Türkiye’nin yetiştirdiği, Anayasa Hukuku’nun önde gelen en önemli hocalarından biri olan, 1971 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı döneminde 12 Mart Darbe Yönetimince tutuklanan,  devlet, siyaset ve akademi yaşamında önemli rol oynayan, çok sayıda öğrenci yetiştiren, dinamik anayasa anlayışını getiren değeri ölçülemeyecek ve yeri doldurulamayacak, Kıbrıs Türk halkının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, milli çıkarlarını, egemenliğini savunan, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş’ın Anayasa ve müzakere süreçlerindeki danışmanı Prof. Dr. MÜMTAZ SOYSAL’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü ve acısını yaşıyoruz.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal Hoca, Kıbrıs Türk Halkının Dava yoldaşı, mücadele arkadaşıydı. Mümtaz Soysal bir Anayasa hukukçusu, bir gazeteci, bir bilim insanı olarak Kıbrıs uyuşmazlığının çözümüne ilişkin düşüncelerini, mevcut durumun değerlendirmesini yaparken, anlaşma önerilerini geliştirirken insan hakları, demokrasi, barış, dostluk, evrensel değerler ışığında gerçekçi ve bilimsel değerler temelinde savunuyordu. Görüşleri, değerlendirmeleri ve önerileri, bir anayasa hukukçusunun, bir bilim insanının ortaya koyduğu görüşlerdi. Tezlerimizi ve Kıbrıs’taki gerçekleri dünya kamuoyuna duyuracak özgün ve nitelikli, içi dolu dolu yazılarıyla, konferanslarıyla savunuyordu.

Mümtaz Soysal hoca önerilerini, görüşlerini ve değerlendirmelerini çağdaş dünya gerçeklerine ve Kıbrıs Türk halkının temel haklarına uygun bir şeklide ortaya koyuyordu. Kıbrıs uyuşmazlığı konusunda, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarının ve ulusal çıkarlarımızın korunması için kesin bir tutumu vardı. Bu tutumunu da önce yazılarında daha sonra görüşme süreçlerinde ve gelişmelerde, daima kararlılıkla, inançla, anayasa hukuku ve bilimsel tutarlılıkla sürdürdü.

Kıbrıs Türk halkı için bambaşka bir yeri, önemi ve değeri olan rahmetli Başbakan Bülent Ecevit- Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan hükümetinin göreve geldiği 1978 yılında Başbakan Ecevit’in Ankara’daki bir görüşme sırasında Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Deııktaş’a önermesi ve kabul görmesi üzerine 1978 yılından itibaren resmen Anayasa Danışmanı olarak göreve başladı. Mümtaz Soysal bu görev süresinde ve sonrasında Kıbrıs uyuşmazlığının çözüm çalışmalarına etkin katkı yapmaya, Türk tarafının tezlerinin güçlü dayanaklarını ortaya koymaya ve öneri paketlerinin geliştirilmesine unutulamayacak çok önemli ve büyük katkılar yapmış, hukuki ve bilimsel temellerinin geliştirilmesinde belirleyici bir rol oynamıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde verdiği bir konferansta "Kıbrıs Antlaşmaları ile kurulmuş Kıbrıs Cumhuriyeti’nde kurucu ortak iki halktan biri olan Kıbrıs Tiirk halkı self-determinasyon hakkını kullanarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Görüşmeler yoluyla gerçeklere dayalı kalıcı bir antlaşma için kararlılığımızı ve girişimlerimizi sürdürüyoruz. Rum tarafı buna yanaşmamaktadır. Biz onları bekleyecek değiliz. Bir yandan bu girişimlerimizi sürdürürken bir yandan da Kıızey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişmesi, güçlenmesi için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden vazgeçme söz konusu olamaz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihe şaka olsun diye kurulmadı. Bugünkü durum da bir çözümdür” sözleriyle bugünün geçeklerini dile getirmişti.

Değerli ve sevgili Mümtaz Soysal Hoca Kıbrıs konusundaki ve KKTC’nin varlığı, Türkiye’nin ve KKTC Halkının ulusal çıkarlarını koruma ve doğru bir uzlaşmayı sağlama konusundaki mücadelesini, yazılarıyla, her platformdaki görüşme ve konferanslarıyla bütün gücü ve inancıyla sürdürmüştür. Kıbrıs Türk halkı Size şükran duymaktadır. Katkılarınız ve verdiğiniz mücadele unutulmayacaktır.

Değerli Mümtaz Soysal Hocaya Allah’tan Rahmet, Ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve Mülkiye Camiasına baş sağlığı diliyoruz.

Mekânı Cennet olsun, nurlar içinde yatsın.

 

                                                                                                                                                       KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

                                                                                                                                                                   YÖNETİM KURULU                                                           

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin