Basın Açıklamaları

BASIN AÇIKLAMASI

 • 2019-08-07

ERENKÖY SAVAŞI, Kıbrıs Türk halkı için sadece bir direniş ve destan değildir.  Bunun çok daha ötesinde anlamlı ve derin bir niteliğe sahiptir. Direnişi gerçekleştiren sınırlı sayıda ve yetersiz silah gücü ile destan yaratan üniversite öğrencilerinin eğitimlerini, kişisel geleceklerini düşünmeden; İngiltere’de ailesini, işini, yaşam koşullarını, çocuklarını gözlerini kırpmadan bırakarak her şeylerini ortaya koyarak, sadece vatanlarını, halkının varlığını düşünerek Erenköy’e çıkan ve bölge halkının kadını, erkeği, ihtiyarı, çocuğu ile kahramanca savaşan ve Anavatan Türkiye ile lojistik imkânlar sağlayan köprübaşını yaratan kahraman insanların savaşıdır. Bu kahramanlar, vatan ve millet sevgisinin üstünlüğünü, önemini ve Türk halkının Kıbrıs’ta varlığının, Kıbrıs’ın bir başka siyasi coğrafyaya taşınmasını, yani ENOSİS’in önlenmesinde aktif görev yüklenen varoluş savaşçılarıdır.

KIBRIS TÜRK HALKININ TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN

 • 2019-08-01

Yakın tarihimizde Temmuz ve Ağustos ayları Kıbrıs Türk Halkının geleceğini belirleyen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin kuruluşunu sağlayan tarihsel dönüm noktalarının oluştuğu anlamlı, coşkulu, onurlu kutlamaların yapıldığı aylardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi coğrafyasını belirleyen 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’nın 45. yıl dönümünde Barış ve Özgürlük Bayramı’mızı coşkuyla kutladık. Bugün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramımızı kutluyoruz.

Kıbrıs Türk Halkı Aydın Denktaş’ı Kaybetti

 • 2019-02-04

Kıbrıs Türk Halkının egemenliğine, bağımsızlığına, özgürlüğüne ve Türkiye’nin garantörlük haklarına her şeyin üstünde önem veren, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletimizin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın değerli eşi, KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, Değer Denktaş ve Ender Denktaş Vangöl’ün annesi iyi insan Aydın Denktaş’ı bugün ebedi yolculuğuna uğurlamanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Basın Açıklaması

 • 2019-02-01

Kıbrıs Türk halkının siyasal tarihinde, Erenköy’e çıkan üniversite öğrencilerinin bölge insanıyla birlikte yarattığı bir destan olan 8 Ağustos 1964 Erenköy SavaşıVaroluş Savaşımız’da Kıbrıs’a ilk çıkarma harekâtı ve Türkiye’nin Garanti Antlaşması’nın sağladığı müdahale hakkını fiilen ilk kez kullandığı bir harekâttır. Kıbrıs Türk halkının siyasi tarihine, özgürlük, bağımsızlık ve varoluş savaşının tarih sayfalarına yazılışının 54. Yıl dönümünü, bağımsız ve egemen KKTC devletinde idrak etmenin onurunu yaşıyoruz.   

Bizimlerin Savaşçısı Kenan Çoygun’un Anısına

 • 2019-01-25

Bizimlerin Savaşçısı Kenan Çoygun’un Anısına

Basına Bilgi Notu

 • 2019-01-25

Basına Bilgi Notu

Dr. Fazıl Küçük Ve Rauf R. Denktaş'ı Saygı, Özlem Şükranlarımızla Anıyoruz

 • 2019-01-12

Kıbrıs Türk halkı özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve varoluş mücadelesini başlatan vatansever, korkusuz ve her türlü mücadeleyi göze alarak başlatan ve kararlılıkla sürdüren liderlerine inanarak, güvenerek zor koşullarda verdiği savaşlarla bugünlere ulaşmıştır.

Basın Bildirisi

 • 2018-12-20

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesinin önemli bir tarihi dönüm noktası ve yakın tarihimizin Kıbrıs uyuşmazlığının başlangıcı olan, Rum-Yunan tarafının başlattığı 21 Aralık 1963 Kanlı Noel soykırımının 55. Yılında, geçmişimizi unutmuyor ve aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’İnci Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun

 • 2018-11-15

KIBRIS TÜRK HALKI, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci Kuruluş Yıl Dönümünde DEVLETİNİ OTUZBEŞ YILDIR yaşatmanın, egemenliğini ve bağımsızlığını korumanın onurunu taşıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci Kuruluş Yıl Dönümünü, devletimizi sonsuza kadar yaşatma azmi ve kararlılığıyla kıvançla, inançla, geleceğinden emin güçlü güven duygularımızla coşku ve mutluluk içinde kutluyoruz. Kıbrıs Türk Halkı’nın egemen devletinin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü gururla kutladığımız bu tarihi günümüzde, bizlere bugünleri sağlayan Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Yüce Türk Milletine ve Gazilerimize şükranlarımızı sunar, Şehitlerimize rahmet ve mekânları olan cennetlerinde nurlar içinde yatmalarını dileriz.

 

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramımız Kutlu Olsun

 • 2018-08-01

20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı ile siyasi coğrafyasının sınırları çizilen, 15 Kasım 1983 tarihinde ilan edilen bağımsız ve egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk Halkının önemli ulusal bayramlarından biri olan 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı, KKTC’ni sonsuza kadar yaşatma, geleceğe ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda daha güçlü ve varlığımızı kesin güvenceler altına almış bir halk olarak kıvançla, huzur ve mutluluk içinde coşkuyla kutluyoruz.

Dr. Fazıl Küçük Ve Rauf R. Denktaş'ı Saygı, Özlem Ve Şükranlarımızla Anıyoruz

 • 2018-01-13

Kıbrıs Türk halkı uzun ve oldukça zor bir mücadele sonucunda bağımsız, özgür ve güvenlik içinde geleceğinden emin, güvencesi tam, egemen bir halk olarak kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde varlığını sürdürmektedir. Yaşanmış tarihi geçmişi ve siyasal tarihi bu günlere, mücadeleyi başlatan, aydınlanma, özgürlük ve bağımsızlık yolunu açan liderlerine inanarak, güvenerek birlikte yürüttükleri özverili mücadelelerin, geleceği örgütleyen stratejilerin ve uygulanan politikaların sağladığı zaferler sonucunda ulaşmıştır.

 

Kıbrıs Müzakereleri Hakkında Basın Açıklaması - 13.03.2014

 • 2014-03-13

Kıbrıs Müzakereleri Hakkında Basın Açıklaması - 13.03.2014