BASIN BİLDİRİSİ

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesinin önemli bir tarihi dönüm noktası ve yakın tarihimizin Kıbrıs uyuşmazlığının başlangıcı olan, Rum-Yunan tarafının başlattığı 21 Aralık 1963 Kanlı Noel soykırımının 55. Yılında, geçmişimizi unutmuyor ve aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası’nı, Kıbrıs Türk halkına uygulanan soykırımın yarattığı unutulmaz acıları, vahşet olaylarını, geçmişte yaşananları iyi anlamak, tarihi gerçekleri doğru kaynaklardan öğrenerek egemenliğimizi, özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı korumanın bilincini güçlendirmenin bir etkinliği olarak değerlendirmeliyiz.

İnsanın en temel ve doğuştan sahip olduğu ilk hakkı, evrensel nitelikte olan yaşama hakkıdır. Yaşama hakkının yok edildiği bir durumda diğer insan haklarından doğal olarak söz edilemez. Bu nedenledir ki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde yaşama hakkı temel hak kabul edilmiştir. Bunun için devletin öncelikli görevi vatandaşlarının insan haklarını korumaktır. 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti devletinin bütün olanaklarını kullanan Rum Cumhurbaşkanı, Rum İçişleri Bakanı ve diğer Rum devlet yetkilileri ENOSİS’i gerçekleştirmek amacıyla hazırladıkları gizli Akritas Planı gereğince 21 Aralık 1963 tarihinde Türk halkına soykırım saldırılarını başlattılar ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yıkarak Kıbrıs uyuşmazlığını yarattılar.

Soykırıma ve etnik temizliğe uğrayan, şehitler ve kayıplar veren, göç etmek zorunda kalan Türk halkı imkânsızlıklar içinde büyük bedeller ödeyerek verdiği varoluş mücadelesiyle özgürlüğüne, bağımsızlığına ve egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletine kavuşmuştur.

Halkımızın yaşadığı tarihi gerçekler, Rum-Yunan ikilisinin değişmez ENOSİS siyaseti ve özellikle Crans Montana’da Türk halkına karşı ortaya koydukları tutum daima hatırlanarak egemenliğimize sahip çıkmalı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatmaktan başka seçeneğimizin olmadığı gerçeği esas alınmalı ve geleceğimiz planlanmalıdır.

21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası’nda Şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anarız.

 

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

         YÖNETİM KURULU

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin