Biraz da Gerçekçi Olmak Gerekmez Mi?

Bazı çevrelerde panik var. BM Güvenlik Konseyi kınamış, AB yaptırım kartını tekrar ortaya çıkarabileceğini üst perdeden haykırıp, “olumlu gündem” dönemini kapatabileceğini söylemiş. Rusya bile katılmış Türkiye’nin kınandığı Güvenlik Konseyi açıklamasına. Başka? Amerika da “Maraş’ta atılan adımlar geri alınsın, iki devletli çözüm asla olmaz” demiş.

Maraş’ta küçücük bir alanın askeri bölge dışarısına alınması, bölgeye dönmeyi veya mülkleri ile Taşınmaz Mal Komisyonu’nda tasarrufta bulunmayı arzu eden 1974 öncesi sakinlerinin başvurularına kapının açılması Türkiye ve KKTC’yi dünyada “yalnız” bırakmış.

Duyan zanneder ki 1975’ten bu yana iki bölgeli, iki kesimli federal çözüm dedik diye dünya Kıbrıs Türk halkını hep kucaklamış, destek olmuş, milyarlarca dolar yardımda bulunmuş ama şimdi iki devletli çözüm denildi diye cezalandırılacak. Ya da Avrupa Birliği Türkiye’yi bunca yıldır üye yapmaya niyetliymiş ama Maraş’ın %3.5’inin askeri bölge dışına alınıp eski sahiplerine, yani Rumlara, verilebileceğini söyledi diye vaz geçmiş, üye yapmayacakmış.

Hadi canım sende… Ne demişler ağlamayan bebeye emzik yok. Uslu olursan vururlar ensene, söylerler bir iki güzel laf, ama gidip yaramazı sakinleşmesi için ödüllendirirler.

Yanlış veya doğru, 20 Temmuz Cumhuriyet Meclisi konuşması ve akabinde Barış ve Özgürlük Tören konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğer bir fatura ödenecek ise bunu ödemeye Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkünün hazır olduğunu, Rumlar güya çözüm isteyecekmiş diye bir 50 yıl daha federasyon görüşür gibi yapılmayacağını, Kıbrıs Türk devletinin kökleşmesi ve uluslararası alanda yerini alması için gerekenin yapılacağını ilan etti.

Yeni Cumhurbaşkanlığı kompleksi, Meclis binası konusuna fazla takıldı kaldı bazı arkadaşlar. Lefkoşa’da surlar üzerinde prefabrik binada bir dönem başkanlık çalışma ofisinin, başbakanlığın, dışişleri başkanlığının yer aldığını unutuyor birileri nedense. Mesele bina değil, dünyaya Kıbrıs Türk devletinin geçici olmadığını ilan etmektir amaç. Güya Kıbrıs Türk halkının çıkarını savunan ama gerçekte Akel ne derse onu tekrarlayan KKTC’deki sol muhalefet partilerinin ve gruplarının sıklıkla küçük düşürmek maksadıyla söylediği gibi bu günkü meclis binası Dianellos sigara fabrikasından dönüştürülen bir yapı. Hem küçük hem de ikide bir güya yaratıcı Rumseverler tarafından “Dianellos” olarak bahsedilen meclise yeni ve yeterli bir bina inşa edilmesi bu devleti yaşatma kararlılığını göstermez mi?

Farkındaysanız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mecliste konuşmasına danışma kurulunda evet deyip sonra boykot kararı alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) bir süredir yaptığı yakışıksız hareketi unutturma gayretkeşliği içerisinde. Eğer Erdoğan’ın Meclis konuşmasını, 20 Temmuz törenlerini boykot etmemişlerse, niye katılmadılar? Yaptıkları açıklamalar ne idi? Şehitler anıtı Türkiye ile hiç ilgili bir anıt değil. Kıbrıs Türk mücadelesinin şehitleri için düzenlenen Şehitler Anıtı’ndaki anma etkinliğinde olmaları gerekmez miydi? “Şehitler üzerinden siyaset olmaz” lafını şimdi mi keşfettiler? On yıllardır gerek iktidarda gerekse muhalefette katılmadılar mı o törenlere? Bütün o yaptıklarında ciddi ve samimi idiyseler, şimdi niye kıvranıyorlar Türkiye’yi ve Türk milletine karşı bir harekete girmediklerini söylüyorlar?

CTP’nin ve gerek içte gerekse dışta bazı kişilerin fark edemedikleri mesele, sanki iki devletli çözüm yerine olmayacağını bildikleri halde federal çözüm dense Kıbrıs Türkü izolasyonlardan kurtulacak? Yok öyle bir şey. AB yaptığının yanlış olduğunu bildiği halde iç sorunu bulunan Kıbrıs Cumhuriyetini, üstelik Rum yönetiminin adanın tümünü temsil etmediğini bildikleri halde Kıbrıs’ın tümünü temsil edermiş gibi üye yapmamış mıydı? 1964’de “Kan durması için gerekli, kan dursun durum normale dönecek” sözü ile Türkiye’ye de kabul ettirilen 4 Mart kararıyla Türk temsili eksik hükümeti Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti olarak tanıyan Güvenlik Konseyi o karardan dönemezmiş. Niye, çünkü yanlış yaptığını kabul edemezmiş, Kıbrıs Türk halkı ayrı devlet olamazmış. Hadi canım sende. Bu yaşam hakkı. İster kına istersen ne yaparsan yap.

AB Türkiye’ye ne yaptırım uygulayacak? Yoksa üye mi yapmayacak? Şaka gibi. Şimdi sanki çok büyük imkanlar bu nedenlerle kaybedildi gibi “Yalnız kaldık, yanlış yapıldı” diye vaveyla içine girmenin anlamı ne?

Ama, arkadaşlar, bu gelişmeler ile sağlanan bir önemli gelişme var. Bir zahmet okuyun Rum basınını. Giderek artan panik ortamında Nikos Anastasiades’in büyük başarısızlığı vurgulanıyor, sayesinde iki devletliliğin tek çözüm gibi görünmeye başladığı belirtiliyor. Hedef de bu idi kanımca. Rum tarafı ve destekçileri iki devletli çözüm seçeneğinin masada olduğu bir sürece zorlanması…

Tanınma olmaz diye bir kanı yerleşmiş bazı çevrelerde. İmkansız değil. En azından 4-5 ülke ile doğrudan uçuşlar ve ticari temaslar bildiğim kadarıyla gündemde.

Felaketi yaşıyoruz… Ciğerlerimiz yanıyor…

Nereden ve hangi açıdan bakarsak bakalım son günlerde Türkiye’nin birçok yerinde neredeyse planlanmış gibi ülkenin ormanlık alanlarını hedef alan büyük bir felaket yaşamaktayız. İnanmak mümkün mü, bir ara aynı anda ülkemizde 100’ü aşkın yangın yeşil zenginliğimizi, orman habitatını, köyleri, yazlık konutları ve seraları yutmakta, bazı turistik tesislerin boşaltılmasını zorunlu hale getirmekteydi.

Elbette bu felaket siyaset üstü yaklaşmayı gerekli kılıyor. Tehdit büyük ve eğer yangınları başlamadan engelleyebilecek bir örgütlenme, erken müdahale ve haberleşme sistemi kurulamaması durumunda korkarım önümüzdeki aylar ve yıllarda çok daha ciddi ve mücadele edilmesi çok daha imkansızlaşacaktır. Bugün yangınlar ile mücadelede niye Türkiye’nin yeterli uçağı yok veya yetersiz olduğu tartışmasından ziyade niye bu noktaya geldik, yarın daha emin bir aşamada nasıl olabiliriz, neler yapmalıyız sorularına cevap aramak olmalıdır.

Muhakkak ki aynı anda yüzü aşan yangının meydana gelmesi hainliği, düşmanlığı, sabotajı akla getirmektedir. Bu ülkenin düşmanı da haini de maalesef mebzul. Bir numaralı terörist başına kimlik ve pasaport verecek, bir başka ülkedeki büyükelçiliğinde misafir edecek kadar müttefikleri, komşuları var Türkiye’nin maalesef. Unutmadık, unutmayacağız nasıl suçüstü yakalanıldığını. Tetiği çeken ile emreden veya o emri verene yardım ve yataklık eden arasında ne fark vardır ki?

Ancak, aynı anda onlarca yerde meydana gelen yangınların bir düşmanca veya haince sabotaj olup olmadığı konusunda kanıt elde edinceye kadar yutkunmaktan başka ne yapılabilir ki? Devamlı sabotaj kuşkusundan bahsetmek sadece mevcut duruma sebep olanların, önlem almada başarısız olanların ikinci planda kalmalarına, boş tartışmalarla patinaj yapmaya benzeyecektir, anlamsızdır. Soruşturmalar elbette bir şey varsa ortaya çıkaracaktır. Bugün öncelikle yangınları kontrol altına almak, sonra yeni yangınlar olmaması için karadan, havadan devriye imkanlarını azami kullanmak ve öncelikle yanan alanların tek karışının bile orman alanı dışına çıkarılmasını yasaklayacak, imara açılmalarını engelleyecek ve hızla yeniden ağaçlandırılmasını emredecek bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Tek karış alan bile “özel turizm alanı” falan bahanesiyle tekrar ağaçlandırma kapsamından çıkarılmamalı, inşaata izin verilmemelidir.

Bunları niye söylüyoruz şimdi? Kimse kusura bakmasın, şimdi boşaltılmak zorunda kalınan Güvercinlik, Bodrum’daki bir otelin olduğu yerdeki orman daha üç-beş sene önce hesaplıca yakılmış, önce “ağaçlandırılacak, imara açılmayacak” beyanatları verilmiş sonra da bir güzel kolaylık göstererek hızlıca otel oturtulmuştu…

Unutmadık…

Yusuf KANLI

ykanli@hotmail.com

02.08.2021

 

Sayfamızı Paylaşın:
Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin