Yapımızın Yenisi

 
Ahmet Göksan
   

      Ahmet Göksan

                

"Yaşamanın ve var olmanın ancak gayeden uzaklaşmamakla mümkün olabileceğini bilerek selamet yollarını aramak zorundayız. Günışığındayız, karanlık gecelerde dolaşmıyoruz. Akıl ve şuurumuzu kaybetmiş değiliz. Muhakemesi yerinde olan toplum, yolunu gün batmadan tayin etmiştir. Adımlarımızı nereye attığımızı bilerek mücadelemize devam ediyoruz".1973

                                                                                                                                                                            Dr.Fazıl KÜÇÜK

İnsanlık bir süre daha Korona virüs ile yatıp kalkmaya devam edecek gibi görünüyor. Boyalı kutularda konuya ilişkin olarak konunun uzmanı olup olmadığı tartışmalı bazı kişilerle yapılmakta olan yayınlar ile neden olunan moral düşüklüğü evde oturmak zorunda bırakılan insanlar için zorlayıcı oluyor. Bu moral bozukluğuna koşut boyalı kutuların karşısına geçenlerin kısa süre sonra konunun uzmanı olacaklarını söylemek olası olacaktır.

Bazı ülke yöneticilerinin ölüm sayılarını doğru olarak açıklamadıkları konusunda kuşkular yaşanıyor. Sorunun aşılabilmesi için ilk anlarda sürü yaklaşımını uyguladıklarından olacak ölüm sayılarını kendilerince gizleme gereğini duymuş olabilirler. Bazı gelişmiş ülkeler olarak kendilerini öne çıkarmak isteyen ülkelerde özellikle yaşlı bakımevlerinde ölenlerin açıklanan sayılarda yer almadığını basın yayın kuruluşları açıklıyor.

BM'in hazırladığı rapora göre salgından 300 bini aşkın kişinin yaşamını yitireceği belirtiliyor. Afrika kıtası genelinde halkın %36'sının evlerinde kullanılabilir sağlıklı su bulunmadığı da anılan raporda kaydediliyor. Korona ile yatılıp kalkılmasına koşut ülkeler arasında gerilimli konular bazı ülkelerce fırsata çevrilmek isteniyor. İsrail'in Şam yakınlarına düzenlediği saldırıda ölenlerin sayısı açıklanmadı. Son günlerde gündemden düşmeyen ve bazı terör gruplarının yerleştiği savlanan İDLİP'te gruplar arasında çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Buna koşut Amerika, İran ile Çin'e sataşmayı sürdürüyor. AB kazanı da virüs nedeniyle kaynamaya devam ediyor.

İngiltere'nin ayrılması ile başlayan tartışmalara İtalyan Başbakanı Matteo Selvini AB'nin yeni konumunu değerlendirirken "AB'nden nefret ediyor ve tiksiniyorum. Birlikten ziyade yılanlar ve çakallar mağarası. Önce virüsü yeneceğiz sonra da dönüp AB'ni düşüneceğiz. Gerekirse teşekkür etmeden ayrılacağız "diye konuşuyor.

Bugüne değin konuşulmamış hiçbir yanı kalmamış olan Ermeni savları konusunda yapılan açıklamaları kınamanın yeterli olmadığı bilinci ile Yüce Atatürk 1919 yılında konuya ilişkin olarak,"Ermeni sorunu Ermeni ulusunun gerçek çıkarlarından çok dünya kapitalistlerinin (emperyal amaç güdenlerin) ekonomik ve politik çıkarlarına göre çözümlenmek istenmesidir" diyerek noktayı koyuyordu.

26 Nisan 2020 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı seçimi Korona virüs salgını nedeniyle Ekim ayına ertelenmişti. Erteleme sonrasında bazı hoş olmayan tartışmalar yaşanmaktadır. Bu ertelemenin fırsata çevrilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hemen herkes gelinen bu noktadan şikâyet ediyor. Bunu önlemenin yolunun da hep birlikte uzlaşarak yeni bir devlet yapısının kurulması çalışmalarından geçtiğini gerekli görüyoruz.

Dünyaya örnek olabilecek yeni bir devlet yapısını oluşturmayı önemsediğimizi kaydetmek istiyoruz. Siyasilerle birlikte üniversitelerde yetişmiş insan gücümüzle bunun başarılacağına da inanıyoruz. Örnek alınacak bir yapıyı kurmayı başardığımız takdirde tanınmamışlık diye bir konumuzun olmayacağını da belirtmek durumundayız.

 Unumuz yağımız şekerimiz olduğuna göre dünyanın örnek alabileceği yeni bir devlet yapımızı kurmak için çalışmalara başlamamız gerekiyor mu ne...

SEVGİ ile kalınız...

"Makedonya'nın Türk Kültür ve yazın insanı şair saygıdeğer büyüğüm İLHAMİ EMİN'i kaybetmiş bulunuyoruz. Anısı önünde saygı ile eğiliyorum. Işıklar içinde uyusun".AG.

 

Ahmet GÖKSAN

ahmetgoksan45@gmail.com

08 Mayıs 2020 – Ankara -

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin