Akıncı'ya soruyorum: Masada Türk Halkını mı, Rum tarafını mı temsil ediyorsun?

 
Sabahattin İsmail
   

      Sabahattin İsmail

Kıbrıs Türk halkı ganimet için, Rum'un malını almak için savaş çıkarmadı, gasp için savaşmadı. EOKA ve ENOSİS'cilere karşı, 20 bin kişilik işgalci Yunan ordusuna karşı canını, malını, namusunu, geleceğini, özgürlüğünü, onurunu korumak için nefsi müdafaa yaptı.

 

Savaşı başlatanlar, etnik temizlik ve katliam yapanlar, hakkımızı yiyenler, yaşama hakkımızı yok edenler; Anavatanın da, bizlerle birlikte genç evlatlarını şehit vermesiyle mağlup oldular... Tarih boyunca şartları zaferi kazananlar koydu..

 

Ne ki, basiretsiz siyasetçiler nedeniyle kazandığımız bu savaşta barış şartlarını biz koyamadık...

 

 Biz sorumlusu olmadığımız bir savaşın galibi olduk ama savaşı kaybeden taraf gibi davrandık.

 

Dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde, savaşı kaybeden suçlu tarafın bize barış şartı dayatmasını hazmettik!

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişi, binlerce şehidin canı ve binlerce gazinin kanı pahasına kazandığımız ve sorumlusu olmadığımız bu savaşın kazanımlarını teslim etmek için hala çaba gösteriyor...

 

Şehitlerin, gazilerin, babasız büyüyen çocukların hakkını kim ödeyecek?...

 

11 yıl boyunca çalınan yaşama hakkımızı, yakılıp yıkılan köylerimizin evlerimizin bedelini kim ödeyecek?...

 

Ben 9 yaşında göçmen oldum.

 

K. Kaymaklı'da evimiz yakıldı, köyümüz işgal edildi, yağmalandı, yakıldı, köylülerimiz katledildi, kaçırılıp kör kuyulara atıldı, yıllarca çadırlarda, ağıllarda, han odalarında, göçmen evlerinde yaşadık.

 

15 yaşında öğrenci mücahit oldum...

 

Avustralya'ya göç ettik, fabrikalarda çalıştık..

 

20 yaşında dönüp Barış Harekâtına katıldım, kaç kez ölüm tehlikeleri atlattım... Çocukluğumu, gençliğimi yaşamadım. Benim gibi on binlerce Kıbrıs Türkü, çocukluğunu, gençliğini, hayatını yaşamadı... Binlercemiz öldürüldü, toplu mezarlara gömüldü, önce köylerinden sonra adadan göçe zorlandı. Londra'nın, Avustralya'nın, Kanada'nın yollarına düştü binlercemiz....

 

Sana soruyorum Mustafa Akıncı:

 

Kıbrıs Türkünün haklarını, en başta tazminat hakkını savunmak hiç mi aklına gelmez... Niye ısrarla bu halkın tazminat hakkını masaya getirmiyorsun?

 

Tutturdunuz bir ganimet-ganimetçi edebiyatı, Rum mülkünün iadesi, Rum çocuğun duygusal bağı, Rum’un maddi-manevi tazminat hakkı, uluslararası hukuk, 90 bin Rum’un yerleşeceği toprak iadesi de gidersiniz...

 

Mustafa Akıncı, sana soruyorum:

 

Saldırıya uğrayan, kurucusu ve ortağı olduğu devletten silah zoru ile atılan, katledilen, etnik temizliğe uğrayan Kıbrıs Türk Halkının 1963'den gelen tazminat hakkını, bizim yaşama hakkımızı, ORTEGA Raporunda belirtilen yakılıp yıkılan köylerimizin, işgal edilip işletilen topraklarımızın tazminatlarını niye hiç masaya getirmiyorsun, niye talep etmiyorsun?

 

Senin görevin savaş suçlusu, saldırgan Rumların tazminat taleplerini karşılamak mı, saldırıya uğrayan, masum Türk Halkının tazminat hakkını savunup almak mı?

 

Sen masada kimi temsil ediyorsun?

 

Türk Halkını mı, savaş suçlusu, ırkçı, işgalci Rum tarafını mı

 

Sabahattin İSMAİL

01.02.2017

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin