaşçısı Kenan Çoygun’un Anısına

 • 2019-01-25

Bizimlerin Savaşçısı Kenan Çoygun’un Anısına

Basına Bilgi Notu

 • 2019-01-25

Basına Bilgi Notu

Dr. Fazıl Küçük Ve Rauf R. Denktaş'ı Saygı, Özlem Şükranlarımızla Anıyoruz

 • 2019-01-12

Kıbrıs Türk halkı özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve varoluş mücadelesini başlatan vatansever, korkusuz ve her türlü mücadeleyi göze alarak başlatan ve kararlılıkla sürdüren liderlerine inanarak, güvenerek zor koşullarda verdiği savaşlarla bugünlere ulaşmıştır.