EROZYONUN UMUDU

 

   EROZYONUN UMUDU

Ahmet GÖKSAN

ahmetgoksan45@gmail.com

“Kanayan yaraların artık dindirilmesi zamanı gelmiştir. Mademki Amerikalılar ne de İngilizler buna muktedir değillerdir.  O halde Anavatanın vazifesini yapmasına engel olmasınlar. Mania çıkarmasınlar”. 1962

Dr. Fazıl KÜÇÜK

 

 

Yeni bir yıla yeni umutlarla girmemize ve iyi niyetli söylemlere karşın yapılmakta olan savaşlar halkların moral açısından çöküntü yaşamasının nedeni oluyor. Bu nedenle 2024 yılı geride bıraktığımız 2023 yılını aratıyor. 2024 yılının bu nedenle kötü geçecek bir yıl olacağının işaretlerini de veriyor. Bunun nedenlerinin başında savaşlardan önce ırkçılığın Avrupa ve Amerika’da ivme kazanıyor olmasıdır. Kıbrıs’ın güneyindeki yönetiminde de benzer gelişmeler yaşanıyor. Son günlerde yapılan kamuoyunun sonuçları sıkıntı yaşanmasının nedeni oluyor.  

Açıklanan sonuçlara göre AKEL’in birinci parti olarak çıktığı belirtiliyor. Partinin daha önce yapılan iki adet genel kurulunda adanın Yunanistan’a bağlanması kararını almış olmasını anımsatmak gerekiyor. Nikos Anastasiyadis’in partisi i-kinci parti olarak çıkıyor. Anastasiyadis’in partisi tarafından 4 milletvekili ile parlamentoya taşındığı bilinen ELAM üçüncü büyük parti olarak temsil ediliyor. ELAM’ın ırkçı söylemlerine karşın diğerlerinin arasında ne farklarının olduğunu söylemeye gerek olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Bu nedenle AKEL’in birinci parti olarak çıkmasının olası müzakere sürecine fazladan katkısının olmayacağının bilinmesini anımsatıyoruz.   

Irkçı partilerin yalnızca adanın güney kesiminde ivme kazanıyor olmasının, AB ülkeleri ve Amerika’da da ivme kazandığı yapılmış olan seçim sonuçları ile doğrulanmaktadır. Bu yönlü gelişmelerin daha önceleri yaşanmış olan savaşlara yeniden çağrı çıkarabileceği kuşkusu olasılık olarak yaşanıyor.  

Bir yılı aşkın süredir Ukrayna ile Rusya arasında yaşanmakta olan savaşın ateşinin düşme noktasına doğru evriliyor olması umut ışığı olurken nedenlerinin de sorgulanması kaçınılmaz olarak karşımızda duruyor. Gerek Avrupa Birliği ülkeleri gerekse Amerika, Rusya’yı ekonomik olarak köşeye sıkıştırarak ve keyfi ambargolarla başarılı olacaklarına ilişkin bekledikleri ve istedikleri sonucu alamadılar. İlk anda buldukları maşayı kullanarak diledikleri sonucu alamayanların şimdilerde başlarda yaptıkları yardımlarının durma noktasında olduğu belirtiliyor. Amerika’da ise 2024 yılı içerisinde yapılacak başkanlık seçimi başkanın ve diğer adayların elini kollarını bağladığı için oradan da beklentiler boşa çıkıyor.  

Amerika’nın tek sıkıntısının Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş olmadığı Neden Yahu ile Hamas arasında yaşanan soykırıma evrilen savaşa koşut Husilerin Aden Körfezi Bölgesinde  yaptıkları baskınların da olduğu biliniyor. Adanın güneyindeki İngiliz üslerinden kalkan uçakların saldırıda bulunmaları yeni bir çıbanbaşı oluyor. 

AKEL’in yayın organı olan Haravgi gazetesi, İngiliz üslerinden kalkan uçaklarla İsrail’e Amerikan ve İngiliz uçakları ile silah gönderilmesine karşı çıkıyor. Bu haberini ise İsrail’de yayınlanan Harretz gazetesine dayandırıyor. Konuya ilişkin olarak Nikos Hristodulidis’e sorulan soruya adı geçen kişi bilgisinin olmadığını söylüyor. Dağda bayırda koyun sürüsünü güden bir çoban bile akşam evine geldiği zaman varsa kaybolan hayvanın sayısını mutlaka biliyordur. Aksi olsa o kişiye bir daha güvensizlik nedeniyle çobanlık bile yaptırmazlar. Bizden anımsatması… 

Kıbrıs’ta konuşlu BM Barış Gücünden sorunlu olduğu anlaşılan Colin Stewart tarafların sıklıkla sınır ihlali yapıldığını raporundan duyururken tarafları aynı sepete koyup yargıya varması kendisine bile saygısının olmadığının göstergesidir. Suçlu var ise kim olduğunun doğru açıklanması gerekiyor mu ne… 

SEVGİ ile kalınız… 

19 Ocak 2024 - Ankara -    

 

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin