Akıncı doğruları söylemiyor

 
Sabahattin İsmail
   

      Sabahattin İsmail

 Akıncı doğru soylemiyor. Halkı yanıltıyor..Anastasiadisin istediği oldu, önce garantiler görüşülecek.

Anastasiadis hangi onsartlari öne sürmüştü?

Diyordu ki "önce garantileri görüşelim anlaşma olursa toprağı görüşelim .anlasirsak eşitlik ve mülkiyet konularini sonlandiralim"..

 

Akıncı ne diyordu:

 

Diyordu ki "onsart kabul edilemez bütün konular aynı anda bir paket şeklinde goruşulsun.Al-ver yapılsın.."

 

bu zıt tutumlar nedeniyle görüşmeler noktalandı.Eide BM Genel sekreterine rapor sundu.Genel Sekreter Akıncı ve Anastasiadisi Newyorka davet etti

******

Anastasiadis Newyorka gitmeden tavrını yeniden vurguladı ve önce Garantorlugun gorusulmesinde ısrar etti. bunun üzerine bir hafta önce şu degerlendirmemi paylaştım:

"Rum Yonetimi Baskani Anastasiadis, "garantilerin ozunun gorusulmesi reddedilmezse Cenevre'ye gitme perspektiflerinin olusabilecegini" soyledi.

Garantilerin özü demek iptali demek, en azından tek yanlı müdahale hakkının iptali ve 10 yıllık süre sonunda kaldırılması demek...

Eğer Anastasiadis Cenevreye giderse bilin ki perde gerisinde bu konuda güvence almıştır.O zaman da orda Akıncınin önerdiği eski Rum önerisi olan paket halinde görüşme olacak demektir. Yani al garantiyi ver 4 e 1 dönüşümlü başkanlığı...al toprağı ver kararlarda 1 Türk'ün onayını..ve kırmızı çizgilerin bu şekilde yok edilmesini bize siyasi eşitliği aldim zafer kazandım diye yutturacaklar . Herkes çok dikkat etmeli"

******

Yukarıdaki tahminim doğru çıktı. Newyorkta varılan anlaşmaya göre önce garantorluk görüşülecek anlaşma olursa diğer konulara geçilecek.bu arada Eide garantorluk konusunda ortak bir belge hazırlayacak. Bunlar Anastasiadisin istediği hususlardi

****

varılan bu Anlaşma ile Akıncı bir kez daha geri adım atmıştır, yeni bir taviz vermiştir.kizgin topu Türkiye'nin kucağına atmıştır.

Akincinin verdigi bu tavizle Anastasiades, Cenevre'de "Türkiye gereken esnekliği göstermedi, garantilerde ilerleme elde edilemedi ve dolayısıyla çözüm perspektifi kayboldu, görüşmeye gerek yok, ben adaya dönüyorum" diye bağırma ve Türkiyeye sorumluluk yükleme imkanı elde etmiştir.

Veya Eidenin garantorluk konusunda hazırlayacağı belge kendi istediği gibi olmazsa Cenevre'ye gitmem diyerek ABD,AB ve ingiltereyi devreye sokabilir.istedikleri gibi bir belgeyi Eideye hazirlatabilirler.zaten Eide, ABD,AB,İngiltere onayı olmayan bir belgeyi asla hazirlayamaz.

*****

Bu arada Newyork anlaşmasında eideye garantorluk konusunda belge hazırlama yetkisi verilmesi de büyük bir yanlıştır. EN önemli kırmızı cizgimiz Eidenin, yani ABD ve AB in insafına bırakılmıştır. bu ona, zamanında Annana verildiği gibi bir çeşit boşlukları doldurma yetkisi verilmesidir.hazirlayacagi belgede her hal ve karda garantorlugu sulandiracaktir

Türkiye ya bunu kabul edecek ya reddedip suçlanacak.eide ABD AB İngiltere onayı olmayan bir belgeyi asla hazırlamaz..Akinci sayesinde en önemli kırmızı cizgimiz konusunda insiyatif Rum eide ve dış güçler eline geçmistir.

******

Türkiye birinci Cenevre konferansinda Garantorlugun devamı ve TC vatandaşlarina da 4 özgürlüğün tanınması konusunda gösterdiği kararlı tavrı sürdürürse Anastasiadis bırakıp geri dönecektir.Ne ki AKP hükümeti ile Akıncı suclanma korkusuyla garantorlugu sulandıracak olan Eide önerilerini kabul edebilir. Garantorlugun 10-15 yıl sonra kalkması ( Annan Planı 18 yıl öngöruyordu),asker sayısının 650 ile. sınırlanması, tek yanlı müdahale hakkının kaldırılması ve kuzey vilayetinin daveti şartına bağlanması, garantorlugun tüm adayı ve kurulacak duzeni- anlaşmaları kapsamamasi, kuzey vilayet sınırları ile kısıtlanması vb...

*****

dolayisi ile Akincinin teslimiyetci, ezik ,beceriksiz, müzakere tekniklerine ters, Ruma yalvar yakar olan, onların peşinden sürüklenen politikası ile Anastasiadis büyük bir avantaj elde etmiştir.en önemli kırmızı cizgimiz olan garantorluk tehlikeye girmiştir. her gün " garantorluk cagdisidir kalkmalıdır" diyen Rum tarafı ile garantorlugu görüşmek perde gerisinde taviz vermeyi kabul ettiler demektir.umarim bu kez yanilirim..

 

Sabahattin İSMAİL

06.06.2017

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin