Güney Kıbrıs'ta 7 Yeni Vaka 4’ü Yine Lİimasol'dan

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta dün ilk başta 3 yeni koronavirüs vakasının açıklandığını, daha sonra ise 4 vakanın daha tespit edildiği yönünde yeni bir açıklamanın yapıldığını yazdılar.

7 vakadan 4’ünün Limasol bölgesinden olduğunu belirten gazete, Limasol bölgesindeki 4 vakadan 2’sinin daha önce teyit edilmiş vakaların temas zincirinin takip edilmesi neticesinde, diğer 2’sinin ise semptom göstermesi üzerine belirlendiğini yazdı.

Güney Kıbrıs’ta dün belirlenen diğer 3 vakadan birinin, havalimanında test yaptıran Bulgar asıllı bir kişi, diğer ikisinin ise Bulgar asıllıyla oturanlar olduğunu yazan gazete, bu rakamlarla birlikte toplam vaka sayısının 1067’ye çıktığını da belirtti.

ÇALIŞANLARA YÖNELİK TESTLER

Alithia gazetesi bir başka haberinde Rum Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına dayanarak Haziran ayı içerisinde yeniden açılan işletmeler ve iş yerlerindeki 10 bin kadar çalışanın koronavirüsle alakalı kontrol edilmesi programına devam edileceğini yazdı.

Habere göre çalışanlarla ilgili programın 12 Ağustos’a kadar yapılması bekleniyor.

ÜLKELER LİSTESİ GÜNCELLENDİ

Alithia gazetesi bir başka haberinde ise Güney Kıbrıs’ta 1 Ağustos itibarıyla geçerli olacak ve güncelleştirilen epidemiyolojik tehlike temelindeki ülkeler listesinin açıklandığını yazdı.

Güncelleştirilen liste kapsamında Gürcistan’ın B kategorisinden A kategorisine; Bulgaristan’ın B’den C kategorisine; Cezayir’in B’den C’ye; Birleşik Krallık’ın ise C’den B kategorisine alındığını yazan gazete, B kategorisinde yer alan ülke vatandaşlarının uçuştan 72 saat önce PCR testi yaptırması gerektiğini, C kategorisinde olanların Güney Kıbrıs’a girişlerine sadece belirli kategoriler çerçevesinde izin verildiğini ve 14 günlük karantinanın da mecburi olduğunu anımsattı.

Habere göre kategorilerdeki ülkeler şöyle:

A kategorisi: “AB üyesi ülkeler; Avusturya, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Estonya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Malta, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya, Finlandiya, Schengen ülkelerinden İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, üçüncü ülkelerden  Gürcistan, Japonya, Kanada, Yeni  Zelanda, Güney Kore”;

B kategorisi: “AB üyesi ülkeler Belçika, Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, küçük ülkeler;  Andora, Monako, Vatikan, San Marino, üçüncü ülkelerden; Avustralya, Fas, Tayland, Tunus, Uruguay, Çin Halk Cumhuriyeti, Ruanda”;

C kategorisi: “AB üyesi ülkeler Bulgaristan, Portekiz, İsveç, Lüksemburg, Romanya, üçüncü ülkelerden ise Cezayir, Sırbistan ve Κaradağ.”

(FK/GÜL)

ANASTASİADİS’İN MURADI…

“GARANTİLERDEN, TÜRK ASKERİNDEN KURTULMUŞ, ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN ASKERÎ VARLIK GÖSTERMEDİĞİ BAĞIMSIZ VE EGEMEN BİR DEVLET KURACAK BİR ÇÖZÜM”

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki ana muradının, “modası geçmiş” diye nitelediği garantilerden ve Türk askerinden “kurtulmuş, üçüncü ülkelerin askerî varlık göstermediği, bağımsız ve egemen bir devlet kuracak bir çözüm olduğunu” öne sürdü.

Alithia ve Haravgi Anastasiadis’in Dış Rumlar Konseyi’nin telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantısının dünkü açılışında yaptığı konuşmayı, Rum Başkanlık Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya dayanarak aktardı.

“Kıbrıs sorununda şantaj taktiklerini ve tehdit altında müzakereyi kabul etmem söz konusu değil” ifadesini kullanan Anastasiadis, Türkiye’nin son dönemde Doğu Akdeniz’deki eylemlerine atıf yaptı ve bu eylemlerin bölgede “gerilimi tırmandırdığını, barışı ve istikrarı değersizleştirdiğini” öne sürdü.

Anastasiadis “bunları engellemenin tek yolunun, nihayet kararlı bir tavır sergilenerek Türkiye’ye bedel ödetecek uygun tedbirler uygulanması ve elini kolunu sallayarak hareket etmeye devam edemeyeceğinin açıkça belirtilmesi olduğunu” savundu.

Rum Yönetimi Başkanı, Perşembe günkü Paris ziyareti sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile  “AB’nin Doğu Akdeniz’in güvenliğini başka unsurların eline bırakmasının önemli bir yanlış olacağı ve deniz bölgelerini ihlal edenlere yaptırım uygulanması gerektiği” ortak saptamasında bulunduklarını söyledi.

Anastasiadis, ana muradımız, modası geçmiş garantilerden ve işgal askerlerinden kurtulmuş, üçüncü ülkelerin askerî varlık göstermediği bağımsız ve egemen bir devlet kuracak bir çözümdür” ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN VE LÜBNAN İLE DİASPORA KONULARINDA İŞBİRLİĞİ MEMORANDUMU

Haravgi ise, Rum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun Dış Rumlar Konseyi’nde yaptığı konuşmada kayıplar meselesinin açık yara olmaya devam ettiğini söyleyerek, “şartlar (yeni tip koronavirüs salgınını) düzelir düzelmez Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan arasında diaspora konularında işbirliği memorandumu imzalanacak” dediğini yazdı.

Habere göre, zaman geçtikçe daha çok kayıp yakınının, sevdiklerinin akıbetine dair soru işaretleri ile ölüp gittiğini söyleyen Fotiu, Rum tarafının sunduğu Bin 510 kişilik kayıplar listesindeki 810 Rum ve Yunan’ın akıbetlerinin halen öğrenilemediğini söyledi,  bu durumdan Türk tarafını sorumlu tuttu.

MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLASIN…

Aynı gazete “Dış Rumlar Kıbrıs’ta Yeniden Birleşme İçin Müzakere İstiyor” başlıklı haberinde “Dış Rumlar Dünya Federasyonu (POMAK), “Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi” (PSEKA)  ile Dış Rumlar Dünya Federasyonu Gençliği” (NEPOMAK) çalışmalarının dün telekonferans yöntemiyle Rum Başkanlık Sarayı’nda gerçekleştirildiğini yazdı.

Habere göre POMAK Başkanı Andreas Papaeripidis, Türkiye’nin faaliyetlerine ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “stratejik hedeflerine” atıf yaptığı konuşmasında, dış Rumlara, “yaşadığımız ülkelerde koordineli ve ikna edici olalım ki Erdoğan’ın hayalleri gerçek olmasın” çağrısı yaptı.

NEOPOMAK Başkanı Hristos Tuton bu yıl Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 60’ıncı kuruluş yıldönümü olacağını hatırlatarak “müzakerelerin devam ettiğini,  Kıbrıs’ın yeniden birleştiğini görmek istiyoruz ancak Türkiye bir çözüm bulunmasına çabalamak yerine Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inde kanunsuz eylemlerde diğer yasadışı faaliyetlerde bulunuyor” iddiasını ortaya attı.

Bu konuşmaların ardından Dış Rumlara Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelios Himonas tarafından Rum Yönetiminin enerji politikası hakkında, Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis de “kendi yetkisi dahilindeki” konular hakkında bilgi verdi.

Devamla Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Dış Rumlardan sorumlu müsteşarı, Mısır’ın muhaceret ve diasporadan sorumlu bakanı, Yahudi Lobisi’nin israil’den sorumlu başkanı ile Ermenistan diaspora konuları yüksek komiserinin görüntülü mesajları yer aldı. Rum Dışişleri bakanı Nikos Hristodulidis dış politika konularına dair bilgiler verdi. Bugün de NEPOMAK kongresi yapılacak.

(ŞA/ŞEB)

UNFICYP RAPORU ONAYLANDI

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K): BM Güvenlik Konseyi’nin dün, BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) adadaki görev süresini 6 ay daha (31 Ocak 2021’e kadar) uzatan 2537 sayılı raporu onayladığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, raporda BM Güvenlik Konseyi üyelerinin görüşlerinin yer almadığını kaydederken, dünkü toplantının konseyin ikinci toplantısı olduğunu ve telekonferans yöntemiyle değil, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) salonunda, tüm üyelerin katılımıyla gerçekleştiğini yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Andreas Mavroyannis’in, Rum Hükümeti’nin UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasından memnuniyet duyduğunu ifade ettiğini kaydetti.

Habere göre Mavroyannis, mevcut durumun ve sürekli artan tahriklerin, UNFICYP’in gerekliliğini ortaya koyduğunu ve bu sebeple, “ev sahibi ülke” olarak UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasına rıza gösterdiklerini belirtti.

Mavroyannis, Rum Hükümeti adına BM Güvenlik Konseyi üyelerine, BM Sekreterliği’ne ve UNFICYP personeline, henüz barış sağlanamamış olsa da, Kıbrıs’taki istikrarın garanti altına alınmasına koydukları katkı için teşekkürlerini sundu.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın da bu konuda açıklama yaptığını ve UNFICYP raporunun onaylanmasından duyulan memnuniyeti belirttiğini yazdı.

Habere göre açıklamada, raporda BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs ile ilgili tüm kararları ile Kıbrıs sorununun çözüm zemininin, 1251 sayılı karara atıfta bulunularak teyit edilmesinin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, raporda Berlin’de 2019 yılının Kasım ayında yapılan görüşmeden ve BM Genel Sekreteri’nin, özlü görüşmelerin en kısa zamanda başlayabilmesi için ortak başlangıç noktası olarak referans şartları belirlenmesinde başarılı olunması konusundaki çabalara devam etme niyetinden bahsedildiği de vurgulandı.

Rum Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında BM Güvenlik Konseyi’nin bu rapor aracılığıyla Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki gerginliğin azaltılması için çağrı yaptığını ve mesaj verdiğini de kaydetti.

Habere göre Rum Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin, gelişmeleri yakından izleyerek “Türk ihlallerinin” sona ermesi ve Türkiye’nin uluslararası hukuk ile uluslararası meşruiyete uyum sağlaması için nüfuzunu artırması gerektiği yönünde görüş belirtirken, raporda ateşkes hattındaki askeri ihlallerin artmasından duyulan endişeden de bahsedildiğini ve bu noktada Türk askerinin sorumluluğuna göndermede bulunulduğunu, UNFICYP’in yetkisine saygı gösterme çağrısı yapıldığını ve mevcut durum devam ettiği sürece UNFICYP’in görevinin devam etmesinin önemine vurgu yapıldığını belirtti.

Habere göre Rum Dışişleri Bakanlığı, raporda Akyar’daki durumun iyileştirilmesi çağrısında bulunulduğunu, Maraş ile ilgili 550 ve 789 sayılı kararların teyit edildiğini ve Kayıp Şahıslar Komitesi ile işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısının yapıldığını kaydetti.

(GE/ŞEB)

BARBAROS GEMİSİNİN GÜNEY KIBRIS MEB’İ YOLUNDA OLDUĞU İDDİASI

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K.): Türkiye’nin yayımladığı yeni Navtex ile Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde araştırma yapacağı iddia edildi.

Alithia gazetesi “Şimdi de Barbaros ile Kıbrıs MEB’inde” başlıklı haberinde Türkiye’nin dün öğleden sonra ilan ettiği ve 20 Eylül’e kadar geçerli olacak yeni Navtex ile Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin, Mağusa’nın doğu bölgesinde ve Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sismik araştırmalar yapacağını iddia etti.

Gazete Türkiye’nin yayımlanan Navtex ile birlikte, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki “2” , “3” ve “13’”üncü deniz parsellerinin geniş alanlarını bağladığını savundu.

Barbaros gemisinin şu anda Taşucu Limanı’nda bulunduğunu yazan gazete Barbaros gemisinin yaklaşık bir yıl önce de Türkiye’nin bağladığı aynı bölgede sismik araştırma yaptığını anımsattı.

ORUÇ REİS’İN ARAŞTIRMALARI ASKIYA ALINDI

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Türkiye’nin, Oruç Reis’in Meis Adası açıklarında araştırma yapmasını bir ay süreyle askıya alması haberine de geniş yer verdiler.

Alithia gazetesi TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın konuyla alakalı açıklamasının yanı sıra Almanya’nın Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginliğin sona erdirilmesi için başlattığı girişime ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın açıklamasını da yayımladı.

Politis gazetesi ilgili haberi “Gerilim Ertelemeyi Getirdi” başlığıyla verirken Fileleftheros gazetesi ise “Ankara Araştırmaları Dondurma Mesajı Yolluyor Ancak Karşılığında Ne İsteyeceği Soru İşareti… Listeyle Şiddeti Azaltma” başlığını kullandı.

(FK/GÜL)

RUM SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI DÜN TOPLANDI

KUSİOS: “KIBRIS’IN MİLİTARİZE EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Lefkoşa, 29 Temmuz 2020 (T.A.K): Rum siyasi parti başkanlarının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında dün toplandığı ve çeşitli konular hakkında Anastasiadis tarafından bilgilendirildiği haber verildi.

 Alithia gazetesinde yer alan habere göre, Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanının, temel hedefleri olan Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin politikasının, müzakereler aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerektiğinin açıkça belirtildiğini ve sürekli olarak da tekrarlanmakta olduğunu dile getirdi.

Kusios, Rum hükümetinin hiçbir şekilde Kıbrıs’ın militarize edilmesini (askerileştirilmesini) istemediğini de savundu.

Rum siyasi parti başkanları toplantısının çok iyi bir ortamda gerçekleştirildiğini de ifade eden Kusios, Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarını, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmeler aynı zamanda Avrupa Konseyi toplantısı hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirdiğini söyledi.

Anastasiadis ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Avrupa Konseyi toplantısı gündeminden önce ileri sürülen “Türkiye’nin yayılmacı politikası, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’ine yasadışı müdahalesi, Yunanistan ve egemenlik hakları karşısındaki tehditler, genel olarak da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kabahatleri ile üçüncü ülkelere müdahalesine” atıfta bulunduklarını ifade eden Kusios, iki lider tarafından, Aya Sofya’nın cami olmasına atıfta bulunulduğunu da ifade etti.

Kusios, Anastasiadis’in toplantıda siyasi parti başkanlarının sorularına yanıt verdiğini, aynı zamanda genel bir durum değerlendirmesi yapıldığını da sözlerine ekledi.

PARTİLERİN AÇIKLAMASI

Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ileri sürülen gündelik kışkırtıcı tutumunun artmasıyla birlikte, önlerinde bulunan zorlukları en iyi şekilde ele alabilmeleri için, sağlam ve birleşmiş bir iç cepheyi güvenceye almalarının zorunlu olduğuna dikkati çekti.

Neofitu, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, içerisinde bulunulan günlerin sağduyu ve basiret gerektirdiğini öne sürerek “Kıbrıs’ın silahının uluslararası hukuk olduğunu ve ülkenin gerek Avrupa düzeyinde, gerek de uluslararası aşamada, sahip olduğu dayanakları tüketmesi gerektiğini” savundu.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise açıklamasında “Türk saldırganlığının tırmanmasının, kendilerini, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak belirledikleri hedeflerden uzaklaştırdığını” iddia etti.

Anastasiadis’in, Ulusal Konseyin son toplantısından bu yana meydana gelenler hakkında kapsamlı bir bilgilendirmede bulunduğunu dile getiren Kiprianu, “tırmanmakta olan Türk uzlaşmazlığı ve saldırganlığının kendilerini çok büyük ölçüde endişelendirmekte olduğunu” iddia etti.

Açıklamasında, tüm siyasi güçleri ve halka birlik ve seferberlik çağrısında bulunan DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise, buna paralel olarak Rum kesiminin, yeni bir stratejiyle, ileri sürülen kabul edilemez faaliyetleriyle ilgili olarak Türkiye’ye ekonomik ve politik bir bedel ödetmesi gerektiğini iddia etti.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ise açıklamasında, Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın savunma alanındaki caydırıcı gücünün güçlenmesi gerektiğine atıfta bulundu.

Ekologlar milletvekili Yorgos Perdikis ise açıklamasında, dünkü toplantıda Ekologların yeni başkanı Haralambos Theopemtos’u temsil ettiğini belirterek, yaptığı bilgilendirme için Anastasiadis’e teşekkür etti.

Perdikis “Türkiye’nin geri çekiliyor gibi görünmesinin ilk etapta hoş olduğunu” da ileri sürdü.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus açıklamasında, AB tarafından da izlenen teselli politikasının Türkiye’ye yönelik ciddi tavizlere yol açtığını iddia ederken, ELAM Başkanı Hristos Hristu ise açıklamasında, sınır kapılarının kapanması ve Türkiye’nin yönelik silah ambargosunun uygulanması için AB’nin baskı yapmasına ilişkin geçmişte de dile getirdiği görüşünü ortaya koydu.

Rum siyasi parti başkanlarının dünkü toplantısıyla ilgili haberler Politis’te “Siyasi Parti Başkanları Endişeli”, Haravgi’de “Küçük Partiler ve Hükümet Silahlanma ve Dogmalar Hakkında Gevezelik Ediyor”, Fileleftheros’ta ise “Siyasi Liderlik Endişeli” başlıklarıyla yer aldı.

(İY/ŞEB)  

DİKO’DA İSTİFA DEPREMİ

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K): DİKO milletvekilleri Yeorgios Prokopiu, Angelos Votsis ve Marinos Musiuttas ile DİKO Başkan Yardımcısı Alekos Trifonidis ve DİKO Merkez Komitesi eski üyesi Hristos Tsingis’in, dün DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’a gönderdikleri mektupla DİKO’dan istifa ettikleri bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, DİKO’daki “endişeli sükunet” döneminin ardından “büyük patlamanın” dün meydana geldiğini ve 2023 yılındaki Başkanlık seçimine yönelik uzun senaryolara nokta konduğunu yazdı.

Gazete, söz konusu beş üyenin, partinin yönetim kurulunun toplantı yaparak, kendi isimlerini sileceğine dair haberlerin çıkmasının ardından yıldırım hızıyla istifa ettiklerini ve giderken de Papadopulos’u topa tuttuklarını kaydetti.

Haberde, ayrılan üyelerin yeni bir siyasi platform oluşturmayı ve siyasi öneriler konusunda müdahalede bulunmayı hedefledikleri ve bu bağlamda EDEK Milletvekili İlias Mirianthus’tan da destek buldukları belirtilirken, platformun mevcut safhada siyasi partiye dönüşmeyi amaçlamadığı ifade edildi.

Gazete, DİKO’dan yapılan açıklamada da, söz konusu beş üyenin partiden istifa ederek partiye ihanet ettiğinin ve bu istifaların, “kışkırtıcı bir döneklik olduğunun” kaydedildiğini yazdı.

(GE/ŞEB)

RUM TARAFINDA YARINDAN İTİBAREN YENİ TİP BİOMETRİK PASAPORTLAR ÇIKACAK

PASAPORT VE KİMLİK TESLİMİNDE GECİKME

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K): Rum tarafında yarından itibaren yeni tip biyometrik normal, diplomatik ve görev/hizmet pasaportların çıkarılmaya başlanmasının beklendiği haber verildi.

Alithia gazetesi, konuyla ilgili haberinde, İçişleri Bakanlığının açıklamasına dayanarak, Rum tarafında yarından itibaren yeni tip biyometrik normal, diplomatik ve görev/hizmet pasaportların çıkarılmaya başlanmasının beklendiği yazarken, tüm mevcut pasaportların ise tarihleri sona erene kadar geçerli olmayı sürdüreceklerini ve değiştirilmelerinin gerekmediğini kaydetti.

PASAPORT VE KİMLİKLERİN TESLİMİNDE GECİKME

Haberde, pasaport ve kimlik çıkarılmasıyla ilgili sistemin düzeyinin yükseltilmesi aşamasında ortaya çıkan teknik problemlerin, pasaportların ve kimliklerin teslim edilmesinde gecikmeye yol açmasının beklendiği de belirtildi.

Gazete, bu sebepten dolayı, 22 Haziran 2020 tarihinden sonra kimlik kartı çıkarılması için başvuranların, yeni kimliklerinin teslim edilmesi zamanı hakkında bilgi vermek için kaymakamlıkların yerel hizmet bürolarına ve vatandaşa hizmet merkezlerine başvurmaya çağrıldıklarını belirtti.

Haberde, önümüzdeki günlerde seyahat etme niyetinde olanların, kendilerine seyahat kolaylığı sağlanması için Nüfus ve Göç Dairesine başvurabilecekleri de ifade edildi.

Gazete, Rum İçişleri Bakanlığının yaşanan sıkıntıdan ötürü özür dilediğini ve sorunun en kısa zamanda halledilmesi için çaba gösterildiğini belirttiğini de ekledi.

(İY/ŞEB)

  VASİLİKO’DAKİ TERMİNALİN İNŞASININ DENETİMİNDEN SORUMLU KONSORSİYUM SEÇİLDİ

Lefkoşa, 29 Temmuz 20 (T.A.K.): Vasiliko’da sıvılaştırılmış doğal gazı yeniden gazlaştırma ve depolama terminalinin inşasının zaman takvimi içerisinde tamamlanmasından ve denetiminden sorumlu olacak konsorsiyumun seçilmesine ilişkin sürecin tamamlandığı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs Doğal Gaz Altyapıları Şirketi’nin (ETİFA), yürütülen ilgili süreç çerçevesinde, terminalinin inşasını denetleme sorumluluğunu, “Tractabel” ve “Gazocean”  isimli taşeronlarla, “Hill International N.V and Bureau Veritas Solutions Marine & Offshore Greek Branch” isimli konsorsiyuma verdiğini yazdı.

“Hill International N.V” şirketinin büyük inşaat denetim şirketlerinden biri olduğunu, ABD’de 8’inci sırada yer aldığını yazan gazete,  “Bureau Veritas” şirketinin ise 190 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve özellikle enerji ve denizcilik alanlarında çalışmalara imza attığını belirtti.

Gazete, Tractabel şirketinin 160 yıllık tecrübeye sahip uluslararası bir şirket olduğunu, Gazocean isimli Fransız şirketin ise 1964 yılından bu yana sıvılaştırılmış doğal gaz ile ilgili tecrübesi bulunduğunu yazdı.

(FK/GÜL)

 

 

Sayfamızı Paylaşın:
Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin