450’nci Yılında Kıbrıs’ın Fethi

Kıbrıs Türk Kültür Derneği

Kıbrıs Adası’nın 1570 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethinin 450’nci yıl dönümü, geniş katılımlı törenlerle kutlanacak. Elmalı ve Finike’de başlayacak olan etkinlikler, teknelerin Kıbrıs’a hareketi ve Kıbrıs Limanı’nda düzenlenecek törenle son bulacak

 
450’nci yılında Kıbrıs’ın fethi
24 Haziran 2021 - 15:49
 

Kıbrıs Adası'nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethinin 450’nci yıl dönümü Finike ve Elmalı'da törenlerle kutlanacak. Kıbrıs'ın fethini temsilen Finike'den denize açılacak tekneler Kıbrıs'a gidecek. 28 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan etkinliklerle ilgili Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Ocakları Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, kutlamaların Kıbrıs'ın fethine giden kara birliklerinin toplandığı Antalya'nın Elmalı ilçesinde başlayacağını ifade etti.  Uysal,  Kıbrıs'ın ilk olarak Hazreti Osman döneminde İslam orduları tarafından fethedildiğini ifade ederek, “Hepimizin yavru vatan adını verdiğimiz Kıbrıs adası, Peygamberimizin vefatından sonra halife Hz. Osman döneminde İslam orduları tarafından fethedilmiş. Hatta yüce Peygamberimizin süt teyzesi tarafından akrabası olan Ümmü Hiram, kuşatma esnasında Larnaka yakınlarında şehit düşmüştür” diye konuştu.
 
Fetih Finike’den başladı
Abdullah Uysal, Kıbrıs Adası’nın 1191 yılında önce Bizanslılar tarafından Müslümanların elinden alındığını, 1489 yılında da Venediklilerin eline geçtiğini anlattı.  Uysal, "Yavuz Sultan Selim tarafından Suriye, Lübnan ve Mısır’ın fethi tamamlanınca Doğu Akdeniz 'de önemli bir konumda bulunan Kıbrıs Adası’ndaki Venedik ve Cenevizli korsanlar, ticaret ve hacı adaylarını taşıyan gemilere saldırıp Osmanlı toprakları arasındaki ulaşım güvenliğini tehdit etmeye başlayınca Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Padişah 2. Selim, Kıbrıs’ın alınması için hazırlıkları başlatır. 1570 yılı Mayıs ayında toplam 360 parçadan oluşan Osmanlı donanması İstanbul‘dan hareket ederek Finike Limanı’na gelir. 30 Haziran 1570 günü Elmalı’dan Finike’ye gelmiş olan askerleri alarak 2 Temmuz'da Kıbrıs'ta Limasol Limanı’na ulaşılır. 9 Temmuz’da Girne Kalesi alınır. Kuşatmadan 51 gün sonra 15 Eylül’de Lefkoşe alınır. 8 Ekim’de Magosa Kalesi kuşatılmışsa da kış mevsiminin araya girmesiyle ancak 1 Ağustos 1571’de kale düşer ve adanın fethi tamamlanır” diye konuştu.
 
Kıbrıs Yunan toprağı olmadı
Başkan Uysal, Kıbrıs'ın tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığını vurgulayarak,  "Kıbrıs Adası 1571-1876’ya kadar 305 yıl kesintisiz olarak Osmanlı egemenliğinde bir Türk toprağı iken 1876 yılında İngiltere’ye kiraya verilir. 1914 yılın 1. Dünya Savaşında İngiltere ada yönetimine tamamen el koyar. Rumlar ve İngilizler soydaşlarımızı adadan kovmaya çalışılırlar. 1959 Zürih ve Londra antlaşmaları ile Türklerin de yönetimde söz sahibi olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti kurulsa da Rumlar adayı Yunanistan’a ilhak etmek için yeniden Türklere saldırılarını başlatırlar. 20 Temmuz 1974’de anavatan Türkiye garantör devlet olarak Kıbrıs'a çıkarma yaparak oradaki Türk soydaşlarımızın varlığını korur. 5 Kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türklerinin önderi Rauf Denktaş liderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulur. Doğu Akdeniz’de, Mavi vatanımızda Kıbrıs Türklüğünün varlığı Türk milletinin bekasıdır. Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türklüğünün yanında olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.
 
Etkinlik programı
Etkinliklerle ilgili konuşan Uysal, “28 Haziran'da Elmalı'da başlayacak olan etkinliklerin ardından mehteran eşliğinde Finike'ye hareket edilecek. 29 Haziran'da kutlamalar burada devam edecek. Kutlamalar 29 Haziran Salı günü Kıbrıs'ın fethi için 450 yıl önce İstanbul'dan çıkan Osmanlı Donanması'nın kara birliklerini aldığı Antalya'nın Finike ilçesinde devam edecek. 30 Haziran sabah saat 07.30'da Finike'den çıkacak teknelerin Kıbrıs'a seyrüseferi başlayacak. Tekneler üç grup halinde yola çıkacak. Kıbrıs Adası'nın Girne Limanı'nın bir mil açığında, 1 Temmuz Perşembe günü bizi Kıbrıslı tekneler ve gemiler karşılayacak. Türkiye'den giden tekneler, söndüren gemileri etrafında, Kıbrıslı tekneler de bizim etrafımızda sevgi ve barış çemberi oluşturacak. Aynı gün hep birlikte Kabotaj Bayramını Girne önünde kutlayacağız" dedi. 

(ABDULLAH UYSAL)

‘Adım atan hep biz olduk’
Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı Vural Önal ise, Kıbrıs'ta Rum kesimi ile yıllardır devam eden çözümsüzlüğe dikkat çekerek, “Az önce de söylendiği gibi Hazreti Osman döneminde İslam ordularının fethinden itibaren Kıbrıs hiç bir zaman Yunanistan'ın egemenliği altına girmemiştir. 1571 yılından itibaren Osmanlı ve Türk toprağı olan Kıbrıs, 1914'te 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun Almanya ile müttefik olmasını fırsat bilen İngilizler tarafından yönetime el konulmuştur. Kıbrıs Türkü için zulüm bundan sonra başlamıştır. Rumlar ve İngilizler soydaşlarımızı adadan kovmaya çalışırlar. Kıbrıs'ın Yunanistan'ın kontrolüne geçmesi için katliamlar yapılmaya başlanmıştır. Kıbrıs sorununun çözümü için adım atan taraf hep biz olduk. Biz bir adım attık, Rumlar iki adım geri çekildi. Kıbrıs tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadı, olmayacak da" şeklinde konuştu. Programa Türk Ocakları Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, Türk Hava Kurumu Antalya İl Başkanı Süleyman Girgin, Cumhuriyet Kadınları Derneği Kepez Özgürlük Şube Başkanı Mutlugün Özturan, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı Vural Önal, Manavgat  Atlı Spor Kulübü Başkanı Mustafa Çolak, Finike Amatör Denizciler Derneğin Başkanı Önder Akülkü, Emekli Albay Suat Akgül, Emekli Deniz Albay Sedat Akkuş, AKSAN Proje Koordinatörü Özer Özgül katıldı.
 
 Esra ALTUNKES

 

 

Sayfamızı Paylaşın: