CAMİLERİMİZE YAPILAN RUM SALDIRILARI

BASIN DUYURUSU

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Kıbrıs Rum halkının Türk düşmanlığı ve İslam karşıtlığı, Haçlı seferlerine kadar dayanan tarihten gelen faşist, soykırım, etnik temizlik, ırkçı uygulamalarının yeni tezahürleri camilerimize karşı gerçekleştirdikleri iğrenç saldırılarıdır. Rum saldırganlığının ve Türk düşmanlığının son bir hafta içindeki saldırılarının çok yönlü düşündürücü, üzücü yönleri vardır. Bunlar saymakla bitmez. Ancak “Rumların değiştiğini” “Artık geçmişteki acı soykırım olaylarının yaşanmayacağı”  sözde “bir federasyon çatısı altında birleşmenin yeni umutlar yaratacağı, barış getireceği” şeklinde pembe tabloların çizildiği, algı ve gelişmiş iletişim yönetimleriyle her gün medyanın ve teknolojinin en ileri araçları kullanılarak Türk halkının aldatılmaya çalışıldığı bir süreçte gündeme gelmesi çok düşündürücü ve üzücü tehlikeli bir gelişmedir.

Rumların faşist ve ırkçı, kin ve düşmanlık anlayışının ulaştığı noktayı gösteren camilere yapılan saygısız saldırılar ibret verici ve gelecekteki tehlikelerin, barışı ne ölçüde istediklerinin güçlü işaretleridir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki Limasol kentinde bulunan Köprülü Camii’ni Molotof kokteyli atılarak yakma girişimi, cami duvarına mavi boya ile İslâm istemeyiz yazılması; Rum yönetimindeki Tuzla köyünde bulunan camiye Bizans bayrağı asılması hafife alınamaz, bazı kendini bilmezlerin yaptığı önemsiz bir şey olarak geçiştirilemez. İnsan haklarından, dini özgürlüklerden, dine saygıdan, barış ve evrensel değerlerden söz edenler böyle faşist, ırkçı ve dini yerlere esef verici tehlikeli gelişmelere zemin hazırlama potansiyeli yüksek olan girişimlere sessiz kalamazlar, en yüksek ve samimi tondan  bu eylemleri uluslararası düzeyde kınamalı ve protesto etmelidirler.

Cami duvarına İngilizce İslâm’ı istemeyiz şeklindeki yazının yaptığı çağrışım ve ortaya koyduğu niyet iki önemli nokta değerlendirilebilir. Bunlardan birincisi İngiliz sömürge yönetiminde Türk halkının Türklüğünü kabul etmeyen ve dini azınlık cemaati politikası ile Batı Trakya’da Türk değil Müslüman azınlık olduğunu kabul eden anlayışların Kıbrıs’ta hortlatılması Türk düşmanlığını ortaya koymaktadır. Cami duvarına Bizans bayrağı asarak İstanbul çağrışımı yapmak girişimi sahiplerine hüsran getirir. İkinci önemli nokta ise başta ABD, AB, diğer Avrupa ülkeleri başta olmak üzere giderek yaygınlaşan İslamifobi eğilimleri bağlamında Rum-Yunan politikalarına uluslararası destek sağlama düşüncesidir.

Rum-Yunan halkının ırkçı yaklaşımlarının bir ürünü olan Türk düşmanlığı saldırıları kabul edilemez, tarihteki uygulamalarının sözde AB üyesi ülkedeki yeni bir örneğidir. Camilere yapılan Rum saldırılarını en şiddetli şekilde kınıyoruz.

                                                                                                                                               KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

                                                                                                                                                        YÖNETİM KURULU
 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin