ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 85. YILINDA ÖZLEMLE, SAYGIYLA ANIYORUZ.

ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 85. YILINDA ÖZLEMLE, SAYGIYLA ANIYORUZ.

Atatürk'ün Önderliğinde Kurulan 100. Yılını onurla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti Yönetimi ile Türk Milleti çağdaş hak ve özgürlüklerini kazanmıştır. Ülkemizde insan hak ve özgürlüklerinin anayasa ve yasalarla güvence altına alınması ancak Atatürk ilke ve devrimleriyle gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin yönetim biçimi demokrasi ve cumhuriyet olarak ilan edilmiş ve Devleti yöneten güçler birbirinden ayrılmıştır. Demokratik devlet yapısının kurulması için lâiklik ilkesi temelinde kamu yönetimi ve özgürlükleri, insan hakları gözetilerek yeniden belirlenmiştir. Temel hak ve özgürlükler güvence altına alınmış ve yeni bir hukuk sistemi kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yönetiminde, akıl ve bilim ışığında Egemenlik Kayıtsız Şartsız Türk Milletine verilmiştir.

Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet devletiyle Türk kadını haklarını elde etmiştir. Atatürk, Batı’nın Birleşmiş Milletler Örgütü’nde temel aldığı çağdaş kadın anlayışını çok önceden kavrayarak 1923 yılında yaptığı bir ko­nuşmada "Şuna inanmak lazım ki, dünya yüzün­de gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözleriyle Türk kadının yerine ve toplumdaki önemine vurgu yapmıştır.

 

Atatürk’ün Gerçekleştirdiği Türk Devrimi Evrensel değerdedir. Türk Devrimi’ne evrensel değer kazandıran ilkeleri UNESCO’nun, Atatürk’ün 1981 yılındaki 100’ncü Doğum Yıldönümü dolayısıyla aldığı karara dayandırdığı gerekçeler de göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, egemenliği kayıtsız şartsız millete veren, demokrasiyi, laikliği, çağdaş eğitimi, tam bağımsızlığı ulusumuza kazandıran, sonsuza kadar asla unutulmayacak, Türk milletinin kalbinde ilkeleri ve devrimleriyle ebediyen yaşayacak olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 85. Yılında özlemle, Saygıyla anıyoruz. 

                                                                         KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

                                                                                  YÖNETİM KURULU

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin