Mülk sorunu Taşınmaz Mal Komisyonu ile çözülemez

 
Sabahattin İsmail
   

      Sabahattin İsmail

Deniyor ki Turkiye ödemeleri durdurdu, hükümet yeni vergiler koysun elde edilen kaynağı TMK na aktarsin, Rumlara ödeme yapılsın ve Rumlar tazmin edilsin.

Bu görüşe katılmıyorum..TMK yasasi çıkarılacağı zaman da bunu önlemek için büyük bir mücadele vermiş ve Meclisin ilgili komisyonunda bir gazeteci olarak konuşma yaparak o yasanın geçmesine karşı çıkmıştım.Ama ne CTP hükümetine ne de AKP hükümetine sözümüzu dinletemedik.Yasa çıktı ve bugüne kadar 200-300 Ruma 300-400 milyon sterlin tazminat ödendi. Şimdi Türkiye parayı kesti ödeme yapılmıyor, siz de katkı yapın diyor.

 

Oysa bunlar hep yanlış.

2. Dünya Savaşı sonrasında Çekler savaştan sonra Südet bölgesindeki 1.5 milyon Almanin mallarına el koydu onları da Almanya'ya gönderdi. Bir kuruş tazminat ödemedi çünkü Alman işgaline yardım etmislerdi. Çekler AB üyesi olurken AİHM yoluyla tazminat odemesinler veya mülk iadesi yapmasinlar diye bu konuda kalıcı derogasyon koydurup 1. Hukuk haline getirdiler. Tazminatı Alman hükümeti ödesin dediler..Dogu Alman Bati Alman birlesmesinde de eski mulklerini talep Edip mahkemeye başvuran Almanları Alman hükümeti tazmin etti. Türkiye Yunanistan mübadele anlaşmasından sonra goc edenleri de iki devletin kendileri tazmin etti.

 

Kibrista da olması gereken budur..Rumlarin neden olduğu bir savaş oldu.Savas suçlusu Rumlar bu savaşı kaybetti..Nufus mubadelesi anlaşması ile bir sınır oluştu. Güneye geçenlerin tazminatını Rum devleti ödemeli. Nasıl ki Kuzeye geçen Türkler Bizim tarafımızdan eşdeğer mal yasası ile tazmin edilmiştir....

 

Dolayısı ile iki devlet arasında global takas olmali. Rumlar hala alacaklı kalırsa 1963 den gelen tazminat haklarimizla mahsuplasma yapılmalı. Gasp edilen vakıf ve sultan malları, işgal edilen 103 köydeki mulklerimizi ve kullanım kayiplarimiz, 1963-1974 donemi bütçedeki gasp edilen payımız, öldürülen sakat bırakılan insanlarımızın tazminatları, Kıbrıs Cumhuriyetine ait devlet arazilerinin ve madenlerinin ve limanlarinin kullanımından elde edilen paradan payımıza düşen miktarlar vb... Bu durumda savas suclusu Ruma borçlu değil alacaklı çıkarız..

Masada haklarımızı savunmayip, bunları gündeme getirmeyip sadece savaş suçlusu, işgalci, gaspçı soykırımcı Rum tarafına mülk ,toprak ve tazminat verilmesi konusunu görüşmek bu halka ihanettir.Siz Türk halkının haklarını savunmak için gorevlisiniz, eli kanlı savaş suçlusu Rum'un açgözlülugunu tatmin etmek için değil..

 

Rum karşısında haklılıgimizin verdiği güçle, dünyada bizi destekleyen örneklerin verdiği güçle dik duracaksiniz, savaş suçlusu soykırımcı Rum karşısında ezik buzuk ve suçluluk psikolojisi, aşağılık psikolojisi içinde değil. Haklılıgimiza inanmıyorsanız veya bunlari söyleyecek savunacak cesaretiniz yoksa o makamlarda bulunmayacaksiniz ,buna inanan ve savunma cesareti- bilgisi olanlara yerinizi bırakacaksıniz

 

Sabahattin İSMAİL

17.07.2017

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin