Ah Çavuşoğlu ah!!!!!!

 
Sabahattin İsmail
   

      Sabahattin İsmail

Dışişleri bakanı Çavuşoğlu "tüm ülkeler Filistin devletini tanımalıdır" çağrısı yaptı..

 

Ah Çavuşoğlu ah!!!

 

Aynı çağrıyı KKTC için niye yapmıyorsun? topraklarını Yahudiye satan, Türk askerini sırtından vuran,Kıbrıs Rumuna destek veren Filistin taninsin, ama toprağı için canını veren,Türkiye için ölen, Türk milletinin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkının devleti tanınmasın, Rum ağırlıklı birleşik Kıbrıs'a yama olsun, temelinde şehit kanı ve özveri bulunan egemen devleti ortadan kalkıp federal Kibrisin vilayeti olsun, öyle mi?

 

Sizi, teslimiyetçi Akıncı ile birlikte  Cenevre'de verdiğiniz korkunç tavizleri geri çekmeye, federasyon kararının iptalini saglamaya ve Filistin devleti için yaptığınız çağrıyı KKTC için de yaparak "tüm ülkeler KKTC devletini tanımalıdır" demeye davet ediyoruz. KKTC nin tanınması için büyük bir kampanya başlatmaya çağırıyoruz.

 

****

İade edilecek Maronit köyleri konusunda Anayasal yol izlenmemesi, hükümet ve meclisin devreden çıkarılması, KKTC devletinin devreden çıkarılması demektir. Bu durumda asker o köyleri işgal etti ve şimdi de sahiplerine iade ediyor görüntüsü-algisi veriliyor. Askere işgalci denmiş oluyor..KKTC devleti ve meclisi de aşağılanmış oluyor..

 

Akıncınin KTBKK ninin ve Büyükelçinin de katıldığı bir toplantı düzenlemesi, ve bu toplantının fotoğrafını basina servis yapmasi boşuna değil.

 

Planlı bir harekettir. Başka konularda askerin ve elçiliğin vesayetinden söz edenlerin ve hiçbir karar toplantısına onları davet etmeyenlerin bu konuda onlara davet yapıp fotoğraflarını servis etmesi ve yandaşlarının da  " vesayet  vesayet"" diye bağırıp cagirmamasi çok manidardır..o köyleri  çözüm olmadan  ille de verilecekse  Anayasaya uygun hareket edilmeli.

 

Hükümet o köyleri askeri bölge statüsünden çıkaran bir karar almalı. Meclis de o köylerin iadesi ve hangi şartlarda geri dönüş olacağı konusunda bir karar üretmeli..veya Maronitler TMK ya başvurmalı.TMK da iade yönünde tek tek karar almalı..asker işgal etti şimdi de iade ediyor görüntüsü vermek art niyetliliktir.Maras ve diğer bölgeler için meclisi dislayarak emsal yaratma ve işgal askeri iade etti emrivakisi yaratmaktır. Meclisi dislayarak referandumsuz çözüm çabasıdır..Annan planının referandumsuz olarak PRİO vakfının raporları çerçevesinde parça parca uygulanmasıdır.

 

***

Sadece bizim mahkemeler degil , hem Ingilizin ve hem de "Kibris Cumhuriyeti " mahkemeleri vakiflara ait mülk devirlerini gecersiz saydi Tersefan davasinda . Tersefan davasi , Kibrisli Türklerin Evkaf'i nisan 1956 da devralmalari ile ortaya çikan talanin tescili için açilmis pilot davalardan biri idi . Yanilmiyorsam 1958 de Ingiliz döneminde açildi.

 

Bu davaya bakan yargiçlar Rum olmalarina karsin Evkaf davayi kazandi . Rumlar itiraz ettiler ve dava 1960 cumhuriyetinden sonra da devam etti . Bu mahkeme de vakif mülklerinin gayriyasal istila edildigine ve geri verilmesi grektigi kararini aldi . Hatta daha da ileri giderek Kilisenin de bu mülkleri gaspettigini ve fahis fiyata Rumlara sattigi tesbitini yaparak Vakif mülklerinin geri verilmesi kararina vardi .

Dolayisi ile gecerli yasa geregince ( 485 tane olan ehkamul evkaf yasalari gecerli idi hala gecerli ve bunlar vakif mülklerinin satilmasina cevaz vermiyor ) satilmasi veya karsiliginda baska mülk alinmadan devredilmesi gayriyasal olan bir devir teslimi kabul etmek olasi degildir.


Sabahattin İSMAİL
02.08.2017

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin