8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

            Uluslararası alanda ortak bir anlayış temelinde, insan haklarının güçlendirilmesi, cinsiyet ayırımcılığının ortadan kaldırılması ve kadınların doğuştan gelen, yaşamın her alanında sahip olduğu kayıtsız şartsız eşit haklarının korunması, gerçek yaşamda uygulanan ayırımcı yapının kaldırılması açısından 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ anlamlı, değerli ve son derece önemli özel bir gündür.

            Evrensel değerlerin başında gelen, “olmazsa olmaz” uğurunda mücadeleler verilen, toplumlar, halklar, milletler, devletler ve uluslararası kuruluşlarda sahip çıkılan insan haklarının savunulduğu günümüz dünyasında KADINLARA karşı yapılan ayırımcılık, eşitsizlik, şiddetin sürdürülmesi ve önlenememesi hiçbir şekilde, hiçbir ortamda ve hiçbir nedenle kabul edilemez. Kadına şiddetin, kadın istismarının ve ayırımcılığın olduğu, kadının sosyal statüsünün yükseltilemediği bir dünyada çağdaşlıktan, gelişmişlikten, demokrasiden ve insan haklarından gerçekçi bir şekilde söz edilemez.   

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir" veciz sözü KADINLARIN çağdaş yaşamın oluşmasında, gelişmesinde son derece önemli katkısı ve belirleyici rolü olduğunu vurgulamaktadır.

Kadına böylesi değer veren bir anlayışla insanlığın, yaşamın, üretimin, gelişmenin, yaratıcılığın, değerler bütününün ayrılmaz bir parçası olan kadına, bütün dünyada verilmesi gereken gerçek değeri daha iyi anlamak, kadın haklarını savunmak, kadına karşı ayırımcılığa, şiddete son vermek adına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü uluslararası önemli ve değerli bir gün olarak her yıl dünyada ve ülkemizde anlamlı şekilde kutlanmaktadır.  

Ülke yaşamının merkezinde yer alan, çağdaş gelişmelerin sağlanmasında önemli görevleri başarmış olan, Aile kurumunun ve dokusunun temel taşını oluşturan ve koruyan Kadınlar, üstün nitelikleriyle insanlığın devamını sağlayan olmazsa olmaz ANA varlıktır.

Yaşamın temelinde yer alan üstün niteliklere sahip olan bütün Kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz.

 

                                                                                                                                                KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

                                                                                                                                                         YÖNETİM KURULU

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin