ETİMESGUT BELEDİYESİ 16. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ’NDE

ETİMESGUT BELEDİYESİ 16. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ’NDE

KIBRIS TÜRK KÜLTÜRÜ ÖRNEKLERİYLE TANITILDI

Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Dünyası arasındaki kardeşlik, birlik, beraberlik ve kültür bağlarını geliştirmek ve Türk Dünyası coğrafyasındaki Türk topluluklarının kültür ve sanatının yaşatılması amacıyla “16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali”  düzenlenmiştir.

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97 yıldönümüne denk gelen Festival yürüyüşü, Belediye Başkanı Sayın Enver Demirel ve eşi Sayın İlknur Demirel, Siyasi Partilerin Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Türk Cumhuriyet ve Akraba Toplulukları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri  ve vatandaşların katılımı ile Ahimesut Bulvarı üzerindeki Bahçeli Parkı’ndan başlayarak Türk Beyleri Kent Meydanı’nda son bulmuştur.  Yürüyüşte Mehteran ve Seymen ekiplerinin gösterileri renkli görüntüler oluşturmuştur. Festival 8 Eylül 2019 Pazar günü son bulacaktır.

Derneğimiz tarafından hazırlanan “Kıbrıs Evi” standında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kültür ve sanatının tanıtımı yapılmaktadır. Festival kapsamında 1 Eylül 2019 Pazar günü “Kıbrıs Gecesi” düzenlenmiştir. Gece’ye katılan “Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu” tarafından “Anadolu Zeybeği”, “Kıbrıs Çiftetellisi”, “Sarhoş Zeybeği”, “Kız Karşılaması”, “Mendilli”, “Aziziye Sirtosu”, “Mandıra”  oyunlarını sergilemişlerdir. Halkın büyük bir beğeni ile izlediği Kıbrıs Türk halkoyunları büyük alkış almıştır.

            Kıbrıs Evi’nde, Kıbrıs Türk mutfağının güzel lezzetlerinden Zeytinli Bidda, Hellimli Bidda, Hellimli Pide, Kayık Pasta, İçi Dolu Kurabiye ve Pilavuna ikram edilmiştir.

            Festival boyunca katılan diğer kurum ve kuruluşlarla temaslarımız ve tanıtım etkinliklerimiz devam edecektir.

 

                                                                                                                                                      KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

                                                                                                                                                                    GENEL MERKEZİ

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin