Basına Bilgi Notu - 16.07.2011

Son dönemde sıklıkla Türk Silahlı Kuvvetlerinin adadaki varlığı sorgulanmakta ve işgalcilikle suçlanmaktadır. 1959-1960 Zürih ve Londra Anlaşmaları ile kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaşaması için Türkiye-İngiltere ve Yunanistan arasında imzalanan ek protokollerle bu ülkeler garantör ülkeler olarak tanımlanmaktadır. 

Uluslararası bu anlaşmalara karşın Rumlar kendilerinden saymadıkları Türkleri bu Cumhuriyet’ten dışladılar. Dışlamakla kalmayıp etnik temizlik uyguladılar. Yunanistan’daki Albaylar cuntasının yönlendirmesi ile Makarios’a karşı 15 Temmuz 1974 gününde darbe yapıldı. Darbe sonrasında Grivas’cı ve Makarios’çu diye ikiye ayrılan Rumlar kendi aralarında çatıştılar. Böyle bir ortamda Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki düzen ikinci kez bozuldu. Bozulan bu düzeni yeniden kurmak için garantör ülke olan Türkiye 20 Temmuz 1974 günü adaya müdahale etti. Bu müdahale sonrasında Kıbrıs Türklerinin can ve mal güvenlikleri sağlandı ve karşılıklı nüfus değişimi BM gözetiminde yapılarak iki bölgeli yapı oluşturuldu. 

Böylece hem Türklere hem de Rumlara barış getirildi. Bununla da yetinilmeyerek iktidarda bulunan Albaylar cuntası devrildi ve Yunanistan’a demokrasinin gelmesi sağlandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu hareketi ilerleyen yıllarda Rumlar ve Yunanlılar tarafından işgal olarak tanımlanmaktadır. Şu anda adada konuşlu bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerinin işgalci olmadığını kaydetmek istiyoruz. Asıl işgalci olan 15 Temmuz darbesini gerçekleştirerek uluslararası anlaşmalar dışında savaş suçu işlemiş adada bulunan Yunan ordusudur. 

Kıbrıs adasının işgalden kurtarılması gerekiyorsa, öncelikle yasa dışı olarak adada konuşlu bulunan Yunan ordusu adadan çıkarılmalıdır. Buna karşın Amerika’daki Rum ve Yunan lobisinin esiri olan Amerikan Temsilciler Meclisi Üyelerinin son olarak aldıkları kararı düzeltmelerini istiyoruz. Çünkü Kıbrıs Barış Harekâtının uluslararası alanda da yasallığı kabul edilmektedir. Her fırsatta insan hakları savunuculuğu yapanların Kıbrıs Türklerinin haklılığını kabul etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. 

Saygılarımızla,
 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin